نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

11 اسفند 1402 1:34 ب.ظ

انرژی باد برای انتقال به انرژی پاک ضروری است و سوئد پیشرو است.

توسط شارلوت التون – 30/03/2023

بیش از یک چهارم برق سوئد برای دو ماه متوالی از انرژی باد تامین می‌شود – اما گزارش جدید هشدار داده است که انتشار گازهای گلخانه‌ای در این کشور به زودی افزایش می‌یابد.سوئد در ماه فوریه رکورد 27 درصد برق را از باد تولید کرد که رکورد 26 درصدی را که در ژانویه امسال ثبت شده بود، شکست.

بر اساس تجزیه و تحلیل اتاق فکر انرژی Ember – این بالاترین سهم تولید برق بادی در کشور است.

نیکلاس فولگوم، تحلیلگر داده های انرژی و آب و هوا در Ember می گوید، این نقطه عطف پس از سال ها سرمایه گذاری در انرژی های تجدید پذیر اتفاق می افتد – فشاری که “بازدهی” دارد.

او می‌گوید: «تولید انرژی بادی بیشتر، شبکه سوئد را در برابر خشکسالی مقاوم‌تر می‌کند و از مصرف‌کنندگان در برابر هزینه‌های بالا محافظت می‌کند.سوئد با بلندپروازی سیاستی برای گسترش بیشتر انرژی بادی، منافع بیشتری برای هزینه‌ها، امنیت و آب و هوا دارد.با این حال، بر اساس گزارش ارزیابی سالانه شورای سیاست آب و هوای سوئد، این کشور همچنین قرار است انتشار گازهای گلخانه ای خود را افزایش دهد.

در این گزارش آمده است: «تغییراتی که تاکنون اتخاذ و اعلام شده است، به جای کاهش سریع انتشار گازهای گلخانه ای، برعکس، بر اساس ارزیابی خود دولت، در آینده نزدیک باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای خواهد شد».

سوئد چگونه رکورد جدیدی در تولید برق بادی ثبت کرده است؟

سوئد اهداف بلندپروازانه ای برای انرژی پاک دارد و قصد دارد تا سال 2040 به 100 درصد تولید برق تجدیدپذیر برسد. تا سال 2045، این کشور قصد دارد هیچ گونه انتشار خالص گلخانه ای نداشته باشد. اینها در دولت سوسیال دموکرات تنظیم شدند که در نوامبر با یک اتحاد سه حزبی راست میانه جایگزین شد.

برای دستیابی به این اهداف، سوئد پول را بسمت انرژی پاک سرازیر کرده است. از سال 2018، ظرفیت باد آن دو برابر شده است و این کشور اکنون نزدیک به 5000 توربین دارد.

این نیروها در ماه فوریه حدود 4 تراوات انرژی تولید کردند که 27 درصد از تقاضای برق کشور است.

در سال 2022، سوئد 2.4 گیگاوات ظرفیت برق بادی نصب کرد. فقط آلمان تعداد بیشتری نصب کرد، در حدود 2.5 گیگاوات. یک گیگاوات می تواند انرژی حدود 750000 خانه را تامین کند.

Fulghum می‌گوید: «با بلندپروازی‌های سیاسی برای گسترش بیشتر انرژی بادی، سوئد برای منافع بیشتر برای هزینه‌ها، امنیت و آب و هوا آماده است.انتشار جهانی گازهای گلخانه ای در سال 2022 به 58 میلیارد تن رسید که رکوردی بی سابقه است. اما انرژی های تجدیدپذیر این پتانسیل را دارند که این مجموع نگران کننده را کاهش دهند.

انرژی باد در مقایسه با زغال سنگ تنها 0.02 درصد از انتشار CO2 را در واحد انرژی تولید می کند.

در سال 2021، اتحادیه اروپا در مجموع 34 گیگاوات ظرفیت بادی و خورشیدی را مستقر کرد. بر اساس تجزیه و تحلیل Ember، اگر بخواهیم اهداف آب و هوایی در دسترس باقی بمانند، اضافه شدن سالانه باید افزایش یابد. این بلوک تا سال 2026 در مجموع به 76 گیگاوات نیاز دارد تا گرمایش جهانی را در 1.5 درجه سانتیگراد حفظ کند.

با نرخ های پیش بینی شده استقرار، تنها چهار کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا (فنلاند، کرواسی، لیتوانی و سوئد) به افزایش سالانه به اندازه کافی بالا در افزایش ظرفیت باد برای رسیدن به این هدف دست خواهند یافت.

چرا سوئد به دلیل افزایش انتشار گازهای گلخانه ای مورد انتقاد قرار می گیرد؟

سوئد علیرغم موفقیت هایش در تولید برق بادی، راهی برای رفتن به آب و هوا دارد.سیسیلیا هرمانسون، رئیس شورای سیاست گذاری آب و هوای سوئد در ارائه گزارشی جدید ادعا کرد که دولت ائتلافی جدید راست میانه در مورد آب و هوا جاه طلب نیست.

او هشدار داد: «ما شتاب خود را از دست داده‌ایم و اگر سیاست‌ها تغییر نکنند، در مسیر اشتباهی حرکت خواهیم کرد».

سیاست هایی که تاکنون ارائه شده برای رسیدن به هدف 2030 کافی نیست. پیش‌بینی می‌شود که تغییرات در سیاست‌های اعلام شده حتی در کوتاه‌مدت باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای شود.»

اگر انتشار گازهای گلخانه ای افزایش یابد، این اولین بار در دو دهه اخیر خواهد بود که در این کشور اسکاندیناوی افزایش یافته است.

https://www.euronews.com/

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *