نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

15 خرداد 1402 11:37 ب.ظ

قوانین ازدواج در کرت با تجزیه و تحلیل DNA باستانی آشکار شد

828

16 ژانویه 2023 – توسط انجمن ماکس پلانک

چهره شناخته شده یک الهه مینوی که به طور هنرمندانه ای به خود اختصاص داده شده و به جای مارها زنجیره های DNA را در دست گرفته است. جمعیت از بدن “کهن” او متولد شده است. شجره نامه نارنجی و قرمز به یافته های تحقیقاتی درون همسری بین پسرعموهای اول و دوم اشاره دارد. اعتبار: اوا اسکورتانیوتی

یک تیم بین المللی از محققان مؤسسه انسان شناسی تکاملی ماکس پلانک در لایپزیگ، آلمان، بینش های کاملا جدیدی را در مورد قوانین ازدواج عصر برنز و ساختار خانواده در یونان گزارش می دهند. تجزیه و تحلیل ژنوم های باستانی نشان می دهد که انتخاب شرکای ازدواج توسط خویشاوندی خود شخص تعیین می شد.

زمانی که هاینریش شلیمان بیش از 100 سال پیش مقبره‌های شفت غنی از طلا Mycenae را با ماسک‌های طلایی معروفشان کشف کرد، تنها می‌توانست در مورد رابطه افراد مدفون در آنها حدس بزند. اکنون، با کمک تجزیه و تحلیل ژنوم‌های باستانی، برای اولین بار می‌توان بینش‌هایی درباره قواعد خویشاوندی و ازدواج در کرت  و یونان میسنی به دست آورد. نتایج در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شد.

یک تیم تحقیقاتی از موسسه ماکس پلانک برای انسان شناسی تکاملی (MPI-EVA)، همراه با یک تیم بین المللی از شرکا، بیش از 100 ژنوم افراد عصر برنز را از دریای اژه تجزیه و تحلیل کردند. فیلیپ استاکهامر، باستان شناس، یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه می گوید: «بدون همکاری عالی با شرکای ما در یونان و سراسر جهان، این امر امکان پذیر نبود.

اولین شجره خانواده بیولوژیکی یک خانواده میکنی

به لطف پیشرفت‌های روش‌شناختی اخیر در تولید و ارزیابی مجموعه داده‌های ژنتیکی باستانی، اکنون می‌توان داده‌های گسترده‌ای را حتی در مناطقی با حفظ DNA مشکل‌ساز به دلیل شرایط آب و هوایی مانند یونان تولید کرد. برای یک دهکده میسینایی قرن شانزدهم قبل از میلاد، حتی می‌توان روابط خویشاوندی ساکنان خانه را بازسازی کرد – اولین شجره‌نامه‌ای که تاکنون به صورت ژنتیکی برای کل منطقه مدیترانه باستانی بازسازی شده است.

ظاهراً برخی از پسران هنوز در بزرگسالی در روستای والدین خود زندگی می کردند. فرزندان آنها را در مقبره ای در زیر حیاط ملک دفن کردند. یکی از همسرانی که در خانه ازدواج کرد، خواهرش را به خانواده آورد، زیرا فرزندش نیز در همان قبر دفن شده بود.با این حال، یافته دیگری کاملاً غیرمنتظره بود: در کرت و سایر جزایر یونان، و همچنین در سرزمین اصلی، ازدواج با پسر عموی اول خود در 4000 سال پیش بسیار رایج بود.

Eirini Skourtanioti، نویسنده اصلی این مطالعه که تجزیه و تحلیل ها را انجام داد می گوید: “بیش از هزار ژنوم باستانی از مناطق مختلف جهان اکنون منتشر شده است، اما به نظر می رسد که چنین سیستم سختگیرانه ای از ازدواج خویشاوندی در هیچ کجای جهان باستان وجود نداشته است. این برای همه ما کاملاً غافلگیرکننده بود و سؤالات زیادی را ایجاد می کند.»

این که چگونه این قانون خاص ازدواج را می توان توضیح داد، تیم تحقیقاتی تنها می توانند حدس بزنند. “شاید این راهی بود برای جلوگیری از تقسیم هر چه بیشتر زمین های کشاورزی موروثی؟ در هر صورت، تداوم خاصی از خانواده را در یک مکان تضمین می کرد، که برای مثال، پیش نیاز مهم برای کشت زیتون و شراب است. استوکهامر مشکوک است. اسکورتانیوتی می‌افزاید: «آنچه مسلم است این است که تجزیه و تحلیل ژنوم‌های باستانی به ما بینش‌های خارق‌العاده و جدیدی در مورد ساختارهای خانواده باستانی در آینده ارائه خواهد کرد.»

https://phys.org

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *