نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

26 تیر 1403 6:02 ب.ظ

تسریع کربن زدایی در صنعت فولاد

اندرو پورویس مدیر، ایمنی، بهداشت و محیط زیست، worldsteel 22 دسامبر 2020

تعهدات برای حذف کربن زدایی اقتصاد جهانی در حال افزایش است.

چین متعهد شده است که کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا سال 2030 به حداکثر برساند و تا سال 2060 به صفر خالص برسد. اتحادیه اروپا، ژاپن و کره جنوبی همگی درصدد رسیدن به صفر خالص تا سال 2050 هستند. دولت بایدن در ایالات متحده به توافقنامه پاریس پیوست.

در این زمینه، و به عنوان یکی از بخش‌های صنعتی که کربن آن به سختی قابل کاهش است، صنعت فولاد است که تشخیص می‌دهد که ما باید اقدام کنیم. صنعت ما واقعاً جهانی است و تولیدکنندگان فولاد در شرایط مختلف در سراسر جهان فعالیت می‌کنند، به این معنی که هیچ راه حل واحدی وجود نخواهد داشت که ما را به جایی که باید برسیم برساند.

در عوض، ما در worldsteel از نیاز به یک رویکرد موازی با سه رویکرد حمایت می‌کنیم که نه تنها باعث کاهش انتشارات صنعت خود ما می‌شود، بلکه به کل اقتصاد جهانی کمک می‌کند تا به شیوه‌های پایدارتر عمل کند.

مسیر اول: کاهش تأثیر خودمان

  • گام به گام: این ابتکار worldsteel یک فرایند چند مرحله‌ای است که مواد اولیه، ورودی انرژی، عملکرد و نگهداری را پوشش می‌دهد که می‌تواند برای حمایت از بهبود بهره وری عملیات مورد استفاده قرار گیرد. worldsteel یک فرایند بازبینی کارآمد 4 مرحله‌ای را توسعه داده است، بر اساس برنامه‌های پیشرو که از اعضای ما در بهینه سازی کیفیت مواد اولیه، بهره‌وری انرژی، عملکرد فرآیند و قابلیت اطمینان فرآیند پشتیبانی می‌کند. این نشان دهنده اهرم‌های کلیدی عملیاتی است که فولادسازان برای بهبود کارایی عملیاتی و عملکرد محیطی سایت‌های خود بر آن تمرکز می‌کنند.
  • حداکثر استفاده از ضایعات: از لحاظ تئوری ما می‌توانیم تمام تقاضا برای فولاد جدید از ضایعات فولادی را برآورده کنیم. در حال حاضر ضایعات فولادی کافی برای پاسخگویی به تقاضا وجود ندارد، اما عرضه در حال افزایش است. ما تخمین می‌زنیم که قراضه جهانی تا سال 2030 از حدود 750 میلیون تن به حدود 1 میلیارد تن برسد. این دینامیک به احتمال زیاد به معنی افزایش تولید فولاد از طریق مسیر کوره قوس الکتریکی (EAF) و افزایش استفاده از ضایعات فولادی در مسیر کوره بلند اکسیژن (BF-BOF) است، که هر دو منجر به کاهش مقدار CO2 در هر تن فولاد تولید شده می‌باشد.
  • فناوری پیشرفت: بسیاری از اعضای ما منابع قابل توجهی را در فناوری‌های جدید سرمایه گذاری می‌کنند که اگر در مقیاس تجاری طی چند دهه آینده کار کنند، فولادسازی را متحول خواهد کرد. استفاده از هیدروژن برای جایگزینی سوخت‌های فسیلی و استفاده از فن‌آوری‌های جذب و ذخیره کربن (CCUS) برای جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ای تفاوت‌های بزرگی ایجاد می‌کند.

 مسیر دوم: توسعه محصولات فولادی پیشرفته برای ایجاد تحول در جامعه

  • فولاد سهم بسزایی در کاهش انتشار سایر بخش‌ها در سراسر جهان دارد.
  • در همه چیز، از ساختمان‌های با انرژی صفر گرفته تا تحرکات آینده، به جز زیرساخت‌های انرژی تجدیدپذیر، کربن زدایی فرآیندی همراه با مصرف فولاد خواهد بود. مهم است که این امر به طور گسترده درک شود.

 مسیر سوم: ارتقاء بهره‌وری مواد از طریق اقتصاد دایره‌ای

  • فولاد به عنوان یک ماده 100٪ قابل بازیافت که بدون توجه به چند بار بازیافت، هیچ ویژگی خود را از دست نمی‌دهد، برای یک اقتصاد دایره‌ای شکوفا مناسب است.
  • ما باید با مشتریان کار کنیم تا مطمئن شویم آن‌ها این موضوع را درک کرده‌اند، به عنوان مثال، آن‌ها را تشویق می‌کنیم تا هنگام انتخاب طرح و مصالح خود، کل چرخه عمر محصولات فولادی را در نظر بگیرند. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند از موادی استفاده کنند که به نظر می‌رسد در مرحله استفاده از یک محصول خاص، سازگار با محیط زیست هستند، اما در واقع با در نظر گرفتن مراحل تولید و پایان عمر، بدتر هستند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *