نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

3 مهر 1402 6:02 ب.ظ

تامین مالی زنجیره تامین: راهی موثر برای بانک های توسعه‌ای برای حمایت از کارآفرینان کوچک

image 125

پراتیبا چابرا جان مارتین ویلسون اوا دگنهارت پاتریشیا مارتینز – 22 فوریه 2021

کارخانه بافندگی در کامبوج، 2018. عکس: Chor Sokunthea / IFC

همه کسب و کار ها  یا برای سرمایه گذاری به عنوان سرمایه در گردش برای فعالیت های روزانه نیاز به تامین مالی دارند. سرمایه در گردش برای خرید مواد ورودی برای تولید، تامین مالی موجودی، و پل زدن زمان تا زمانی که مشتریان فاکتورهای خود را پرداخت کنند، به کار می رود. به همین دلیل است که دسترسی به ابزارهای مناسب برای مدیریت نیازهای سرمایه در گردش در تلاش‌های جهانی برای کاهش شکاف مالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​کلیدی است.

محصولات تامین مالی زنجیره تامین (SCF) پتانسیل بهبود چشم انداز میلیون ها کارآفرینی را دارند که به دلیل فقدان وثیقه ثابت و ارائه محدود محصولات اعتباری مناسب توسط موسسات مالی عقب مانده اند. با توجه به ساختار منحصر به فرد خود، SCF به تامین کنندگان مشتریان بزرگتر امکان می دهد تا پرداخت سریع تر فاکتورهای جمع آوری شده از طریق یک تسهیلات مالی را دریافت کنند که با استفاده از قدرت تجارت خریدار به عنوان امنیت برای وام دهنده پشتیبانی می شود و آن را به یک موقعیت برد-برد برای همه طرف ها تبدیل می کند. .

اما در حالی که SCF در بسیاری از نقاط جهان محبوبیت پیدا کرده است، موسسات مالی در بسیاری از اقتصادهای نوظهور به دلیل کمبود زیرساخت مالی، ظرفیت فناورانه، منابع و آگاهی، ارائه این محصولات را چالش برانگیز می دانند.

زمینه مساعدی برای بانک های توسعه ای

از آنجایی که جهان برای یافتن بودجه برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار تلاش می کند، و اقتصادها برای ترمیم زنجیره های تامین متاثر از همه گیری کووید-19 تلاش می کنند، بانک های توسعه می توانند ابزاری برای کاهش این شکاف مالی باشند.

برای حمایت از تأمین مالی SME، بانک‌های توسعه در سراسر جهان از ضمانت‌های اعتباری جزئی استفاده می‌کنند و در عین حال به وام‌دهندگان خصوصی اجازه می‌دهند که به صورت اعتباری، سرمایه‌گذاری و وصول کنند. بانک‌های توسعه همچنین می‌توانند نقش کاتالیزوری در تأمین بودجه، کاهش ریسک‌ها و ایجاد ظرفیت‌های تأمین‌کنندگان مالی برای کمک به تقویت طرح‌های SCF ایفا کنند. از جمله، بانک‌های توسعه‌ای می‌توانند از چارچوب‌های قانونی، نظارتی و سیاستی پشتیبانی کنند، پلتفرم‌های فن‌آوری، مشاوره در سطح عرضه و ایجاد آگاهی در سطح تقاضا را ارائه کنند.

بانک‌های توسعه می‌توانند استفاده مؤسسات مالی از تأمین مالی زنجیره تأمین را برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​به روش‌های مختلفی تسریع کنند. بانک های توسعه ملی و چند ملیتی می توانند از SCF برای استفاده از منابع بخش عمومی برای بسیج بودجه بخش خصوصی برای حمایت از سرمایه گذاری های جدید در سراسر جهان استفاده کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند گفت‌وگو با تنظیم‌کننده‌ها و سیاست‌گذاران را برای توسعه چارچوب توانمند برای SCF، و مشاوره و حمایت از بانک‌های تجاری در توسعه محصولات جدید آغاز کنند. این ممکن است شامل حمایت از توسعه معاملات ایمن و قوانین فاکتورینگ، سیستم های تبلیغاتی و ثبت عمومی، اجرای حقوق منتقل شده از طریق خرید/تخصیص مطالبات، استراتژی های صورتحساب الکترونیکی، امضای الکترونیکی، فرآیندهای انطباق با مشتری خود را شناخته ، برای برنامه های چند تامین کننده SCF و دستورالعمل های روشن باشد.

علاوه بر این، آنها می‌توانند پلتفرم‌های مالی ترکیبی و چند سرمایه‌گذاری را توسعه داده و به کار گیرند تا مشوق مشارکت در SCF وام دهندگانی را که ممکن است در غیر این صورت قادر به توسعه برنامه SCF خود نباشند یا نخواهند، ایجاد کنند. بانک‌های توسعه در واقع می‌توانند ذینفع اصلی برای راه‌اندازی طرح‌های SCF، تسهیل و ترویج اکوسیستم SCF در کشورهای خود باشند.

متیو گامسر، مدیر عامل انجمن مالی SME، یک اتحاد جهانی که برای گسترش دسترسی به منابع مالی برای SMEها تلاش می کند، گفت :

به معنای واقعی کلمه، تریلیون‌ها دلار تاخیر در پرداخت‌ها وجود دارد، و تریلیون‌ها بیشتر در فرصت‌های از دست رفته برای شرکت‌های کوچک و متوسط ​​در سراسر جهان در زنجیره تامین و توزیع وجود دارد، اما بودجه رسمی کمی ارائه می‌شود، به جز تامین‌کنندگان بزرگ‌تر و ردیف 1 که نزدیک‌ترین به خریدار یا فروشنده متعادل کننده در جهان هستند. گسترش دسترسی به دلیل عدم تقارن اطلاعات و هزینه های مبادلات دشوار بود. گامسر گفت: فناوری جدید این گسترش را نه تنها ممکن می‌کند، بلکه به یک فرصت تجاری توسعه نیافته نیز تبدیل می‌کند، و افزود که مؤسسات مالی توسعه نقشی در آگاه‌تر کردن بخش مالی از این فرصت و توانایی بیشتر برای پیگیری آن دارند.

ابتکارات محلی دوام را نشان می دهد

چندین کشور در حال حاضر یک مؤسسه دولتی دارند که مداخلات مربوط به SCF را با همکاری بخش خصوصی با هدف تقویت و توسعه مالی انجام می دهد. به عنوان مثال، Nacional Financiera مکزیک (NAFIN) پیشگام در ارائه خدمات فاکتورینگ معکوس به SMEها از طریق یک پلت فرم آنلاین تحت رهبری بخش عمومی و ابتکار تأمین مالی «Cadenas Productivas» بود.

به طور مشابه، محصول “E-Factoring” بانک سرمایه گذاری و تجارت خارجی آرژانتین (BICE) با هدف تقویت یکپارچگی بین تامین کنندگان SME، شرکت های بزرگ و واسطه های مالی، تقویت پیوندهای بلندمدت با ایجاد زنجیره های تولیدی که رقابت پذیری و توسعه اقتصاد ملی را بهبود می بخشد. ابتکار دیگر، سیستم جدید تنزیل مطالبات تجاری (TReDS) بانک مرکزی هند (RBI) است. RBI به عنوان مرجعی عمل می کند که مجوزهای لازم را به ارائه دهندگان پلتفرم های فناوری اعطا کند که وام دهندگان بخش دولتی و خصوصی می توانند از آنها برای تأمین مالی شرکت های کوچک و متوسط ​​استفاده کنند. NAFIN، BICE، و TReDS رویکردهای متفاوتی را برای همکاری بخش عمومی و خصوصی در حوزه SCF به نمایش می گذارند. در سطح چندجانبه، IDB Invest، عضو گروه بانک توسعه بین‌آمریکایی، همچنین از تلاش مشترک با شورای بازرگانی مکزیک رونمایی کرده است که به دنبال توسعه خطوط اعتباری فاکتورینگ معکوس برای حداکثر 30000 شرکت کوچک و متوسط ​​تحت تأثیر این بحران است.

تعیین محل و چگونگی مداخله برای مؤسسات مالی توسعه موضوع ساده ای نیست. انتخاب صحیح مستلزم برنامه ریزی کامل، اندازه بازار، چارچوب استراتژیک و مدل کسب و کار، اصلاحات قانونی و نظارتی، توسعه فناوری و پلت فرم و اجرا است. راه حل یکسانی برای همه وجود ندارد، بنابراین تطبیق با شرایط محلی حیاتی خواهد بود. با این حال، چندین تجربه بین المللی وجود دارد که بر اساس آنها می توان در طراحی استراتژی برای بانک های توسعه ای که به دنبال ایجاد یا رشد بازار SCF هستند، بسته به ویژگی های هر اقتصاد خاص، استفاده کرد. این امر راه را برای توانایی بخش خصوصی برای ارائه SCF هموار می کند که در نهایت به نفع کسب و کار ها  کوچک است.

کتاب راهنمای تامین مالی زنجیره تامین از طریق بانک‌های توسعه و نهادهای بخش عمومی، که اخیرا توسط IFC راه‌اندازی شده است، مدل‌ها یا رویکردهای مختلف کسب‌وکار را برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط ​​از طریق تامین مالی زنجیره تامین شرح می‌دهد. چنین ابتکاراتی باید با شرایط محلی، دستورات بانک های توسعه ای و مشارکت بخش خصوصی هماهنگ باشد. https://blogs.worldbank.org

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *