نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

4 تیر 1403 6:02 ق.ظ

نوآوری سازمانی؛ خلاقیت، ریسک‌پذیری و بهبود مستمر بانک‌ها

1-6-1402

3b01fb05-9ada-4204-ad6a-6a7eccb34058

فابانیوز، معاون نوآوری و سرمایه‌گذاری فینوداد، نوآوری را نیروی محرکه دگرگونی‌های صنعت مالی دانست و به فعالان صنعت بانکداری و فین‌تک توصیه کرد، برای اینکه در دنیای به‌سرعت در حال تغییر امروزی رقابتی باقی بمانند، باید نوآوری را به‌عنوان یک ارزش اصلی بپذیرند.

احد سعیدی، درباره نقش نوآوری در صنعت بانکداری و فین‌تک، اظهار داشت: نوآوری قلب صنعت بانکداری و فین‌تک است و موجب افزایش تجارب مشتری و بهبود کارایی عملیات بانکی می‌شود. در دنیای امروزی که به‌سرعت در حال تغییر است، بانک‌ها و مؤسسات مالی برای حفظ رقابت باید جلوتر از منحنی رشد باشند. نوآوری به آن ها کمک می‌کند این کار را با پذیرش فناوری‌های پیشرفته، جست‌وجو در مدل‌های کسب‌وکار جدید و ایجاد محصولات و خدمات مالی جدید که نیازهای درحال‌رشد مشتریان را برآورده می‌کنند، انجام دهند.

  • راه‌حل‌های نو و ساختارشکن

او بیان کرد: استارتاپ‌های فین‌تک با ارائه راه‌حل‌های نو و ساختارشکن که شیوه‌های بانکداری سنتی را به چالش می‌کشند، چشم‌انداز صنعت خدمات مالی را متحول کرده‌اند. نوآوری نه‌تنها مشتریان را با خدمات بهبودیافته منتفع می‌کند، بلکه بانک‌ها را نیز قادر می‌سازد عملیات خود را ساده‌سازی کنند، هزینه‌ها را کاهش دهند و ریسک‌ها را به طور مؤثرتری کاهش دهند.

معاون نوآوری و سرمایه‌گذاری فینوداد درباره نقش فینوداد در اکوسیستم نوآوری صنعت بانکداری و فین‌تک، توضیح داد: فینوداد به‌عنوان بازوی نوآوری بانک ملی ایران، با تقویت یک اکوسیستم مشارکتی و پویا، نقش مهمی برای صنعت بانکداری و فین‌تک ایفا می‌کند. ما به‌عنوان یک کاتالیزور برای نوآوری عمل می‌کنیم و بانک‌ها، استارتاپ‌های فین‌تک، متخصصان فناوری و فعالان اکوسیستم نوآوری کشور را در یک مجموعه بزرگ گرد هم می‌آوریم. یکی از نقش‌های اصلی ما حمایت و پرورش استارتاپ‌ها و کارآفرینان با ایده‌های نوآورانه است. ما به آنها مشاوره، بودجه و دسترسی به منابع را ارائه می‌دهیم و آنها را قادر می‌سازیم تا راه‌حل‌های نوآورانه خود را توسعه داده و نیز مورد آزمایش قرار دهند.

سعیدی ادامه داد: علاوه بر این، ما در فینوداد، رویدادهای ایده‌پردازی و کارگاه‌های مهارت‌محور را به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌کنیم. این دوره‌ها، تفکر خلاق و حل مسئله را در صنعت فین‌تک تشویق می‌کند. از طریق این رویدادها، ما همکاری بین بانک و استارتاپ‌ها را تقویت می‌کنیم و به شرکت‌کنندگان کمک می‌کنیم ایده‌های خود را به محصولات متناسب با نیاز بازار تبدیل کنند.

  • استارتاپ فعال در حوزه فین‌تک

وی یکی از داستان‌های موفقیت فینوداد را یک استارتاپ فعال در حوزه فین‌تک دانست و در این زمینه اظهار داشت: این استارتاپ، با استفاده از فناوری نوین پرداخت، توانسته به توریست‌هایی که به ایران می‌آیند، خدمات پرداختی ارائه کند. این پلتفرم نه‌تنها امکان دسترسی به خدمات بانکی را برای توریست‌ها فراهم کرده، بلکه هزینه‌های مسافرت را برای آن ها کاهش داده است. علاوه بر این، ما در حال همکاری با بانک ملی برای پیاده‌سازی باشگاه مشتریان اختصاصی بانک هستیم. این پروژه، منجر به پیشرفت‌های قابل‌ توجهی در جذب و نگهداشت مشتری خواهد شد.

معاون نوآوری و سرمایه‌گذاری فینوداد به ارزیابی نقش نوآوری باز در شکل‌گیری آینده صنعت بانکداری و فین‌تک پرداخت و در این زمینه بیان کرد: نوآوری باز یک پارادایم تغییردهنده بازی برای آینده صنعت بانکداری و فین‌تک خواهد بود. نوآوری باز شامل همکاری با شرکای خارجی، استارتاپ‌ها و کارشناسان خارج از سازمان برای تبادل ایده‌ها، فناوری‌ها و دانش است. این امر به بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک اجازه می‌دهد از مجموعه گسترده‌تری از تخصص و منابع بهره ببرند و سرعت نوآوری را تسریع کنند. با پذیرش نوآوری باز، مؤسسات مالی می‌توانند بر محدودیت‌های داخلی غلبه کنند، به دیدگاه‌های تازه دسترسی داشته باشند و از استعدادهای خارجی برای ایجاد راه‌حل‌های نوآورانه استفاده کنند. برای مثال، همکاری با استارتاپ‌های فین‌تک، بانک‌ها را قادر می‌سازد به‌سرعت فناوری‌های جدید را بپذیرند و خدمات خود را گسترش دهند، درحالی‌که استارتاپ‌ها از مقیاس و منابع مؤسسات مالی همکار بهره می‌برند.

سعیدی ادامه داد: «نوآوری باز، فرهنگ یادگیری و سازگاری را نیز تقویت می‌کند، زیرا سازمان‌ها باید پذیرای ایده‌های خارجی باشند و تغییرات را در ساختارها و فرایندهای خود ایجاد کنند. در دنیایی که به طور فزاینده‌ای به‌هم‌پیوسته است، نوآوری باز تضمین می‌کند که صنعت فین‌تک چابک باقی بماند و با تقاضاهای به‌سرعت در حال تغییر مشتریان خود را همگام سازد.

  • نقش فینوداد در تقویت فرهنگ نوآوری سازمانی

او به بیان نقش فینوداد در تقویت فرهنگ نوآوری سازمانی پرداخت و در این خصوص گفت: نوآوری سازمانی در حقیقت القای فرهنگی است که خلاقیت، ریسک‌پذیری و بهبود مستمر را در بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک تشویق می‌کند. فینوداد به‌عنوان یک مرکز نوآوری نقشی محوری در ترویج و حمایت از چنین فرهنگی ایفا می‌کند. در وهله اول، از طریق کارگاه‌ها و برنامه‌های آموزشی و نیز رویدادهای نوآوری به سازمان‌ها کمک می‌کنیم ذهنیت و مهارت لازم برای نوآوری را توسعه دهند. ما برای کارمندان الهام‌بخش تفکر خارج از چهارچوب هستیم تا از این طریق وضعیت موجود را به چالش بکشند و از فناوری‌های جدید استقبال کنند.»

سعیدی ادامه داد: «ثانیاً، ما همکاری متقابل و بین‌سازمانی را در بانک‌ها تسهیل می‌کنیم. با گرد هم آوردن تیم‌هایی از بخش‌های مختلف، دیدگاه‌های متنوعی را تشویق می‌کنیم که منجر به راه‌حل‌های نوآورانه‌تر می‌شود. ما همچنین، یک محیط فراگیر را ترویج می‌کنیم که در آن ایده‌ها در تمام سطوح سازمان مورد استقبال قرار می‌گیرد. در نهایت، ما فضای امنی را برای آزمایش و نمونه‌سازی فراهم می‌کنیم. نوآوری سازمانی مستلزم ریسک‌کردن است و گاهی اوقات، همه ایده‌ها موفق نمی‌شوند. ما فرهنگی را تشویق می‌کنیم که در آن شکست‌ها به‌عنوان تجارب ارزشمند یادگیری تلقی می‌شوند، نه به‌عنوان تنبیه.

  • چشم‌انداز نوآوری در صنعت بانکداری

معاون نوآوری و سرمایه‌گذاری فینوداد، آینده نوآوری در صنعت بانکداری و فین‌تک را هیجان‌انگیز توصیف کرد و افزود: ما پیش‌بینی می‌کنیم که تمرکز مداوم بر تحول دیجیتال، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اتوماسیون باشد. فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین نقش مهمی در ارائه تجربیات مشتری و ساده‌سازی فرایندهای داخلی خواهند داشت. علاوه بر این، ما انتظار داریم با نوآوری‌هایی که در جهت توسعه کسب‌وکارها استفاده می‌شوند، تأکید بیشتری بر اقتصاد پایدار داشته باشیم. استارتاپ‌های فین‌تک به تغییر ساختارها و فرایندها در خدمات مالی سنتی ادامه می‌دهند و راه را برای یک اکوسیستم مالی فراگیرتر و کارآمدتر هموار می‌کنند.

او به فعالان اکوسیستم استارتاپی به‌خصوص فعالان فین‌تکی توصیه کرد که نوآوری را به‌عنوان یک ضرورت استراتژیک در نظر بگیرند و در این خصوص بیان کرد: نوآوری فقط یک مفهوم نیست، بلکه کلید بقا و رشد در چشم‌انداز رقابتی امروز است؛ بنابراین، فعالان این حوزه باید تغییرات را در آغوش بگیرند، فناوری‌های نوظهور را بپذیرند و با متخصصان حوزه‌های مختلف همکاری کنند تا تحولی معنادار ایجاد کنند. ذی‌نفعان در صنعت مالی را تشویق می‌کنم که از نوآوری باز استقبال کنند، با شرکای خارجی همکاری و فرهنگ نوآوری سازمانی را تقویت کنند. با انجام این کار، می‌توانیم اکوسیستمی انعطاف‌پذیر، فراگیر و مشتری‌محورتر ایجاد کنیم که نیازهای در حال تکامل مردم در سراسر جهان را برآورده می‌کند.»

سعیدی اعلام کرد: «به استارتاپ‌ها و کارآفرینان فعال در حوزه فین‌تک توصیه می‌کنم گام‌های جسورانه‌ای برای برهم‌زدن شیوه‌های سنتی و رسیدگی به چالش‌های دنیای واقعی بردارند. فینوداد و مراکز نوآوری مشابه اینجا هستند تا از آنها در این مسیر حمایت کنند. نوآوری نیروی محرکه دگرگونی‌های صنعت مالی است. بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک، برای اینکه در دنیای به‌سرعت در حال تغییر امروزی رقابتی باقی بمانند، باید نوآوری را به‌عنوان یک ارزش اصلی بپذیرند.

  • آشنایی با فینوداد

مرکز نوآوری فینوداد در راستای توسعه نوآوری و فناوری حوزه فناوری مالی و بانکی با محوریت بانک ملی ایران و سرمایه‌گذاری گروه شرکت‌های سداد تشکیل شده‌است. این مرکز مأموریت خود را فراهم‌آوری زیرساخت، منابع، تجارب و شبکه موردنیاز کارآفرینانی در نظر گرفته‌است که در مسیر رسیدن به رویاهایشان و تعالی کشور، پا به این عرصه گذاشته‌اند و خود را شایسته این حمایت نشان می‌دهند.

گفتنی است، فینوداد بستری است تا استارت‌آپ‌ها، منتورها و مشاوران، شرکت‌های بزرگ و متخصص ملی و بین‌المللی و سرمایه‌گذاران خرد گرد هم‌آیند و با مشارکت و هم‌افزایی در این اکوسیستم با پشتوانه قدرتمند بانک ملی ایران و گروه سداد، فضای مناسبی برای رشد و توسعه کسب و کار استارت‌آپ‌ها و همچنین توسعه فناوری‌های نوین و به‌روز دنیا فراهم‌ نمایند.

همچنین، فینوداد با هدف شناسایی و جذب نخبگان، حضور فعال در دانشگاه‌های معتبر و راه‌اندازی و تجهیز فضای کار اشتراکی را در دستور کار خود قرار داده‌است و با ارائه برنامه‌های مختلف در توسعه شبکه کارآفرینی و ارزش‌آفرینی میان دانشجویان و کارآفرینان مرتبط با دانشگاه، نقش فعالی را ایفا خواهد کرد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *