نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

31 اردیبهشت 1403 9:14 ب.ظ

صنعت باور ندارد که دانشگاه می تواند مشکلات را برطرف کند

2-8-1401

صنعت باور ندارد که دانشگاه می‌تواند مشکلات را برطرف کند

رئیس دانشگاه تهران گفت: ما هنوز مشکل قوانین ارتباط گیری با صنعت را داریم. صنعت باور ندارد که دانشگاه می تواند مشکلات را برطرف کند.

به گزارش ایسنا، محمد مقیمی امروز در افتتاحیه دومین همایش علمی – فناوری «کارآفرینی» دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران که در سالن شهید احمدی روشن برگزار شد، طی سخنانی در قالب مدل ذهنی از مدل ۳ بعدی ساختار، محتوا و بستر نام برد و افزود: ساختار باید به هم پیوسته و یکپارچه باشد تا مأموریت اصلی محقق شود که البته باید بستر زیر ساخت فراهم شود تا برنامه‌ها و ایده‌های طراحی و محقق نشده اجرایی شود.

وی با بیان این‌که با بودجه‌های قطره چکانی نمی توان انتظار تغییر ساختار را داشت، افزود: بنابراین باید از دیگر راه‌ها نظیر کمک خیرین برای تأمین مالی استفاده کرد و در رابطه با زیرساخت ساختاری باید به طور جدی عمل کرد.

رئیس دانشگاه تهران با اعتقاد به این‌که نمی توان با ساختارهای سازمانی سنتی تعهدات نوین را عهده‌دار شد، خاطرنشان کرد: باید طراحی ساختار همراه با انعطاف باشد چون در آینده نیازمند بازنگری و مهندسی جدید است.

مقیمی در ادامه گفت: جوهره اصلی همه سخنان حاکی از آن است که مسایل کسب و کار تک بعدی نیست بلکه پیچیده، درهم تنیده و چند بعدی است. وقتی از موضوع میان رشته ای صحبت به میان می آید کار هم باید چنین پیش برود.

وی با بیان اینکه در مباحث مهندسی و کشاورزی موضوع با قوت پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: شرکت های کارآفرین برای رسیدن به اهداف بزرگتر باید تجمیع شوند البته همیشه شرکتهای بزرگتر اثرگذار نیستند.

رئیس دانشگاه تهران با طرح این مثال که شرکتهای بنام خارجی پس از تأسیس همگی زیر یک چتر قرار گرفتند که ماهیت این شرکتهای جدید با شرکتهای بروکراتیک قدیم متفاوت است، افزود: جنس مشکلات کشور تنها فنی و تکنیکی نیست بلکه روانی، اجتماعی، فلسفی، الهیات، اقتصادی، مدیریت در کسب و کار و …. است که همه این موارد باید در دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران دیده شود.

مقیمی با بیان اینکه ایران در فناوری نانو جزو ۵ کشور نخست دنیاست، ادامه داد: در عین حال بسیاری از مسایل همچنان حل نشده باقی مانده است.

وی با بیان این‌که نوع نگاه در طراحی رشته‌ها علاوه بر تخصصی شدن و حرکت در مرز دانش است نگاه تجمیعی که نیازمند مهارت چندگانه است که در قالب رشته جدید عرضه شود، تصریح کرد: در خصوص بستر هم ارتباط صنعت با دانشگاه حائز اهمیت است و باید دفتر ارتباط با صنعت (صنایع تأثیرگذار) در دانشگاه تهران راه‌اندازی شود تا این ارتباط حفظ و محتوای آن توسعه یابد.

رئیس دانشگاه تهران یادآور شد: ما هنوز مشکل قوانین ارتباط گیری با صنعت را داریم صنعت باور ندارد که دانشگاه می تواند مشکلات را برطرف کند باید تفاهم میان صنعت و دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، دومین همایش «علمی _ فن‌آوری» کارآفرینی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران از امروز به مدت ۳ روز( ۲ تا ۴ آبان‌ماه ۱۴۰۱ ) در محل دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران در حال برگزاری است و مخاطب آن دانشجویان، دانش‌آموختگان و اعضاء هیئت علمی دانشکده، کارآفرینان دانشگاهی و صنعتی، صنایع مرتبط با مأموریت‌های دانشکده، نهادهای حمایتی توسعه علمی- فن‌آوری و نوآوری و دستگاه‌های اجرایی ذی‌نفع دولتی هستند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دانلود رزومه موسسه بر روی عکس کلیک کنید