نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

8 مهر 1402 7:09 ب.ظ

ناسا می گوید ماهواره های SpaceX می توانند فضانوردان را بکشند و زمین را تهدید کنند

image 84

جاشوا هاوکینز – 15 فوریه 2022،

اسپیس ایکس ممکن است به زودی اخبار بدی را دریافت کند. نامه‌ای از سوی ناسا منتشر شده است که در آن نگرانی‌هایی وجود دارد که طرح SpaceX برای Starlink Gen2 می‌تواند فضانوردان را به خطر بیندازد. ناسا همچنین می‌گوید که می‌تواند انسان‌های روی زمین را نیز به خطر بیندازد.

مایکل شیتز، خبرنگار فضایی CNBC و اسپیس نیوز این نامه را مشاهده کردند. این نامه پنج صفحه ای در 8 فوریه 2022 به کمیسیون ارتباطات فدرال ارسال شد. این نامه توسط اداره ملی مخابرات و اطلاعات از طرف ناسا ارسال شد. اسپیس ایکس برنامه های جدیدی را برای پرتاب ماهواره های نسل دوم استارلینک در اوایل سال جاری به اشتراک گذاشت.

 در طرح جدید استارشیپ اسپیس ایکس 30000 ماهواره مورد نیاز برای نسل دوم را به مدار خواهد برد. بر اساس نامه جدید، به نظر می رسد ناسا در حال عقب نشینی است و خطرات احتمالی برای ماموریت های در حال انجام خود و حتی زندگی انسان ها را ذکر می کند.

به نظر می رسد یکی از نگرانی های اصلی ناشی از این نامه، ازدحام  مدار زمین باشد. ناسا گزارش می دهد که در حال حاضر بیش از 25000 شی را در مدار ردیابی کرده است. از این تعداد، حدود 6100 مورد دارای حضیض زیر 600 کیلومتر هستند. حضیض یک جسم، نقطه‌ای است که در مدارش به زمین نزدیک‌ترین نقطه است. از آنجایی که بسیاری از افراد دارای یک نقطه مشابه هستند، پتانسیل ایجاد تراکم بیشتر را دارد.

ناسا می‌گوید افزودن ماهواره‌های SpaceX بیشتر به مدار، تعداد اقلام با این نوع حضیض را به طور تصاعدی افزایش می‌دهد. خطر در اینجا این است که ماموریت های ناسا و ماموریت های دیگر آژانس ها) ممکن است مجبور شوند مسیر خود را تغییر دهند تا از برخورد با ماهواره های SpaceX جلوگیری کنند.

ماهواره های اسپیس ایکس باید دارای قابلیت مانور خودکار باشند. به این ترتیب، دوره های برخورد نباید چندان نگران کننده باشد، درست است؟ منظور این است که این امر به آنها اجازه می دهد تا از مسیر هر فضاپیما دیگری که ممکن است در مسیر برخورد با آنها سهیم باشند، حرکت کنند. با این حال، ناسا می گوید که این ادعا “بدون دلیل آماری”. علاوه بر این، ناسا می گوید که اسپیس ایکس نمی تواند 100 درصد قابلیت اطمینان را تضمین کند. این سازمان همچنین سابقه امتناع از جابجایی ماهواره های خود را در صورت برخورد آنها با دیگران دارد. که نگرانی های بیشتری را ایجاد می کند.

این بدیهی است که می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص اگر یکی از آن صورت های فلکی وارد مسیر برخورد با چیزی مانند ایستگاه فضایی بین المللی شود. برخورد بین ایستگاه فضایی بین‌المللی و ماهواره استارلینک، فضانوردان را به خطر می‌اندازد.

نگرانی بزرگ دیگر این است که ماهواره‌های SpaceX بیشتر در مدار می‌توانند سیستم‌های دفاعی سیارکی را که ما در اختیار داریم، مختل کنند.

این آژانس در نامه نوشت: «ناسا تخمین می‌زند که در هر تصویر بررسی سیارکی که برای دفاع سیاره‌ای در برابر برخوردهای خطرناک سیارک گرفته می‌شود، یک Starlink وجود خواهد داشت و با غیرقابل استفاده کردن بخش‌هایی از تصاویر، کارایی بررسی سیارک‌ها را کاهش می‌دهد.»

این می تواند دیدن سیارک هایی را که ممکن است به سمت زمین حرکت کنند دشوارتر کند. احتمال وقوع آن بعید است. اما، تشخیص یک سیارک قاتل مانند آنچه در Don’t Look Up دیده می شود، دشوارتر می کند. مطمئناً، ما در حال کار روی روش‌های دیگری برای منحرف کردن سیارک‌ها هستیم. اما، اگر شاهد آمدن آن نباشیم، چگونه متوجه خواهیم شد که چه زمانی باید آن را منحرف کنیم. https://www.yahoo.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *