نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

8 مهر 1402 8:42 ب.ظ

اعلام جایگاه علمی ایران در اهداف توسعه پایدار جهانی

جایگاه علمی ایران در پایگاه WoS در اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار و در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۵ اعلام شد. این پایگاه برای رسیدن به آینده بهتر و پایدارتر برای همگان طراحی شده است.

jتوضیح کل نگار : عکس از اینترنت بازیابی شده است.

World Sustainable Development Summit Logo

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از مرکز تعاملات بین المللی علم و فناری، رئیس مؤسسه ISC، با اشاره به جایگاه علمی ایران در پایگاه WoS در اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار به تفکیک هدف در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۵، گفت: در بهترین جایگاه‌های به دست آمده، اهداف آب تمیز رتبه ۵، در انرژی مقرون به صرفه و پاک رتبه ۱۳، در ریشه‌کن کردن گرسنگی جایگاه ۱۴، در شهر‌ها و جوامع پایدار رتبه ۱۵، در مصرف و تولید مسئولانه رتبه ۱۷، در سلامتی و تندرستی رتبه ۱۸، در دو هدف تغییرات آب و هوایی و برابری جنسیتی رتبه ۱۹ است و انتظار می‌رود در راستای کاربردی کردن این پژوهش‌ها در سطح شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع مرتبط حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز صورت گیرد.

 سید احمد فاضل‌زاده گفت: رصد تولیدات علمی و فناوری در جهت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در سطح کلان و در جهت توسعه پایدار بسیار حائز اهمیت است و نشان دادن خط مشی تحقیقاتی به دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری کشور و معرفی موضوعات کاربردی در سطح محلی و جهانی از جمله رسالت‌های مؤسسه ISC است.

آقای فاضل‌زاده افزود: اهداف توسعه پایدار (Sustainable Development Goals) مجموعه‌ای از ۱۷ هدف جهانی است که به منظور ارائه طرحی برای دستیابی به آینده بهتر و پایدارتر برای همگان طراحی شده است.

وی گفت: این اهداف در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان ملل متحد «به عنوان یک فراخوان جهانی برای اقدام به پایان دادن فقر، حفاظت از کره زمین و تضمین اینکه تا سال ۲۰۳۰ همه مردم از صلح و رفاه برخوردار خواهند بود، تصویب شد».

رئیس ISC گفت: به دلیل اهمیت این اهداف، نظام رتبه‌بندی تایمز که از مهمترین و مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی در جهان است و هر ساله دانشگاه‌ها را در سطوح مختلف مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، یک رتبه را با نام رتبه‌بندی تأثیر (Impact Rankings) ارائه داده است و دانشگاه‌های جهان را بر اساس مشارکت در تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل رتبه‌بندی می‌کند.

آقای فاضل‌زاده گفت: شمار آثار علمی و نیز جایگاه جمهوری اسلامی ایران بر اساس مدارک علمی نمایه شده در موضوعات اهداف توسعه پایدار در پایگاه وب آو ساینس از سال ۲۰۱۵ که این اهداف توسط سازمان ملل متحد به تصویب رسیدند تا سال ۲۰۲۲ مورد بررسی قرار گرفته است. داده‌­های ارائه شده در این خبر در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ گردآوری شده است.

وی افزود: جایگاه علمی جمهوری اسلامی ایران در پایگاه WoS در اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار به تفکیک هدف در بازه زمانی ۲۰۲۲-۲۰۱۵ بدین شرح است که در بهترین جایگاه‌های به دست آمده، اهداف آب تمیز رتبه ۵، در انرژی مقرون به صرفه و پاک رتبه ۱۳، در ریشه‌کن کردن گرسنگی جایگاه ۱۴، در شهر‌ها و جوامع پایدار رتبه ۱۵، در مصرف و تولید مسئولانه رتبه ۱۷، در سلامتی و تندرستی رتبه ۱۸، در دو هدف تغییرات آب و هوایی و برابری جنسیتی رتبه ۱۹ است و نشان‌دهنده توجه جدی پژوهشگران کشور به این اهداف است و انتظار می‌رود که در راستای کاربردی کردن این پژوهش‌ها در سطح شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع مرتبط حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز صورت گیرد.

رئیس ISC گفت: در بازه زمانی ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲، در اهداف ۱۷گانه توسعه پایدار بیشترین آثار علمی در سال ۲۰۲۱ بوده است که بر اساس این مدارک، بهترین رتبه جمهوری اسلامی ایران نیز در همین سال به دست آمده است که رتبه ۱۶ بوده است. همچنین در سال ۲۰۲۲ ایران با انتشار ۴۸ هزار و ۱۵۶ مدرک علمی جایگاه ۱۷ را در سطح جهان کسب کرده است.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *