نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

2 مهر 1402 9:57 ق.ظ

سومین ریورس پیچ مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد برگزار شد

مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد، سومین رویداد از سلسله رویداد‌های ۳ s را با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به صورت نیمه حضوری در ۱۰ آبان ۱۴۰۰ برگزار کرد.

سومین ریورس پیچ مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد برگزار شد

اقتصاد ۲۴- مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد، سومین رویداد از سلسله رویداد‌های ۳ s را با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مجتمع فولاد مبارکه، واحد کسب وکار تحول دیجیتال ایریسا، دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (استان اصفهان) و سازمان فناوری اطلاعات ایران و با حضور مهندس نقوی معاون تکنولوژی فولاد مبارکه، دکتر سراییان مدیرعامل شرکت ایریسا و جمعی از متخصصان وکارشناسان به صورت نیمه حضوری در ۱۰ آبان ۱۴۰۰ برگزار کرد.

معاون تکنولوژی فولاد مبارکه در این مراسم گفت: برای سومین بار رویداد ریورس پیچی را برگزار کردیم تا بتوانیم چالش‌هایی را که در فرایند دیجیتال سازی صنعت فولاد ایران با آن مواجه هستیم به اشتراک بگذاریم و دست یاری به سمت فعالان علم و دانش دراز کرده ایم تا ما را همراهی کنند.

مهندس نقوی با اشاره به اینکه در تقویم فولاد مبارکه، پنجم مرداد به عنوان روز دیجیتال و بهره برداری از ره نگاشت تحول دیجیتال در فولاد مبارکه است، اظهار داشت: مسیری بسیار سخت و طولانی از سال گذشته شروع کردیم و تمام امکانات و منابع شرکت را به کاربردیم تا بتوانیم برای سال ۱۴۰۴ به باشگاه فانوس دریایی ملحق شویم.

وی یادآور شد: فعالیت‌های بسیار زیادی طی سال گذشته در حوزه‌های مختلف عملیاتی و فرهنگی در بحث تحول دیجیتال اجرا شده است. از جمله میتوان به برگزاری اولین دوره تخصصی آموزش مدیران و راهبران تحول دیجیتال با همکاری دانشگاه اصفهان و دانشگاه‌های خارج از کشور اشاره کرد و گفت: همراهی و همصحبت کردن مجموعه‌ای که بتوانند این فرایند را مدیریت کنند، اصلی‌ترین قسمت کار است.

مهندس نقوی در ادامه با تاکید بر همکاری با مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان ایمیدرو یادآور شد: این مسیر سخت بیش از یکسال را توانستیم با همکاری این مجموعه‌ها طی کنیم.

ایشان همچنین از راه اندازی آزمایشگاه نسل چهارم در دانشگاه صنعتی اصفهان خبر داد و گفت: میبایست آموزش و پرورش برای دانشجویان و جوانان ایرانی شروع شود و بتوانند در یک محیط، ایده‌های خود را در یک شرایط پایلوت و عملیاتی مشاهده کنند. این آزمایشگاه، محلی برای پرورش افراد خواهد بود.

مهندس نقوی از نزدیک بودن زمان تکمیل ساخت مرکز نوآوری تحول دیجیتال یاد کرد و افزود: در مرکز نوآوری تحول دیجیتال در صنعت فولاد؛ میتوانیم از حضور دوستان و علاقه مندانی که بدنبال فضایی برای ارائه نظرات خود هستند، بهره‌مند شویم.

وی به دو رویداد ریورس پیچ سال گذشته و مطرح شدن ۱۱ چالش اشاره کرد و گفت: افرادی که پیشنهادات اولیه‌شان مورد تایید کمیته‌های فنی و بازرگانی قرار گرفته بود، از مجتمع فولاد بازدید و به طور عینی چالش‌های مطرح شده را مشاهده کردند. از آن مجموعه رویداد و بازدیدها، تعدادی شرکت و ایده در فرایند انجام قرارداد و برگزاری شرایط همکاری حاصل شد.

نصب و راه اندازی اولین شبکه 5G صنعتی ایران در فولاد مبارکه

مهندس نقوی از همکاری با ایرانسل و نصب و راه اندازی اولین شبکه ۵ g صنعتی ایران در فولاد مبارکه نیز خبر داد و بیان کرد: پوششی از نسل پنجم مخابراتی را در شرکت فولاد مبارکه ایجاد کردیم.

وی از نامگذاری پروژه‌های سال جاری فولاد با عنوان فولاد+۲۲ یاد کرد و اظهار داشت: این پروژه‌ها به طور مستمر در حال پیگیری است، طبیعتا در شروع راه برای هماهنگ کردن فعالیت ها، می‌بایست تجاربی را به دست آورد. به همین جهت سعی کرده ایم از خرد جمعی استفاده کنیم تا بتوانیم در کنار هم مسیری را که برای اولین بار در ایران در صنعت فولاد شروع کرده ایم به نتیجه برسانیم.

مهندس نقوی با تاکید بر اصلی‌ترین شعار دولت سیزدهم با عنوان حکمرانی هوشمند تشریح کرد: طبیعتا هوشمندسازی تصویر آینده دنیا خواهد بود. این آینده خیلی دور و طولانی نیست. ما هم آماده همکاری با تمامی ارکان مرتبط با حکمرانی کشور هستیم که بتوانیم این شعار حکمرانی هوشمند را در عمل به نتایج قابل توجهی برسانیم.

دکتر سراییان مدیرعامل شرکت ایریسا با یادآوری برگزاری اولین رویداد ریورس پیچ در مهر ماه سال گذشته گفت: با گذشت این یکسال، این انتظار وجود دارد که اقدامات انجام شده و نتایج حاصل از آن را بیان کنیم و به تشریح گام‌های عملی و اجرایی مسیر تحول دیجیتال بپردازیم.

ایشان با تاکید بر وجود تفاوت میان فضای عملیاتی و فضای نگاه به مسائل از دور و تصور یک موضوع اظهار داشت: شناسایی و ارائه موضوعاتی که بتوان آن را متناسب با ریورس پیچ و با زبان استارتاپی مطرح کرد، نیاز به تمرین و تجربه دارد.

دکتر سراییان دانشگاه را مرکز همه تحولات بنیادین دانست و تصریح کرد: مجدد به دانشگاه بازگشتیم و روز به روز این ارتباط را عمق می‌بخشیم و سعی خواهیم کرد تا بتوانیم یک مسیر باثبات و پایدار را دنبال کنیم.

هوشمندسازی در کل زنجیره ارزش فولاد مبارکه

وی به نقشه راه فولاد مبارکه برای تغییر و تحول اشاره کرد و گفت: با شعار فولاد فردا، هوشمند از سنگ تا رنگ که بیانگر هوشمندسازی در کل زنجیره ارزش فولاد مبارکه است، این مسیر را طی خواهیم کرد.

دکتر سراییان ضمن معرفی مسیرشان در قالب یک قاب با عنوان سند ره نگاشت، تصریح کرد: این سند، اهداف، فعالیت‌ها و اقدامات ما را بیان میکند. در واقع نقطه ایی است که همه با تمرکز بر روی آن، سعی کردیم تا به تنظیم تمام حرکات خود پرداخته و تا حد ممکن به تبیین مسیری که دنبال میکنیم، بپردازیم.

ایشان در ادامه افزود: مبحث تحول دیجیتال برای هر صنعت، موضوعی نیست که همه آن را به طور کامل و شفاف بدانند. گام‌های فعالیت در این حوزه، مثل حرکت در یک مسیر مه آلود است، هرچه به جلو برویم، عمق دید بازتر وگام‌ها شفاف‌تر میشود و طبیعتا بهتر میتوان حرکت کرد. این ماهیت و ذات تحول دیجیتال است.

دکتر سراییان به تشریح اقدامات مسیر دیجیتالی شدن پرداخت و اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات مدیریتی شرکت‌هایی که تمایل و اراده به دیجیتالی شدن دارند این است که چشم انداز خود را تعریف کنند. در فولاد مبارکه، عضویت در باشگاه فانوس دریایی در سال ۱۴۰۴ به عنوان چشم انداز تعریف شده است. بدین معنا که در تراز بین‌المللی بتوانیم هوشمندسازی صنعت فولاد را نشان دهیم.

وی در ادامه افزود: تبلور این عضویت را میتوان در قالب شاخص‌های کلیدی عملکرد شبکه جهانی فانوس دریایی مشاهده کرد. این شاخص‌ها شامل افزایش خروجی کارخانه، افزایش بهره وری، افزایش نرخ به کارگیری تجهیزات، کاهش هزینه‌های کیفیت، کاهش هزینه‌های تولید، راندمان انرژی، کاهش موجودی، کاهش زمان تحویل، کاهش زمان آماده فروش شدن محصول، کوتاه کردن زمان تغییرات و کاهش اندازه انباشته می‌باشد.

سومین ریورس پیچ مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد برگزار شد

دکتر سراییان بر الزام برآورد تاثیر کسب وکاری تمام پروژه‌ها و پرونده‌های فولاد به استثنای پرژوه‌های زیرساختی تاکید کرد و گفت: این تحلیل‌ها بیان میکند که با اجرای این پروژه ها، چه تاثیراتی از منظر کسب وکاری رخ میدهد، بدین ترتیب میتوانیم هزینه‌های پروژه را توجیه کرده و در نهایت از تاثیرات کسب وکاری این پروژه‌ها اطمینان حاصل کنیم.

ایشان این نکته را اظهار داشت که ما به دنبال منافع دیجیتالی شدن فولاد مبارکه در عرصه داخل و بین الملل هستیم. عصاره این جمله در کلمه مزیت رقابتی نهفته است. بدین معنا که میبایست مزیت رقابتی داشته باشیم تا بتوانیم در عرصه بین الملل، محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه کنیم. دنیا درحال حرکت به این سمت است و اگر ما میخواهیم در عرصه بین الملل حضور پیدا کنیم باید محصول خود را با قیمت و کیفیت جهانی عرضه کنیم.

دکتر سراییان از همراه کردن بدنه سازمان به عنوان اقدام دوم در این مسیر یاد کرد و افزود: بلوغ دیجیتالی مدیریت فولاد مبارکه باید به این موضوع اعتقاد پیدا کند که این مسیر، درست است و بقا را تضمین میکند. افتتاح دوره آموزشی مدیریت ارشد تحول دیجیتال نیز به همین علت بوده است.

ایشان نقش فولاد مبارکه در صنعت به لوکوموتیوی تشبیه کرد و گفت: این لوکوموتیو اگر راه بیافتد هزاران واگن صنعت را با خود می کشد.

مدیرعامل شرکت ایریسا ضمن اشاره به وجود یک ستاد برای مبحث نوآوری در تحول دیجیتال تصریح کرد: رکن نوآوری را در قلب دانشگاه تهران تعریف کردیم تا بتوانیم از منابع کل کشور استفاده کنیم. منشا مبحث نوآوری دانشگاه‌های برتر کشور است. این ارتباط باید روز به روز عجین‌تر شود و این در مرکز نوآوری تحول دیجیتال فولاد محقق شده است.

دکتر سراییان گزارشی از رویداد‌های ریورس پیچ سال گذشته ارائه داد و افزود: در دی ماه امسال، اولین پروژه‌های تحول دیجیتال به بهره برداری خواهد رسید.

ایشان دیتابیسی از شرکت‌ها و افرادی که پتانسیل هوشمندسازی دارند را بزرگترین سرمایه ای دانست که از رویداد‌های ریورس پیچ جمع و جذب شده است و در ادامه افزود: در گام‌هایی که میخواهیم برداریم طبیعتا از این دیتابیس استفاده خواهیم کرد.

در بخش دوم رویداد، متخصصان و کارشناسان به شرح و ارائه شش چالش پرداختند. از جمله موضوعات این چالش‌ها میتوان به حفاظت فیزیکی هوشمند با استفاده از تحلیل تصاویر ویدئویی موجود در فولاد مبارکه، هوشمندسازی نگهداری و تعمیرات ماشین‌های دوار فولاد مبارکه با استفاده از تکنیک‌های پایش وضعیت، هوشمندسازی انبار قطعات یدکی، ارتقاء ایمنی کارکنان فولاد مبارکه از طریق مانیتورینگ وکنترل آنلاین رفتار‌های ناایمن، همیار بازرس کنترل کیفی نورد سرد و شبیه‌سازی و هوشمندسازی نرم‌افزاری احیاء مستقیم سبا اشاره کرد.

منبع: روابط عمومی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *