نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

31 اردیبهشت 1403 9:26 ب.ظ

فرآیند Ames Lab باعث ایجاد گازوئیل تمیز از زباله های پلاستیکی می شود

فرآیند Ames Lab باعث ایجاد گازوئیل تمیز از زباله های پلاستیکی می شود

3 مه 2024-© shutterstock/محمد عبدالرحیم

آزمایشگاه ملی آمز وزارت انرژی ایالات متحده روشی نوآورانه برای تبدیل زباله های پلاستیکی مضر به گازوئیل با ارزش و تمیز ایجاد کرده است.سوخت دیزل سنتی برای محیط زیست مضر است زیرا انتشارات سمی را در جو منتشر می کند.به همین ترتیب، آلودگی پلاستیکی یک تهدید اساسی برای محیط زیست است.

برخی از زباله های پلاستیکی تجزیه زیستی نمی شوند، به این معنی که ممکن است تا 1000 سال طول بکشد تا تجزیه شوند، اکوسیستم های دریایی را آلوده کنند، به خاک آسیب بزنند و آب های زیرزمینی را در این فرآیند مسموم کنند.

فرآیند تبدیل شیمیایی آزمایشگاه ایمز این پتانسیل را دارد که بر این تهدیدات زیست محیطی غلبه کند و زباله های پلاستیکی را به سوخت دیزل تبدیل کند.این روش نوآورانه می تواند در سبزتر کردن دو نگرانی اصلی زیست محیطی مفید باشد.

آرون سادو، که توسعه این فناوری را رهبری می‌کرد، اظهار داشت: «ما در حال نزدیک شدن به بحرانی هستیم که ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که بر کیفیت هوا و تغییرات آب و هوایی تأثیر می‌گذارد بدتر می‌شود که ما را ملزم می‌کند از منابع طبیعی خود به نحو احسن استفاده کنیم، از جمله منابع فسیلی مورد استفاده برای ساخت پلاستیک و سوخت های مایع.اما با نگاهی جامع به انرژی و سوخت، مواد شیمیایی و مواد و تامین طبیعی آنها، می‌توانیم راه‌حل‌های پایداری برای مشکلات زباله‌های پلاستیکی و انرژی خود طراحی کنیم.

افزایش بار زباله های پلاستیکی

پلاستیک ها به دلیل خواص متنوعشان در زمینه های مختلف ضروری هستند و کاربردهای مختلفی از ذخیره سازی مواد غذایی گرفته تا تجهیزات پزشکی را ممکن می سازند.

محصولات پلاستیکی یکبار مصرف، معروف به پلاستیک های یکبار مصرف، که به دلیل مقرون به صرفه بودن و راحتی مورد توجه قرار می گیرند، به میزان قابل توجهی در آلودگی محیط زیست نقش دارند.تداوم آنها در محل دفن زباله، همراه با مدیریت ناکافی زباله، منجر به تخریب طولانی مدت و شستشوی مواد شیمیایی مضر در محیط می شود.این آلودگی به بدنه های آبی و منابع غذایی گسترش می یابد و خطرات جدی برای حیات وحش و سلامت انسان به همراه دارد.

اتکا به گازوئیل

صنایعی مانند حمل و نقل، تولید، ساخت و ساز و کشاورزی برای تامین برق، تولید و حمل و نقل جهانی به شدت به دیزل وابسته هستند.

با توجه به ماهیت فراگیر آن، محققان آزمایشگاه ایمز در حال ابداع سوخت های جایگزین، مانند گازوئیل مشتق شده از پلاستیک، برای افزایش پایداری و کاهش اثرات زیست محیطی در بخش حمل و نقل هستند.

پیشگام در فرآیند کاتالیزوری جدید

فرآیند ابتکاری توسعه یافته از کاتالیزور برای تجزیه موثر پلیمرهای زباله پلاستیکی استفاده می کند.برخلاف روش‌های مرسوم، کاتالیزورها در این فرآیند بسیار گزینشی هستند و در نتیجه بدون نیاز به فرآیندهای جداسازی انرژی بر، مواد شیمیایی مورد نظر مانند سوخت دیزل تولید می‌شوند.این رویکرد سازگار با محیط‌زیست نه تنها دیزلی با سوخت پاک‌تر و عاری از گوگرد تولید می‌کند، بلکه مزایای قابل توجهی نسبت به تولید دیزل سنتی از نفت خام دارد.

با کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی، این دیزل پاک پتانسیل بهبود انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش حمل‌ونقل و کاهش اثرات زیست‌محیطی را دارد.علاوه بر این، به کاهش زباله‌های پلاستیکی در محل‌های دفن زباله کمک می‌کند و آلودگی محیطی را به حداقل می‌رساند و چالش‌های حیاتی پایداری را برطرف می‌کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دانلود رزومه موسسه بر روی عکس کلیک کنید