نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

8 مهر 1402 8:01 ب.ظ

تشخیص از راه دور با دوربین فراطیفی ممکن شد

تشخیص از راه دور با دوربین فراطیفی ممکن شد

۴-۱۲-۱۴۰۰-پژوهشگران موفق به تولید نوعی دوربین فراطیفی شده‌اند که اطلاعات فراوانی را که از زوایای مختلف یک محصول که به آسانی قابل تشخیص نیست، ارائه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، در تصویربرداری فراطیفی، اطلاعات طیفی بسیار زیادی از نمونه، ثبت می‌شود که هدف اصلی آن، به دست آوردن اثر طیفی نمونه در هر پیکسل از تصویر است.

دوربین فراطیفی، نوعی سیستم اندازه‌گیری و تشخیص از راه دور است که با ثبت تصاویر از این نوع، اطلاعات ویژه‌ای را از یک محصول یا پدیده ارائه می‌کند.تصویر فراطیفی از تعداد زیادی تصاویر طیفی از نمونه در طول موج‌های مختلف تشکیل شده است.

پیمان سلطانی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان گفت: دوربین‌های معمولی و رنگی، در ۳ باند سبز، قرمز و آبی تصویر می‌گیرند که این ۳ باند، فارغ از تصویر، می‌توانند اندازه‌گیری محدودی انجام دهند. دوربین فراطیفی مانند دوربین رنگی است با این تفاوت که به جای ۳ باند، می‌تواند از ۵۰۰ باند تصویر بگیرد.

وی افزود: این تعداد زیاد تصویر در طول موج‌های مختلف، غیر از شکل و ظاهر، می‌تواند مشخصات دیگری را نیز تشخیص دهد و تمام این امکانات را از راه دور و بدون نزدیک شدن به جنس انجام می‌‎دهد.

وی با بیان اینکه این دوربین درواقع نوعی طیف‌سنج است که از هر نقطه جنس، اطلاعات طیفی به دست آورده و آن را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد، گفت: این کاربرد ویژه سبب شده تا کارکردهای این دستگاه در شاخه‌های مختلفی از علوم و صنایع نظیر صنایع غذایی، کشاورزی، پزشکی، زیست‌شناسی، نظامی و . . . مورد استفاده قرار بگیرد.

به گفته سلطانی، از جمله کارکردهای این دوربین می‌توان به بحث تقلب غذایی اشاره کرد. مثلا اگر با این دستگاه، از گوشت چرخ‌کرده عکس بگیریم، می‌تواند توزیع گوشت، میزان چربی و دیگر اقلامی که در آن گوشت وجود دارد را نشخیص داده و درصد آن را اعلام کند.

مدیر شرکت ادامه داد: در حال حاضر تنها دو شرکت آمریکایی و فنلاندی به‌عنوان تولیدکنندگان بزرگ این دستگاه شناخته می‌شوند. تولید ایران‌ساخت این دوربین سبب شده تا ایران در زمره کمتر از ۱۰ کشوری قرار بگیرد که به فناوری بومی تولید این دستگاه نائل آمده است.

وی تاکید کرد: دوربین فراطیفی ایران‌ساخت با قابلیت رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی، یک‌پنجم آن نمونه‌ها قیمت‌گذاری شده و به لحاظ حرفه‌ای نیز از همان مقدار کیفیت و دقت تصویربرداری برخوردار است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *