نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

14 آذر 1402 12:50 ق.ظ

الزامی شدن رعایت کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های جدیدالاحداث

http://media.dolat.ir/uploads/org/160265284941102300.jpg

چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه پایش اطلاعات انرژی در ساختمان که در محل مرکز تحقیقات مسکن، راه و شهرسازی رونمایی شد در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد: بهینه سازی مصرف انرژی در کشور یکی از اولویت هایی است که هم در قوانین مختلف در سال‌های اخیر به آن تاکید شد و هم در سیاست های کلی نظام، در برنامه ششم مورد تاکید قرار گرفت و وزارتخانه های مختلف هرکدام تکالیفی را برعهده داشتند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سامانه پایش اطلاعات و انرژی ساختمان که امروز رونمایی شد یکی از ابزارها، وسایل و لوازمی است که برای کنترل مصرف انرژی در ساختمان موردنیاز بوده که با همت دستگاه های مختلف و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: اقداماتی که از این پس بعد از رونمایی سامانه انجام می شود دارای اهمیت است. از طریق این سامانه ساختمان های موجود از نظر وضعیت مصرف انرژی شناسایی می‌شوند و با رهنمودها و راهکارهایی که باید به شکل رفت و برگشت بین شرکت‌های خدمات‌رسان در حوزه انرژی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شود، برنامه‌ریزی برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و اجرای الزاماتی که برای کنترل مصرف است در ساختمان ها بعمل می‌آید.

اسلامی نکته مهم در فرآیند پردازش اطلاعات سامانه پایش انرژی را همکاری و همراهی صاحبان ساختمان و املاک برشمرد و تصریح کرد:  صاحبان ساختمان و املاک باید مسئولانه برخورد کنند و نقش آفرینی کنند تا از این طریق بتوانند از تخفیفی که وزارت نفت و وزارت نیرو برای مصرف انرژی برای آنها قائل می‌شوند، بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: ساختمان‌های جدید الاحداث از شروع صدور پروانه ساختمانی باید مقررات ملی ساختمان، مبحث ۱۹ که ویرایش چهارم آن در سال جاری منتشر شد را رعایت کنند. مقررات ملی ساختمان، تکالیف، زوایای مختلف کار و الزامات ساخت‌و‌ساز استاندارد را برای کاهش مصرف انرژی تعیین کرده است. مهندسان مشاور، طراحان ساختمان، سازندگان و تولیدکنندگان مصالح ساختمانی همه مکلف هستند این الزامات مقررات ملی ساختمان را در محصولات خود و در اجرای بناها و تاسیسات رعایت کنند.

وزیر راه و شهرسازی بر همراهی شهرداری ها در اجرا و بهره برداری از این سامانه تاکید کرد و گفت: ساختمان های جدید الاحداثی که بتوانند برچسب انرژی دریافت کنند، ساختمان های استانداردی هستند که شهرهای آینده را تشکیل می دهند.

اسلامی گفت: کسانیکه در مصرف انرژی بهینه مصرف کردن را اولویت قرار می‌دهند نسبت به کسانیکه انرژی را بهینه مصرف نمی کنند بهره مندی بیشتری نسبت به مزایای انرژی خواهند داشت.

وی تاکید کرد: تدوین یکسرای از مشوق‌ها برای رعایت کنندگان مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در دستور کار قرار دارد.

http://dolat.ir

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *