نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

31 اردیبهشت 1403 10:00 ب.ظ

فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه معدنی رویدادهای استارتاپی و تجاری

فراخوان حمایت از طرح‌های فناورانه معدنی

 ۱۰-۶-۹۹

ایران مراسم نیوز: در نشست طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع‌معدنی با حضور کامبیز مهدیزاده، مدیر این طرح، از فراخوان جذب و حمایت از طرح‌های نوآورانه و فناورانه حوزه زمین‌شناسی، معدن و صنایع معدنی سخن گفته شد. این طرح و فراخوان جذب به‌منظور حمایت از صاحبان ایده و فعالان حوزه معدن و صنایع‌معدنی اعلام شده است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی ایران مراسم نیوز، به نقل از روابط‌عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، مشاورعالی معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهوری عنوان‌کرد: این فراخوان تلاش می‌کند با حمایت از طرح‌های نوآورانه در زمینه فناوری‌های زمین‌شناسی، معدن و صنایع‌معدنی به تحقق توسعه کشور کمک کند.


محدودیت بودجه‌ای نداریم

مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع‌معدنی، حمایت از طرح‌های نوآورانه در زمینه‌های زمین‌شناسی، معدن و صنایع‌معدنی، ایده‌های نو به‌منظور ارتقای ایمنی معدنکاری در کشور، طرح‌های خلاقانه در حوزه ارتقای سلامت با بهره از علم زمین‌شناسی پزشکی، ایده‌های فناورانه با هدف توسعه اکتشاف در عمق، طرح‌های نو با رویکرد توسعه فناوری جداسازی عناصر نادر خاکی، طرح‌های نو درج راستای ارتقای فناوری‌ها و نوآوری‌های سنگ‌های تزئینی، گوهرسنگ‌ها و کانی‌ها را از محورهای این فراخوان اعلام کرد. 
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری درباره میزان بودجه و حمایت‌های مادی از طرح‌های فناورانه این حوزه نیز گفت: محدودیت بودجه‌ای وجود ندارد و با عنایت ویژه معاون علمی فناوری رئیس‌جمهوری نسبت به حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، از طرح‌های نوآورانه و فناورانه کاربردی با توجه به محورهای یادشده، استقبال می‌شود.
مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن صنایع‌معدنی، با اشاره به ظرفیت‌های پرشمار و نهفته کشورمان، جزیره هرمز را یکی از ظرفیت‌های منحصر به فرد و نگین انگشتری زمین‌شناسی ایران دانست و گفت: هرمز به‌عنوان یکی از نمونه‌های بارز زمین‌شناسی انواع منحصر به فردی از کانی‌ها، سنگ‌ها، منابع معدنی و پدیده‌های خاص زمین‌شناختی را در دل خود جای داده، اما با دست‌اندازی‌های بی‌رویه به خاک و منابع ارزنده این جزیره، خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای کشور به بار آمده است. وی گفت: با نگاهی دوباره و به کمک ظرفیت زیست‌بوم دانش‌بنیان‌ها باید از این عرصه صیانت شود.

فرش رنگی از خاک هرمز

مهدیزاده با اشاره به فرش‌های رنگی و زیبا از خاک‌های هرمز تصریح کرد: بهتر است شرایطی مهیا شود که تنها یک‌بار از این خاک‌ها استفاده شود و هرسال این خاک‌ها مورد مصرف قرار نگیرند. نیاز است توجه جدی به این امر شود؛ چراکه با بهره‌برداری بی‌رویه از خاک ارزشمند جزیره هرمز اکوسیستم آن آسیب جدی خواهد دید. 
مدیر طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن صنایع معدنی با اشاره به حمایت از طرح‌های اولویت‌دار در این حوزه گفت: در قالب این فراخوان ضمن بررسی‌های کارشناسی توسط کارگروه‌های تخصصی مرتبط طرح‌های برتر و اولویت‌دار معرفی خواهد شد تا از حمایت‌های مادی و معنوی لازم برخوردار شوند.
وی ادامه داد: طرح توسعه معدن، رسالت تسهیلگری و توسعه زیست‌بوم فناوری‌ها و نوآوری‌های معدن و صنایع معدنی را بر عهده دارد. مهدیزاده همچنین گفت: با حل مسائل کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپا، تسهیل و بهبود فضای کسب‌وکار، ایجاد بازار برای خدمات و محصولات دانش‌بنیان ازسوی معاونت علمی و فناوری، زمینه‌های توسعه در این حوزه هموار می‌شود.


منطقه ویژه فناوری ربع‌رشیدی

مدیر طرح توسعه معدن از توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری‌های معدن و صنایع‌معدنی در آذربایجان شرقی و انعقاد تفاهمنامه‌ای میان طرح توسعه نوآوری و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع معدنی و منطقه ویژه فناوری ربع‌رشیدی تبریز خبر داد و گفت: رایزنی‌ها و جلساتی انجام‌شده و به‌زودی منطقه ویژه فناوری معدن افتتاح شده و به بهره‌برداری خواهد رسید.
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری با اشاره به فعالیت بین‌المللی در این زمینه خاطرنشان کرد: با توجه به فراوانی منابع معدنی در کشور، در قالب طرح توسعه معدن اقدام به طراحی و ایجاد پلتفرم همکاری‌های معدنی منطقه‌ای به‌منظور توسعه روابط اقتصاد معدنی با کشورهای منطقه‌ای کرده‌ایم.

توسعه فناورهای معدن

چندی پیش، طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع‌معدنی و موسسه آموزشی علوم و فنون کیش، با اهدافی مانند توسعه نوآوری‌ها و تجاری‌سازی فناوری‌های این حوزه، ازسوی کامبیز مهدیزاده، مدیر طرح توسعه نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه معدن و صنایع‌معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مسعود توفیقی، مدیرعامل مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش امضا شد. براساس این تفاهمنامه، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ضمن تسهیل شرایط و فرآیند اخذ مجوزهای مورد نیاز و تاییدیه‌های دانش‌بنیان، تجاری‌سازی طرح‌های موفق و صادرات محصولات استارت‌آپ‌های معرفی‌شده را در دستور کار قرار می‌دهد. http://www.iranmarasemnews.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دانلود رزومه موسسه بر روی عکس کلیک کنید