نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

15 اسفند 1402 5:27 ب.ظ

بین ۴۰ تا ۴۵ درصد مشاغل فعلی تحت تأثیر تکنولوژی و صنعت روز ضعیف خواهند شد و بازار آنها کوچک‌تر می‌شود

بازار ۴۵ درصد مشاغل کوچک خواهد شد/ مهارت آموزی باید اولویت شود

معاون وزیر کار با تاکید بر اینکه مهارت آموزی باید اولویت شود، گفت: بین ۴۰ تا ۴۵ درصد مشاغل فعلی تحت تأثیر تکنولوژی و صنعت روز ضعیف خواهند شد و بازار آنها کوچکتر می شود. کرونا نشان داد اگر توانمندی مان به روز نباشد و منزلت اجتماعی مهارت را ارتقا ندهیم و در نظام بودجه‌ای کشور و تدوین و قانونگذاری رابطه مهارت با اشتغال را به درستی تبیین نکنیم، نمی‌توانیم سخنی از اشتغال مؤثر و پایدار بزنیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور افزود: جهان امروز جهان مهارت است و سواد و مدرک صِرف نمی‌تواند موقعیت و فرصت ایجاد کند. یک کارفرما و کارآفرین در جستجوی نیروی مؤثر و ماهر است و به توانمندی فرد فکر می‌کند. داشتن مدرک نمی‌تواند الزامی برای یافتن شغل باشد، بلکه مهارت ضامن ماندگاری است.

وی با بیان اینکه باید با تغییر نظام آموزشی در کنار سواد، مهارت را نیز آموزش دهیم، گفت: اگر امروز آموزش را کلید توسعه یک کشور بدانیم، آموزش فنی و حرفه‌ای شاه کلید است. نگاه جامعه چه حکومت و چه ملت باید به اهمیت مهارت که قداست و منزلت شغل را معنی می بخشد، سوق داده شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: سرعت تحولات و تغییرات در حوزه تکنولوژی به گونه‌ای جدی است که در آینده با ریزش نیروی کار مواجه خواهیم بود، بنابراین برای جلوگیری از ریزش نیروی کار باید آموزش ضمن خدمت و کسب مهارت آموزی را توسعه دهیم. بین ۴۰ تا ۴۵ درصد مشاغل فعلی تحت تأثیر تکنولوژی و صنعت روز ضعیف خواهند شد و بازار آنها کوچک‌تر می‌شود. از این رو برای ماندگاری در بازار کار باید مهارت آموزی دنباله دار، در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: اگر برای همه مشاغل مهارت آموزی را الزامی کنیم، هم حق مشتری به خوبی رعایت می‌شود و هم کیفیت تولیدات بالا می‌رود و از سوی دیگر نیز خسارت‌ها کاهش می‌یابد و در این صورت تنها کسانی می‌توانند پروانه کسب یا پروانه احداث بگیرند که تیم مهارتی آنها گواهینامه مهارت داشته باشد، بنابراین باید در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه الزامی جهت فراگیری مهارت در نظر بگیریم.

در برنامه هفتم توسعه جهش تولید باید با جهش مهارت پیوند بخورد. پیوند این دو می‌تواند ضامن تولید باکیفیت، شغل پایدار و بنگاه‌های مؤثر باشد. باید شاخص‌هایی را برای ارزیابی سهم مهارت در مراکز مختلف در نظر بگیریم.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون آموزشگاه‌های آزاد فقط روی مباحث خدمات تمرکز داشتند و امکان ارائه آموزش در حوزه صنعت را نداشتند اما در نظر داریم با ارائه امکانات بخش دولتی به این آموزشگاه‌ها، زمینه را برای آموزش حوزه صنعت نیز در آموزشگاه‌های آزاد فراهم کنیم.

هاشمی همچنین از امضای تفاهم نامه با وزارت آموزش و پرورش برای مهارت آموزی به دانش آموزان خبر داد و گفت: با دانشگاه فرهنگیان نیز برای مهارت آموزی فارغ التحصیلان تفاهم نامه‌ای امضا خواهیم کرد.معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تدوین هزار استاندارد جدید برای بازنگری در آموزش‌ها، خبر داد و افزود: اگر به دنبال کاهش بیکاری و دستیابی به اشتغال پایدار هستیم باید سهم مهارت را در نظام آموزشی جدی بگیریم.

https://www.mehrnews.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *