نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

3 تیر 1403 2:41 ب.ظ

استارت‌آپ همجوشی هسته‌ای ژاپن در حال ساختن جامعه‌ای بدون کربن است

کریس یانگ –  04 فوریه 2022- کیوتو فیوژن

بسیاری از شرکت‌ها قول داده‌اند که در سال‌های آینده به هدف والای انرژی همجوشی خالص دست یابند و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری از آنها حمایت شده است.

آخرین نمونه مربوط به استارت‌آپ ژاپنی انرژی همجوشی Kyoto Fusioneering (KF) است که در آخرین دور مالی خود 1.33 میلیارد ین (11.7 میلیون دلار) جمع‌آوری کرد و آن را یک قدم به هدف خود برای فعال کردن انرژی همجوشی تجاری بادوام نزدیک‌تر کرد.

KF از توسعه چندین برنامه همجوشی جهانی، از جمله راکتور نمونه اولیه گداخت هسته ای STEP در بریتانیا پشتیبانی خواهد کرد. هدف برنامه STEP بهره‌برداری از پتانسیل همجوشی هسته‌ای است، فرآیندی که بسیار شایعه شده است که انرژی مشابه ستارگان و خورشید تولید می‌کند و می‌تواند عملاً الکتریسیته پایدار بی‌پایان را فراهم کند.

سرمایه‌های جدید KF عمدتاً برای کمک به آن در تسریع تحقیقات خود که بر دو هدف اصلی متمرکز است، اختصاص می‌یابد: فناوری “هسته قدرت همجوشی” و فناوری “مهندسی کارخانه”. فن آوری هسته قدرت فیوژن به اجزای خاصی اشاره دارد که برای کمک به راکتورها برای مقاومت در برابر گرمای بسیار زیاد مورد نیاز برای انجام همجوشی ساخته شده اند، در حالی که مهندسی کارخانه به توسعه مواد و فرآیندهای همجوشی پیشرفته اشاره دارد که هدف آن کمک به شرکای KF برای تحقق جاه طلبی های خود در ارائه محصولات تجاری قابل دوام است. انرژی همجوشی KF در وب‌سایت خود توضیح می‌دهد که این دو حوزه تحقیق و توسعه «مشارکت آن در جامعه‌ای بدون کربن» را تشکیل می‌دهند.

فناوری هسته برق فیوژن KF شامل ژیروترون های مایکروویو با فرکانس بالا برای گرمایش پلاسما، لایه هایی برای استخراج در دمای بالا با استفاده از کاربید سیلیکون و پمپ های اگزوز است که بازیافت و بازیافت سوخت نسوخته را امکان پذیر می کند. در همین حال، راه‌حل‌های مهندسی کارخانه، از توسعه کامپوزیت‌های جدید کاربید سیلیکون بسیار مقاوم در برابر حرارت و سیستم‌های تولید برق همجوشی با استفاده از فلزات مایع و نمک‌های مذاب متغیر است.

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها قول داده‌اند که انرژی همجوشی خالص را ارائه کنند، و تقریباً یک ماه بدون خبری از یک پیشرفت جدید می‌گذرد، حقیقت این است که ما هنوز تا حدودی با آن فاصله داریم. برای مثال، برنامه ITER اتحادیه اروپا تا سال 2025 فعال نخواهد شد و این تنها آغاز آزمایش طولانی یک ساله خواهد بود. با این حال، در بیانیه مطبوعاتی KF، جیمز رینی، شریک موسس و مدیرعامل Coral Capital، یکی از سرمایه گذاران در دور اخیر، گفت: “تغییر آب و هوا یک تهدید وجودی برای بشریت است و آینده انرژی همجوشی، اگر محقق شود، می تواند موثر واقع شود. گلوله نقره ای که به معنای واقعی کلمه جهان را نجات می دهد. در حالی که بسیاری از استارت آپ ها در مورد اینکه چگونه می خواهند جهان را تغییر دهند صحبت می کنند، این شرکت در واقع این کار را انجام می دهد.”

البته کیوتو فیوژنینگ تنها سازمانی نیست که هدفش دستیابی به انرژی خالص همجوشی است. استارت‌آپ MIT، Commonwealth Fusion Systems، تحت حمایت بیل گیتس، اخیراً نتایج آزمایش‌های موفقیت‌آمیز را بر روی آهنربای فوق‌العاده کارآمد خود برای آزمایش همجوشی خود، به نام SPARC، فاش کرد. در همین حال، سازمان اتمی بریتانیا اولین سیستم اگزوز گداخت هسته‌ای (توکامک) را توسعه داد که برای کاهش شدید دما در حین روشن شدن راکتورها طراحی شده بود و به آنها اجازه می‌دهد برای دوره‌های طولانی‌تری کار کنند. با پیش‌بینی همجوشی هسته‌ای به ارزش 40 تریلیون دلاری، جای تعجب نیست که سرمایه‌گذاران مانند پروانه‌ها به سوی چراغ سوزان هجوم می‌آورند.

https://interestingengineering.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *