نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

8 مهر 1402 7:21 ب.ظ

ژئوپلیتیک فناوری اروپا

image 98

27 جولای 2021 Commissioner (2019-2024) Thierry Breton 

خوشحالم که امروز در جلسه Quo Vadis Europa با شما صحبت می‌کنم. بیش از بیست سال است که Quo Vadis Europa به ما این فرصت را داده است که نبض قاره خود را در نظر بگیریم و در مورد آینده پروژه اروپایی خود بحثی محرک داشته باشیم.

فراموش نکنیم که اتحادیه اروپا در اصل یک ساختار سیاسی مبتنی بر جامعه‌ای از علایق و اغلب تکنولوژیکی است: زغال سنگ، فولاد و انرژی اتمی 60 سال پیش، ایرباس و گالیله بعدها، امروز هیدروژن، باتری یا البته واکسن.

این ساختار اروپایی باید دائماً در پرتو اغتشاشات عمده‌ای که تاریخ ما را مشخص می‌کند مورد بازبینی قرار گیرد. و همه گیری که ما در حال تجربه آن هستیم یکی از این حوادث بزرگ است. به ما بستگی دارد که اولین درس‌ها را از این بحران بگیریم. از آن‌جا که این فقط یک بحران بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی نیست؛ همه گیری همچنین نقطه عطفی در نحوه تصور ما برای وضعیت خود در جهان است.

این یک نظم ژئوپلیتیک جدید، یا حداقل آگاهی حاد از موازنه‌های ژئواستراتژیک کنونی است. این‌ها در آینده نزدیک، تاب آوری و رهبری ما را تعیین می‌کند.

در این نظم جدید ژئوپلیتیک، اروپا بیشتر مانند یک استراتژیست عمل می‌کند نه فقط یک بازار. باز است، اما با شرایط خاص خود. انتخاب‌های خود را انجام می‌دهد و قوانین خود را تنظیم می‌کند و از تحمیل آن‌ها به شرکای خود نمی‌ترسد.

ما وارد یک مسابقه جهانی شده‌ایم که در آن تسلط بر فناوری‌ها محوریت دارد. تا حد زیادی به لطف فناوری‌های نوظهور است که اروپا قادر خواهد بود به طور کامل از طریق دوقلوی سبز و دیجیتالی خود وارد عمل شود، در حالی که انعطاف پذیری و خودمختاری خود را تضمین می‌کند.

بنابراین من می‌خواهم از نماینده عالی اتحادیه، همکار و دوست من جوزپ بورل، تشکر کنم که مرا دعوت کرد تا در مورد موضوعی که نه تنها به دلم نمی‌نشیند با شما صحبت کنم – ممکن است شما از علاقه من به فناوری‌های جدید آگاه باشید – اما به اعتقاد من برای آینده جمعی ما نیز بسیار مهم است.

سرمایه گذاری در این فناوری‌ها، سرمایه‌گذاری در آینده ما است.

ژئوپلیتیک فناوری در قلب زنجیره‌های تأمین و توانایی ما در توسعه صنعتی و تسخیر بازارهای آینده قرار دارد.

از خاک‌های کمیاب و دیگر مواد اولیه حیاتی که برای بسیاری از فناوری‌های سبز و دیجیتال ما ضروری هستند.

من به طور خاص به تولید آهنرباهای دائمی فکر می‌کنم. آن‌ها برای صنعت خودروسازی ما، انرژی‌های تجدیدپذیر، دفاع و هوافضا بسیار مهم هستند – اما ما تقریباً کاملاً به واردات از چین وابسته هستیم. همین امر در مورد لیتیوم، باتری‌ها و نیمه هادی‌ها صدق می‌کند، جایی که ما در اروپا از پتانسیل‌های استفاده نشده استفاده می‌کنیم.

 به همین دلیل است که اتحادیه مواد اولیه اروپایی ما، که سال گذشته راه اندازی شد، با هدف تضمین دسترسی ما به مواد اولیه حیاتی و استراتژیک از طریق مشارکت‌های خارجی جدید و با کشف فرصت‌های معدنی پایدار در اروپا انجام شده است.

ما در حال حاضر فرصت‌های سرمایه گذاری در 17 کشور اروپایی به ارزش 10 میلیارد یورو را شناسایی کرده‌ایم. ما باید به همان جایگاه در زمینه هیدروژن برسیم.

شکی نیست که اروپا در زمینه تحقیق و توسعه در این زمینه پیشرو است. اما پروژه‌هایی که ما تاکنون انجام داده‌ایم هنوز منجر به رهبری صنعتی نشده است. و بگذارید واضح باشیم: اگر زمان بیشتری را از دست بدهیم، این رقبای فعلی ما – ایالات متحده، چین، کره، ژاپن – هستند که محصولات خود را به ما می‌فروشند.

اما من از بدبینی دور هستم. ما یک فرصت منحصر به فرد برای شکل دادن به آینده اقتصاد هیدروژن داریم. اما برای انجام این کار، ما همچنین باید از انرژی کربن دار موجود به بهترین نحو استفاده کنیم.

همانطور که احتمالاً حدس زده‌اید، من به انرژی هسته‌ای اشاره می‌کنم. انرژی هسته‌ای در دسترس، فراوان و ارزان است. ما باید از این انرژی انتقالی برای تسهیل استقرار صنعت هیدروژن پاک در اروپا استفاده کنیم.

به طور دقیق، من به احتمال استفاده از راکتورهای هسته‌ای موجود در پایان برنامه ریزی شده عمر آن‌ها فکر می‌کنم، البته با رعایت تمام استانداردهای ایمنی. این بدان معناست که راکتورها را از شبکه جدا کرده و از انرژی تولید شده برای تولید الکترولیزرها و در نتیجه تولید هیدروژن پاک استفاده کنید، تا زمانی که نیروگاه هسته‌ای برای همیشه متوقف شود – قبل از اینکه متلاشی شود. این امر به صنعت جدید اجازه می‌دهد تا زمانی که انرژی تجدیدپذیر کافی به کار گرفته نشود ظهور کند.

به ثمر رساندن پروژه‌های موفق در بخش‌های کلیدی

ترویج هیدروژن پاک معمولاً نوعی پروژه جدید است که اروپایی‌ها می‌توانند دور آن گرد هم آیند. اما نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد، به ویژه در بخش دیجیتال.

اتومبیل‌های متصل، تلفن‌های هوشمند، 5G، ابر، اینترنت اشیا… نیمه هادی‌ها در مرکز تحول دیجیتالی و سبز صنعت و اقتصاد ما قرار دارند. با این وجود، اروپا از 40 درصد سهم بازار در دهه 1990 به 10درصد امروز کاهش یافته است. ما نیاز مبرم به تغییر موقعیت اروپا در این فناوری مهم داریم. این امر برای اجتناب از افشای اکوسیستم صنعتی ما ضروری است.

چند نمونه:

من همین الان به داده‌ها اشاره کردم. ما به تازگی آیین نامه‌ای را در مورد مدیریت داده‌های اروپایی پیشنهاد کرده‌ایم. با این پیشنهاد، ما در حال تعریف یک مدل جایگزین برای پلت فرم‌های یکپارچه هستیم. یک مدل حکمرانی که به احتمال زیاد اعتماد واقعی را ایجاد می‌کند. ما این پیشنهاد را با برنامه‌ای در پایان امسال برای ارتقای اشتراک گذاری داده‌ها بین شرکت‌ها و مقامات دولتی تکمیل می‌کنیم.

در زمینه هوش مصنوعی، ما در ماه آوریل پیشنهاداتی را برای تقویت موقعیت رهبری اروپا در زمینه هوش مصنوعی ایمن، فراگیر، قابل اعتماد و انسان محور ارائه دادیم.

فراتر از دیجیتال، اتحادیه اروپا مکانیزم جدیدی را برای حفاظت از منافع اتحادیه در استراتژیک‌ترین بخش‌ها ایجاد کرده است: مکانیزم غربالگری سرمایه گذاری مستقیم خارجی، که از پایان سال گذشته عملیاتی شده است.

با همین دیدگاه، کمیسیون پیشنهاد کرده است که یارانه‌های خارجی را در خریدها و تدارکات دولتی بهتر کنترل کند تا اطمینان حاصل شود که همه شرکت‌ها در بازار واحد خود به طور مساوی رقابت می‌کنند.

سرانجام، ما به زودی یک استراتژی استانداردسازی جدید ارائه می‌دهیم. در زبان فرانسه می‌گوییم کسی که استاندارد را در دست دارد بازار را در اختیار دارد. این کاری است که ما بیش از سی سال پیش با استاندارد GSM برای تلفن‌های همراه انجام دادیم.

اگر می‌خواهیم از حاکمیت تکنولوژیکی اروپا در بخش‌های حیاتی مانند 5G، باتری، هیدروژن یا فناوری کوانتومی اطمینان حاصل کنیم، باید زمینه تنظیم استاندارد را در اختیار بگیریم. ما باید استانداردساز شویم و نه فقط استانداردگیر.

خانم‌ها و آقایان، مایلم با بازگشت به سوالی که امروز از ما می‌پرسند، نتیجه بگیرم: «اروپا در کدام تیم بازی می‌کند؟»

برای پاسخ به این سوال، می‌خواهم از آن‌چه ما در زمینه واکسن انجام می‌دهیم مثال بزنم. طی چند ماه، ما توانسته‌ایم ظرفیت‌های صنعتی اروپا را در مدت زمان کمی افزایش دهیم. این یک دستاورد باورنکردنی است، بیایید از اعتراف آن نترسیم.

اروپا در حال حاضر نه تنها تولید کننده پیشرو واکسن در جهان است، بلکه ما نیمی از تولید خود را به بقیه جهان صادر می‌کنیم. بنابراین، به طور خلاصه: «تیم اروپا برای همشهریان خود بازی می‌کند، اما برای تیم جهان نیز بازی می‌کند. زیرا، در حالی که ما باید مراقب آینده هموطنان اروپایی خود باشیم، در قبال جامعه بین المللی نیز مسئولیتی داریم: وظیفه همبستگی، اشتراک، انصاف. و این به ویژه در مورد علم و فناوری صادق است.

ژئوپلیتیک تکنولوژیکی مانند یک خط الراس کوه است، جایی که ارزش‌ها و علایق ما با هم مطابقت دارند. جایی که «قدرت نرم» که ما را مشخص می‌کند با «قدرت سخت» جدیدی ملاقات می‌کند. یک «قدرت سخت» که ما همچنین می‌خواهیم به اتحادیه اروپا با آن وارد شویم تا خود را به عنوان یک شریک معرفی کنیم – اما به قدرت‌های خود افتخار می‌کند و آماده دفاع از آن‌ها در صحنه رقابت شدید جهانی است.

من متقاعد شده‌ام که اروپا می‌تواند با اطمینان این خط الراس را طی کند.

https://ec.europa.eu

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *