نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

31 تیر 1403 4:10 ق.ظ

یک فن غشایی کوچک دستگاه های الکترونیکی برای خنک گردن و کاهش مصرف انرژی

یک فن غشایی کوچک دستگاه های الکترونیکی برای خنک گردن و کاهش مصرف انرژی

25 ژوئن 2024 -توسط آنت سیلر، Technologie Lizenz-Büro (TLB) der Baden-Württembergischen Hochschulen GmbH-ساختار یک ونتیلاتور غشایی. اعتبار: Strohmeyr، موسسه طراحی و تولید در مهندسی دقیق، دانشگاه اشتوتگارت

رایانه ها، تلفن های همراه و سایر وسایل الکترونیکی برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد نیاز به خنک کننده فعال دارند. به طور معمول، دستگاه های صنعت سرگرمی و الکترونیک قدرت با هدایت جریان هوا به مناطق خاص خنک می شوند. با این حال، معمولاً فن های شعاعی یا محوری استفاده می شود که اغلب بسیار بزرگ و پر سر و صدا هستند.

با کاهش قطر پره های فن، توانایی آنها در جذب هوا کاهش می یابد و محدودیت هایی در اندازه و عملکرد ایجاد می کند. مصرف انرژی بالا و نویز ناشی از این فن ها از معایب قابل توجهی هستند.

برای رسیدگی به این مسائل، موسسه طراحی و تولید در مهندسی دقیق (IKFF) در دانشگاه اشتوتگارت یک فن مینی غشایی ساخته است که با مصرف انرژی کم کار می کند و کمترین صدا را تولید می کند. این فن نوآورانه از جریان هوای هدفمند استفاده می کند تا دستگاه ها را به طور موثر خنک کند و در عین حال از نظر انرژی کارآمد باشد.

فن مینی غشایی دارای طراحی فوق‌العاده مسطح با ضخامت کویل تحریک کمتر از 180 میکرومتر است که آن را برای تلف‌کننده‌های توان خنک‌کننده ایده‌آل می‌کند. سرعت هوای بالای بیش از 2.5 متر بر ثانیه را به دست می آورد که امکان خنک سازی موثر حتی در فواصل بیشتر از فن را فراهم می کند. مصرف انرژی تنها از 25 تا 75 مگاوات متغیر است.

تهویه هدفمند برای دستگاه های فشرده حاوی منابع گرمای داخلی، مانند درایوها یا الکترونیک قدرت ضروری است. این دستگاه ها از طریق همرفت و هدایت گرما از طریق جریان هوای هدایت شده خنک می شوند. علاوه بر این، این روش خنک‌کننده برای خنک‌سازی نقطه‌های گرم در مناطقی که دسترسی به آن سخت است، مناسب است.

فن غشایی شامل یک آهنربای دائمی، دو غشای الاستیک و دو سیم پیچ تحریک مخالف متصل به غشاها است. هنگامی که یک جریان سینوسی از سیم پیچ ها عبور می کند، غشاها به طور متناوب به سمت پایین و بالا کشیده می شوند که باعث باز و بسته شدن دهانه غشاء می شود و در نتیجه جریان هوا به جلو ایجاد می شود. این طراحی کمترین نویز را تولید می کند و صدای معمولی فن کمتر از 30 dBA را حذف می کند.

طراحی انعطاف پذیر این سیستم الکترودینامیکی اجازه می دهد تا سیم پیچ ها را مستقیماً روی غشاء اعمال کند و نصب بسیار صاف را امکان پذیر می کند. اگر غشاها از فویل های مغناطیسی ساخته شده باشند، طول عمر فن در حین کار مداوم افزایش می یابد.

https://techxplore.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *