نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

15 اسفند 1402 4:53 ب.ظ

نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت بهار ١٣٩٩ منتشر شد

نتايج طرح آمارگیری از گذران وقت بهار 1399 منتشر شد

بروز رسانی چهارشنبه, ٢٩ مرداد,١٣٩٩

کمترین زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به «کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و ساير كارهاي بدون مزد » با ٢ دقیقه است.

طرح آمارگیری گذران وقت یکی از طرح های مهم مرکز آمار ایران است. این طرح  با مراجعه به خانوارها و با هدف دستیابی به شیوه گذران وقت افراد ١٥ ساله و بيشتر ساکن در نقاط شهری کشور، شناخت نوع و مدت ‌زمان فعالیت‌های انجام‌شده توسط آنها در یک شبانه‌روز به اجرا در آمده است. این طرح در چهارمین هفته خرداد ماه  (٩٩/٣/٢٤ لغایت ٩٩/٣/٣١) در نقاط شهری کشور اجرا شد.

بررسی نتایج طرح در بهار ٩٩ نشان می دهد که:

 • متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب:
 • به گروه فعالیت «رسیدگی و خودمراقبتی(شامل خوابیدن، خوردن و آشامیدن، مراقبت‌های بهداشتی – پزشکی، سفر مرتبط با فعاليت‌هاي رسيدگي و خودمراقبتي و …)» با ١١ ساعت و ٣٨ دقیقه
 • «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي(شامل بازدید از، رویدادهاي/ مکان‌های فرهنگی، تفریحی و ورزشی، سرگرمی‌ها، شرکت در ورزش‌ها، استفاده از رسانه‌هاي گروهي، مطالعه در اوقات فراغت، تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو، سفر مرتبط با فرهنگ، فراغت، رسانه­های گروهي و تمرين‌هاي ورزشي و …)»با ٤ ساعت و ٢٧ دقیقه
 •  «خدمات خانگي بدون مزد براي اعضاي خانوار و خانواده(شامل تهیه و آماده کردن غذا، تمیز کردن خانه، خرید کردن برای اعضای خانوار، نگهداری از گل و گیاه و حیوان خانگی و …)» با ٢ساعت و ٥٠ دقیقه
 • «اشتغال و فعالیت‌های مرتبط براي مزد(شامل اشتغال در شركت‌ها، نهادهاي دولتي و مؤسسات غيرانتفاعي، اشتغال در بنگاه‌هاي اقتصادي خانگي توليد كالاها، اشتغال در خانوارها و بنگاه‌هاي اقتصادي خانگي ارائه خدمات، فعاليت‌هاي فرعي و وقفه‌هاي مرتبط با شغل، جستجوی شغل، راه اندازی شغل، سفر و تردد مرتبط با شغل و …» با ٢ ساعت و ٤٠ دقیقهاست، این مدت زمان برای مردان در حدود ٤  ساعت  ٤٨ دقیقه می باشد.
 • «معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب و رسوم ديني(صحبت‌ كردن، شركت در رويدادهاي اجتماعي/ فرهنگي جامعه، نقش داشتن در مسئولیت‌های مربوط به شهروندي، آداب و رسوم ديني، سفر تفریحی- زیارتی و …)» با ١ ساعت و ٣٦ دقیقه بوده است.
 •  همچنین کمترین زمان صرف شده در شبانه‌روز مربوط به «کار داوطلبانه بدون مزد، کارآموزی و ساير كارهاي بدون مزد » با ٢ دقیقه است.
 •  در بین مردان، بعد از فعالیت «رسیدگی و خود مراقبتی»، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده در شبانه‌روز به ترتیب مربوط به گروه فعالیت، «اشتغال و فعالیت‌های مرتبط براي مزد» با ٤ ساعت و  ٤٨ دقیقه، «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي» با ٤ ساعت و ٤٧ دقیقه و « معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب ‌ورسوم ديني» با ١ ساعت و ٢٥ دقیقه بوده است
 • در بین زنان، متوسط بیش‌ترین زمان صرف شده بعد از رسیدگی و خودمراقبتی، به ترتیب مربوط به گروه فعالیت، «خدمات خانگي بدون مزد براي اعضاي خانوار و خانواده» با ٤ ساعت و ٤٤ دقیقه و « فرهنگ، فراغت، رسانه‌های گروهي، تمرین‌های ورزشي» با ٤ ساعت و  ٨دقیقه در رتبه بعدی قرار دارد.
 • مقایسه الگوی گذران وقت بین مردان و زنان گویای این مطلب است که زنان نسبت به مردان در یک شبانه روز بیش از ٣ ساعت و نیم وقت بیشتری به خدمات خانگی بدون مزد و بیش از ٤ ساعت زمان کمتری به فعالیت های مرتبط برای مزد اختصاص می‌دهند.
 • مقایسه الگوی گذران وقت فصل بهار ٩٩ با فصل زمستان ٩٨ نشان می‌دهد خدمات خانگی بدون مزد به طور متوسط ١٣ دقیقه و فعالیت «رسيدگي و خود مراقبتي» و «فرهنگ، فراغت، رسانه‌هاي گروهي، تمرين‌هاي ورزشي» با ٢ دقیقه نسبت به فصل زمستان زمان کمتری و فعالیت «معاشرت، ارتباط، مشاركت اجتماعي و آداب‌ورسوم ديني» با ١٢ دقیقه و یادگیری با ٤ دقیقه زمان بیشتری به خود اختصاص داده است. برای مشاهده جزییات خبر به فایل پیوست مراجعه کنید.  خاطر نشان مي­سازد كه نشريه این طرح در درگاه ملي آمار به نشاني www.amar.org.ir در طبقه فرهنگ، ورزش، گردشگری / فرهنگ عمومی  بزودی در دسترس  قرار خواهد گرفت.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *