نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

13 خرداد 1402 10:31 ب.ظ

تحویل با پهپاد برای پیوند ریه به بیمار در تورنتو

744

22 دسامبر 2022 -توسط باب یرکا، اعتبار: Unither Bioelectronics، Bromont QC

تیمی از محققان موسسه تحقیقاتی بیمارستان عمومی تورنتو، Unither Bioelectronics Inc.، و Techna، شبکه بهداشت دانشگاه، امکان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین برای حمل اعضای بدن انسان برای پیوند به مناطق اطراف را نشان داده‌اند. در مقاله ای از Focus که در مجله Science Robotics منتشر شده است، محققان عواملی را که در این رویداد پیشگامانه نقش داشتند و اینکه چه معنایی برای بیماران آینده در سراسر جهان می تواند داشته باشد، بیان می کنند.

همانطور که فناوری هواپیماهای بدون سرنشین قابل اعتمادتر شده است، مهندسان شروع به استفاده از آنها برای کاربردهای مهم تر کرده اند. در این مثال، یک هواپیمای بدون سرنشین ریه انسانی اهدایی یک بیمار فوت شده را در بیمارستانی در مرکز شهر تورنتو، کانادا، به بیمار دیگری که نیاز به یک ریه جدید در بیمارستان دیگری، آن هم در مرکز شهر تورنتو، داشت، حمل کرد.

این مطالعه امکان سنجی اولین موردی نبود که از پهپاد برای حمل اعضای بدن انسان یا تجهیزات پزشکی استفاده کرد، اما شاید دقیق ترین باشد. این تلاش برای آزمایش استفاده از پهپادها برای حمل اعضای اهدایی به طور منظم انجام شد. برای این منظور، آنها با انتخاب یک پهپاد – M600 Pro ساخت چین که ثابت کرده است یک پهپاد کارا است شروع کردند.

سپس آنها پهپاد را مطابق با نیازهای خاص خود تغییر دادند. اول، آنها وسایل الکترونیکی جدیدی را اضافه کردند که به طور خاص برای اتصال قوی طراحی شده است – هواپیمای بدون سرنشین در مسیر خود توسط یک خلبان انسانی هدایت می شود. سپس یک چتر نجات، چراغ ها، چندین دوربین، ردیاب GPS و یک سیستم بازیابی را اضافه کردند.

در نهایت، آنها ارابه فرود را برداشتند و آن را با یک جعبه کانتینری که به طور خاص برای خنک نگه داشتن اندام ها در طول حمل و نقل طراحی شده بود، جایگزین کردند. هنگامی که آنها راضی شدند که پهپاد را به درستی پیکربندی کرده اند، شروع به انجام پروازهای آزمایشی کردند. آنها پهپاد را مجبور کردند که اشیا را از نقطه‌ای به نقطه دیگر حمل کند و تمام ویژگی‌های آن را آزمایش کند. سپس، پس از 400 پرواز آزمایشی از این دست، آنها پهپاد خود را برای بهترین زمان آماده دانستند.

این پرواز اثبات مفهومی با پهپاد حامل یک ریه اهدایی از بیمارستان غربی تورنتو انجام شد. سپس به بیمارستان عمومی تورنتو، تنها دو کیلومتر دورتر، منتقل شد، جایی که ریه تحویل داده شد و به سلامت در بدن بیمار کاشته شد. محققان پیشنهاد می‌کنند که رویکرد آنها می‌تواند برای جابه‌جایی‌های کوتاه مدت در مناطق پرجمعیت، مانند سراسر یک شهر، استفاده شود که زمان تحویل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

آنها خاطرنشان می کنند که اغلب، حتی جابجایی های کوتاه با استفاده از وسایل نقلیه روی زمین به دلیل ازدحام و گره خوردن های پیش بینی نشده، زمان زیادی را می طلبد. آنها خاطرنشان می کنند که پهپاد می تواند درست بر فراز همه اینها پرواز کند. آنها همچنین پیشنهاد می کنند که رویکرد آنها می تواند برای حمل اعضای بدن در مناطق روستایی مورد استفاده قرار گیرد، جایی که بیمارستان ها همیشه پد هلیکوپتر ندارند.

https://techxplore.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *