نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

2 اسفند 1402 11:25 ق.ظ

تفاهم معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول برای توسعه اولین فب‌لب IoT

5-9-1402

تفاهم معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول برای توسعه اولین فب‌لب IoT

تفاهم معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول برای توسعه اولین فب‌لب IoT

دو مرکز تحقیق‌ و توسعه همراه اول و توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری برای راه‌اندازی آزمایشگاه نمونه‌سازی و ساخت اینترنت اشیاء تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، همزمان با بازدید شقایق حق‌جوی رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از آزمایشگاه 5G همراه اول در دانشگاه تهران، تفاهم نامه همکاری راه‌اندازی آزمایشگاه نمونه‌سازی و ساخت اینترنت اشیاء بین همراه اول و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری امضا شد.

در حاشیه انعقاد این تفاهم‌نامه، حق‌جوی از این آزمایشگاه، زیرساخت‌ها و خدمات توسعه داده شده بازدید کرد. این تفاهم‌نامه به منظور پاسخگویی اثر بخش به نیازهای فناورانه در زیست‌بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش عمق بومی‌سازی در توسعه و تولید زیرساخت‌های حیاتی و گلوگاهی لایه دسترسی شبکه، غلبه بر محدودیت‌های تحریمی، امنیت و صیانت از داده‌ها و اطلاعات منعقد شد.

از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به ایجاد زمینه‌های استقلال و اقتدار در توسعه شبکه ملی اطلاعات و رونق کسب‌ و کارهای مرتبط در سطح ملی اشاره کرد که زیست‌بوم صنعت ارتباطات و به ویژه فناوری‌های اتصال‌پذیری و هوشمندسازی و ایجاد زیرساخت جهت توسعه فناوری‌های حیاتی و پایه از موارد مهم آن است.

در همکاری دوجانبه بین همراه اول و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری مقدمات لازم برای راه‌اندازی اولین آزمایشگاه نمونه‌سازی و ساخت اینترنت اشیاء انجام خواهد شد.

به واسطه این تفاهم نامه حمایت مالی برای تأمین تجهیزات آزمایشگاه به میزان  ۱۰ میلیارد تومان از محل بودجه‌های مصوب سالانه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به صورت بلاعوض انجام خواهد شد.

همچنین از کلیه ظرفیت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در چارچوب موضوع اعتبار مالیاتی تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان برای تأمین مالی و حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های تحقیق و توسعه مشترک با کسب و کارهای نوپا و شرکت‌های منتخب دانش‌بنیان استفاده خواهد شد.

نگاه مرکز تحقیق و توسعه همراه اول به این تفاهم نامه با توجه به رسالت پیرامون تحقیق، توسعه، نوآوری و حمایت از فناوری های نوین و بومی در حوزه توسعه اکوسیستم ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده و در همین جهت از طرح توسعه این آزمایشگاه تا سقف ۱۰ میلیارد تومان حمایت مالی خواهد کرد.

با توجه به اینکه همکاری همراه اول با معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گسترده و راهبردی است به نظر می‌رسد در آینده نیز توسعه خواهد یافت.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *