نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

2 مهر 1402 10:53 ق.ظ

جنبه های هوشمند سازی صنعتی

ویژه 1

توضیح سایت کل نگار  :

کارخانه آینده یا کارخانه هوشمند یکی از پدیده های اجرای تحول دیجیتال در بستر انقلاب صنعتی چهارم است که در فرایند های متفاوت و مختلفی شکل می گیرد . از آنجا که بنا به دیدگاه اکثر اندیشمندان تحول دیجیتال این تحول بیشتر از آنکه بر بستر فناوری های نوین شکل بگیرد یک تحول فرهنگی و تغییر در مدل های ذهنی مدیران و نیز مدل های کسب و کار است که بر موضوعاتی همچون مشتری و مشارکت و نوآوری ، شکل می گیرد . البته این تحولات بر تولید و استفاده از اطلاعات بر مبنای استراتژی های افقی و عمودی در سازمان شکل می گیرد .

در این مطلب سعی بر آن بوده است تا ابعاد و جنبه های مختلف شکل گیری کارخانه هوشمند ارایه شوند .

کارخانه هوشمند چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک کارخانه هوشمند… هوشمند است. یک شبکه به هم پیوسته از ماشین‌ها، مکانیسم‌های ارتباطی و قدرت محاسباتی، کارخانه هوشمند یک سیستم فیزیکی سایبری است که از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، هدایت فرآیندهای خودکار و یادگیری در هر زمان استفاده می‌کند. کارخانه‌های هوشمند و تولید هوشمند بخشی از تحول فناوری هستند که به عنوان صنعت 4.0 یا انقلاب صنعتی چهارم شناخته می‌شود. هرکدام از سه انقلاب صنعتی اول از یک فناوری جدید و نوآورانه متولد شد که به طور کامل نحوه کار و تولید کالاها را تغییر داد: یعنی موتور بخار، خط مونتاژ و قدرت رایانه. امروز، انقلاب چهارم باتحول دیجیتال و اتوماسیون هوشمند هدایت می شود.

ویژه 2

کارخانه های هوشمند برای جهانی در حال تغییر

در چند سال گذشته، به طور فزاینده ای برای رهبران کسب و کار آشکار شده است که تحول دیجیتال یک اولویت فوری برای زنجیره های تامین و عملیات تولیدی است که امیدوارند در دهه 2020 رقابتی و انعطاف پذیر باشند.  بیماری همه گیر کرونا ، ضعف های زنجیره تامین جهانی و آسیب پذیری های صنعت را بیشتر آشکار کرد. مقاله‌ای در مجله فوربس این موضوع را تکرار کرد و گفت کرونا چیزی را به جهان نشان داده است که صنعت و تولید از قبل باید بداند. زنجیره‌های تامین سنتی و اکوسیستم‌های تولیدی در حال شکست هستند و ما باید به سمت راه‌حلی سازگارتر و چابک‌تر برویم که کاملاً دیجیتالی فعال باشد.

انتظارات مصرف کننده نیز به توسعه فناوری های کارخانه هوشمند و کارخانه آینده کمک می کند. تقاضای مصرف کنندگان برای تحویل در روز آینده که به عنوان اثر آمازون شناخته می شود، با سرعت ثابت و سریع در حال افزایش است. به گفته مجله Entrepreneur در سال 2019، «به خوب یا بد، اقتصاد ایالات متحده و اقتصاد جهانی در گیرودار اثر آمازون هستند. ارائه‌دهندگان تجارت الکترونیک تحت فشار فزاینده‌ای برای مطابقت با سرعت و کارایی آمازون بوده‌اند، و هیچ مدرکی وجود ندارد که انتظارات مصرف‌کننده کاهش یابد.» این روند یکی از عوامل مهم در افزایش تقاضا برای فناوری کارخانه‌های هوشمند بوده است، زیرا سیستم‌های قدیمی ثابت می‌کنند که با مقیاس لجستیک و ظرفیت انبارداری که برای همگام شدن با این پدیده نیاز است، برابری نمی‌کنند.

تولیدکنندگان و مدیران زنجیره تامین با خطرات و اختلالات عملیاتی بیشتری روبرو هستند زیرا در تلاش برای به حداقل رساندن اتکای خود به شرکای بین‌المللی هستند. راه‌حل‌های کارخانه‌ای هوشمند مانند تولید بر اساس تقاضا و موجودی‌های مجازی مطمئناً می‌توانند وابستگی به تامین‌کنندگان و تولیدکنندگان خارج از کشور را به حداقل برسانند. با این حال، همانطور که هاروارد بیزینس ریویو در مقاله‌ای در سال 2020 اشاره می‌کند، بازگرداندن تولید به ایالات متحده آسان‌تر از انجام آن است. و همانطور که جهان برای منابع طبیعی مانند سنگ آهن یا فلز لیتیوم به مناطق مختلف متکی است، به مناطقی که این متخصصان در آن زندگی می کنند نیز وابسته شده است. افزایش تولید داخلی مطمئناً می تواند هزینه و ریسک زنجیره تأمین را کاهش دهد، اما لزوماً نیاز به شرکای خارجی را از بین نمی برد و تعداد کل پیوندهای زنجیره را کاهش نمی دهد. بنابراین بسیار مهمتر از همیشه است که فن آوری های کارخانه های دیجیتال برای بهینه سازی کارایی و دیده شدن وجود داشته باشد.

یک کارخانه هوشمند چگونه کار می کند؟

ما اغلب در مورد فرآیندهای خودکار صحبت می کنیم که گویی برای یک کارخانه هوشمند منحصر به فرد هستند – با این حال اتوماسیون و رباتیک برای دهه ها در عملیات تولید مورد استفاده قرار گرفته اند. بسیاری از کارخانه های سنتی از ماشین های خودکار مانند اسکنر بارکد، دوربین ها و تجهیزات تولید دیجیتالی در بخش های مختلف عملیات خود استفاده می کنند. اما این دستگاه ها به هم متصل نیستند. افراد، دارایی‌ها و سیستم‌های مدیریت داده‌ها در یک کارخانه سنتی، همگی جدا از یکدیگر عمل می‌کنند و باید به صورت دستی هماهنگ و به‌طور مداوم یکپارچه شوند.

یک کارخانه دیجیتال هوشمند با ادغام ماشین‌ها، افراد و داده‌های بزرگ در یک اکوسیستم واحد و دیجیتالی کار می‌کند. یک کارخانه هوشمند نه تنها داده ها را مدیریت و تجزیه و تحلیل می کند، بلکه در واقع از تجربه یاد می گیرد. برای پیش‌بینی روندها و رویدادها و توصیه و پیاده‌سازی گردش‌های کاری تولید هوشمند و فرآیندهای خودکار، مجموعه‌های داده را تفسیر و بینش به دست می‌آورد. یک کارخانه هوشمند برای اصلاح و بهینه‌سازی خود به طور مداوم تحت بهبود رویه‌ای قرار می‌گیرد – می‌تواند خود (و انسان‌ها) انعطاف‌پذیرتر، سازنده‌تر و ایمن‌تر باشند.

ساختار یک کارخانه هوشمند ساختار اصلی یک کارخانه هوشمند را می توان به طور کلی در سه مرحله خلاصه کرد:

ویژه 3

سه رویه اصلی که یک کارخانه هوشمند را تشکیل می دهد

 • اکتساب داده: هوش مصنوعی و فناوری‌های پایگاه داده مدرن امکان مدیریت و کسب مجموعه‌های متفاوتی از داده‌های مفید را در سراسر تجارت، زنجیره تامین و جهان فراهم می‌کنند. از طریق حسگرها و دروازه ها، اینترنت صنعتی اشیا (IIoT) به ماشین های متصل اجازه می دهد تا داده ها را در سیستم جمع آوری کنند. از طریق بی‌شمار پورتال داده دیگر، سیستم‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند مجموعه‌های داده‌های مربوط به عملکرد، روند بازار، تدارکات یا هر منبع مرتبط بالقوه دیگری را جمع‌آوری کنند.
 • تجزیه و تحلیل داده ها: یادگیری ماشینی و سیستم های کسب و کار هوشمند از تجزیه و تحلیل پیشرفته و راه حل های مدیریت داده مدرن استفاده می کنند تا تمام داده های جمع آوری شده متفاوت را درک کنند. حسگرهای IIoT می‌توانند زمانی که ماشین‌ها نیاز به تعمیر یا سرویس دارند هشدار دهند. داده های بازار و عملیاتی را می توان برای شناسایی فرصت ها و ریسک ها گردآوری کرد. راندمان گردش کار را می توان در طول زمان برای بهینه سازی عملکرد و تصحیح خودکار به عنوان تضمین مورد مطالعه قرار داد. در واقع، مجموعه داده‌هایی که قابل مقایسه و تجزیه و تحلیل هستند، امکان تقریباً نامتناهی از ترکیب‌ها را برای اطلاع‌رسانی بهینه‌سازی کارخانه دیجیتال و پیش‌بینی زنجیره تامین ارائه می‌دهند.
 • اتوماسیون هوشمند کارخانه: پس از جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها، گردش کار ایجاد می‌شود و دستورالعمل‌ها به ماشین‌ها و دستگاه‌های درون سیستم ارسال می‌شوند. این دستگاه‌ها ممکن است در چهار دیوار کارخانه یا دوردست‌ها در حلقه‌های لجستیکی یا تولیدی در زنجیره تامین باشند. گردش کار و فرآیندهای هوشمند به طور مداوم در حال نظارت و بهینه سازی هستند. اگر یک گزارش خبری در مورد افزایش تقاضا برای یک محصول خاص هشدار دهد، می توان به گردش کار چاپگر سه بعدی دستور داد تا اولویت تولید آن کالا را افزایش دهد. اگر حمل و نقل مواد خام به تأخیر بیفتد، بافرهای موجودی را می توان در چرخش قرار داد تا هرگونه اختلالی را از بین ببرد.

مزایای یک کارخانه هوشمند

بسیاری از کسب‌وکارها به عملیات و سیستم‌های زنجیره تامین بسنده کرده‌اند که اساساً طی دهه‌ها تغییر نکرده‌اند. اما با توجه به انتظارات مصرف‌کننده و عدم اطمینان اقتصادی در بالاترین حد خود، مدیران زنجیره تامین به راه‌حل‌هایی نیاز دارند که بتواند سود قابل اندازه‌گیری و قابل توجهی را ارائه دهد – و بتواند آن را به سرعت به ارمغان بیاورد. بر اساس گزارش مجله فوربس، در سال 2017، تنها 43 درصد از تولیدکنندگان ابتکارات کارخانه ای هوشمند را در دست اجرا داشتند. تا سال 2019، 68 درصد از آنها این کار را کردند. برای شرکت هایی که در تحول دیجیتال و راه حل های کارخانه های هوشمند سرمایه گذاری می کنند، پتانسیل مزایای تجاری قابل توجهی وجود دارد، از جمله:

 • بهره وری و کارایی: عملکرد تولید در طول تاریخ عمدتاً واکنش بوده است – نگاه کردن به یک رویداد یا روندی که قبلاً رخ داده است و سپس تلاش برای هدایت کسب و کار در جهتی متفاوت پس از این واقعیت. فن‌آوری‌های کارخانه هوشمند برای کاهش نیاز به شیوه‌های واکنشی و انتقال مدیریت زنجیره تامین به حالت انعطاف‌پذیرتر و پاسخگوتر طراحی شده‌اند. استفاده از تجزیه و تحلیل پیش‌بینی‌کننده و تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ، امکان شناسایی و راه‌اندازی فرآیندهای بهینه‌سازی شده را فراهم می‌کند. مدیریت به‌موقع موجودی، پیش‌بینی دقیق تقاضا، و بهبود سرعت ورود به بازار، چند مورد از مزایای کارایی است که کارخانه‌های هوشمند ارائه می‌کنند. با تقویت بینش دیجیتال، افرادی که در کارخانه‌های هوشمند کار می‌کنند نیز می‌توانند تلاش‌های خود را ساده‌تر کنند و به بهره‌وری کلی عملیات بیفزایند. دیلویت در مطالعه کارخانه هوشمند خود در سال 2019 به ما می‌گوید: «شرکت‌ها پس از سرمایه‌گذاری در طرح‌های کارخانه هوشمند، تا 12 درصد سود را در زمینه‌هایی مانند تولید، استفاده از کارخانه و بهره‌وری نیروی کار گزارش می‌کنند. علاوه بر این، تولیدکنندگان با کارخانه‌های هوشمند احتمالاً تا سال 2030 از کارخانه‌های سنتی با 30 درصد بهره‌وری خالص کار بالاتر پیشی خواهند گرفت.»
 • پایداری و ایمنی: مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای مایلند برای محصولاتی که می‌دانند با استفاده از روش‌های مسئولیت‌پذیر اجتماعی و زیست‌محیطی تهیه و تولید می‌شوند، کمی بیشتر هزینه کنند. فناوری‌های مدرن کارخانه‌های هوشمند، شناسایی و پیاده‌سازی فرصت‌هایی را برای شیوه‌های تولید سبز، ایمن و مسئولیت‌پذیر اجتماعی برای کسب‌وکارها آسان‌تر از همیشه می‌کند. نوآوری‌های دیجیتالی مانند بلاک چین و حسگرهای RFID می‌توانند توسط مدیران هوشمند کارخانه‌ها برای اطمینان از منشأ غیرقابل انکار و کنترل کیفیت همه مواد و لوازم مورد استفاده قرار گیرند – حتی از دوردست‌ترین حلقه‌های زنجیره تامین. و نزدیکتر به خانه، انجمن بین‌المللی اتوماسیون گزارش می‌دهد که روبات‌ها و دستگاه‌های خودکار می‌توانند به کاهش یا حذف سه مورد از پنج علت اصلی آسیب‌های محل کار کمک کنند.
 • کیفیت محصول و تجربه مشتری: درست مانند بازی های تلفنی بچه ها، تولیدکنندگان سنتی معمولاً برای اطمینان از اینکه دستورالعمل های آنها به طور دقیق دریافت می شود و توسط تأمین کنندگان و تولید کنندگان رده پایین در زنجیره تأمین آنها دنبال می شود، مشکل داشتند. در کارخانه هوشمند، اتصال ابری و دید سرتاسر در کارخانه‌های هوشمند، بینش‌ها و توصیه‌هایی را در زمان واقعی به تمام سطوح فرآیند تولید می‌دهد. توانایی سفارشی سازی سریع و پاسخ به روندهای در حال تغییر به این معنی است که محصولات کاملاً مطابق با خواسته های مشتری به روز هستند. تجزیه و تحلیل پیشرفته داده های سیستم به سرعت نقاط ضعف یا زمینه های بهبود را شناسایی می کند. این منجر به بهبود رقابت در بازار، بررسی بهتر محصول، و بازده یا فراخوان پرهزینه کمتر می شود.

فن آوری های کارخانه های هوشمند بسیار چابک هستند. همانطور که ابتکارات تحول دیجیتال در یک کسب و کار افزایش می یابد، تقریباً امکانات بی نهایتی برای مقیاس بندی، اصلاح و تطبیق در صورت نیاز وجود دارد.

 • اتصال ابری: چه عمومی، چه خصوصی و چه ترکیبی، ابر مجرای است که از طریق آن تمام داده ها و اطلاعات در یک کارخانه هوشمند جریان می یابد. اتصال ابری در سطح تجاری و جهانی تضمین می کند که هر منطقه از کسب و کار با داده های زمان واقعی کار می کند و همه دارایی ها و سیستم های متصل در زنجیره تأمین قابل مشاهده است.
 • هوش مصنوعی: سیستم‌های عملیاتی که از فناوری‌های هوش مصنوعی یکپارچه استفاده می‌کنند، سرعت، قدرت و انعطاف‌پذیری را دارند که نه تنها مجموعه‌های داده‌های متفاوت را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنند، بلکه بینش‌های بلادرنگ و توصیه‌های پاسخگو را ارائه می‌کنند. فرآیندهای خودکار و سیستم های هوشمند در یک کارخانه هوشمند به طور مداوم توسط هوش مصنوعی بهینه شده و مطلع می شوند.
 • یادگیری ماشینی: یکی از با ارزش ترین مزایایی که یادگیری ماشین برای کارخانه هوشمند به ارمغان می آورد، ظرفیت آن برای تعمیر و نگهداری پیش بینی پیشرفته است. با نظارت و تجزیه و تحلیل فرآیندهای تولید، هشدارها می توانند قبل از وقوع خرابی سیستم ارسال شوند. بسته به موقعیت، تعمیر و نگهداری خودکار می‌تواند انجام شود یا در صورت لزوم، مداخله انسانی توصیه شود.
 • داده های بزرگ :  مجموعه داده های قوی و بزرگ اجازه می دهد تا تجزیه و تحلیل های پیش بینی و پیشرفته در یک کارخانه هوشمند انجام شود. کسب‌وکارها مدت‌هاست ارزش استراتژیک داده‌های بزرگ را درک کرده‌اند، اما تا همین اواخر، اغلب فاقد سیستم‌های لازم برای استفاده معنادار از آن بودند. تحول دیجیتال در زنجیره‌های تامین و کارخانه‌های هوشمند، دنیایی از پتانسیل را برای کسب‌وکارها برای بهینه‌سازی و نوآوری با استفاده از بینش‌های کلان داده باز کرده است.
 • اینترنت صنعتی اشیا (IIoT): در یک کارخانه هوشمند، زمانی که دستگاه ها و ماشین ها دارای شناسه های منحصر به فرد و قابلیت ارسال و دریافت داده های دیجیتالی هستند، یک شبکه IIoT را تشکیل می دهند. ممکن است ماشین‌آلات مدرن از قبل دارای پورتال‌های دیجیتالی باشند، اما حتی ماشین‌های آنالوگ چند دهه‌ای را می‌توان با دستگاه‌های دروازه‌ای IIoT برای افزایش سرعت آن‌ها نصب کرد. اساساً، داده‌های ارسال شده از دستگاه، وضعیت و فعالیت آن را گزارش می‌دهند و داده‌های ارسال شده به دستگاه، اقدامات و گردش کار آن را کنترل و خودکار می‌کند.
 • دوقلوهای دیجیتال: یک کپی دقیق و مجازی از یک ماشین یا سیستم به دوقلو دیجیتال آن تبدیل می شود. این امکان را برای حداکثر نوآوری و خلاقیت با حداقل ریسک عملیاتی فراهم می کند. یک دوقلو دیجیتال را می توان به حد خود رساند، به چندین روش مجازی پیکربندی مجدد کرد، یا برای سازگاری آن در یک سیستم موجود آزمایش کرد – همه اینها بدون اینکه هیچ خطر یا اتلاف منابع در دنیای فیزیکی متحمل شوند.
 • چاپ افزودنی: همچنین به عنوان چاپ سه بعدی شناخته می شود، به کارخانه های هوشمند اجازه می دهد تا از اتوماسیون هوشمند برای تولید بر اساس تقاضا استفاده کنند. این امر به ویژه در مواقع اختلال زنجیره تامین غیرمنتظره یا تقاضای ناگهانی محصول بسیار مهم است. اما حتی زمانی که کار معمول است، موجودی‌های مجازی می‌توانند با اجازه دادن به تولید به‌موقع، ریسک و ضایعات را تا حد زیادی به حداقل برسانند.
 • واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR): در سال 2019، مجله Assembly برخی از کاربردهای پوشیدنی های VR در کارخانه هوشمند را اینگونه توصیف کرد: «قادر بودن شرایط محیطی، سطح موجودی، وضعیت فرآیند، داده های خطای مونتاژ، استفاده را به هم متصل کند. و معیارهای توان عملیاتی به روشی وابسته به زمینه (جایی که نگاه می کنید یا راه می روید). این تجربه حسی همه جانبه به کاربران اجازه می‌دهد تا حواس طبیعی خود را با داده‌های بی‌درنگ از هر مکان یا نقطه‌ای در زمان تقویت کنند – تا آگاهی بدون مانعی از وضعیت کارخانه ایجاد کنند.
 • بلاک چین: خوشبختانه با پیشرفت فناوری‌های کارخانه‌های هوشمند، راه‌حل‌های امنیتی در کنار آن‌ها همگام می‌شوند. بلاک چین کاربردهای زیادی در زنجیره تامین دارد، از ایجاد “قراردادهای هوشمند” با تامین کنندگان گرفته تا ردیابی منشأ کالاها و مدیریت در طول سفر زنجیره تامین. در کارخانه‌های هوشمند، بلاک چین به‌ویژه برای مدیریت دسترسی به دارایی‌ها و ماشین‌های متصل در سراسر کسب‌وکار مفید است – محافظت از امنیت سیستم و دقت سوابق نگهداری شده توسط آن دستگاه‌ها.
 • پایگاه داده مدرن: پایگاه های اطلاعاتی درون حافظه و سیستم های ERP مدرن «مغز» پشت صنعت 4.0 و تمام راه حل های هوشمند کارخانه و زنجیره تامین هوشمند هستند. پایگاه‌های داده قدیمی و مبتنی بر دیسک – اغلب فراتر از محدودیت‌هایشان – برای همگام شدن با مدیریت پیچیده داده و عملکرد تحلیلی مورد نیاز برای راه‌اندازی کارخانه‌های هوشمند و زنجیره‌های تامین مدرن به کار گرفته می‌شوند.

دستیابی به تحول هوشمند کارخانه

سال 2020 اختلال و ریسک عملیاتی عظیمی را برای مشاغل در سراسر جهان به همراه داشت. قبل از کووید-19، نظرسنجی دیلویت در سال 2019 از بیش از 600 مدیر ارشد بخش تولید گزارش داد که 86 درصد معتقد بودند که در پنج سال آینده، “ابتکارات کارخانه های هوشمند محرک اصلی رقابت در تولید خواهد بود.” امروزه، بیش از هر زمان دیگری، تحول دیجیتال و نوسازی زنجیره تامین از اهداف بلندمدت به اولویت‌های فوری و فوری برای شرکت‌هایی که مصمم به نوآوری و رقابت هستند، تغییر کرده است.

اینکه چگونه تحول کارخانه هوشمند خود را شروع کنید به این بستگی دارد که اکنون در کجا هستید و کدام فرآیندها برای کسب و کار شما حیاتی هستند. ممیزی اولیه سیستم به شما کمک می کند تا فرآیندها، دارایی ها و سیستم های تجاری موجود را تجزیه و تحلیل و بررسی کنید. قبل از اینکه بتوانید گردش کار و فرآیندهای تولید را خودکار کنید، باید ارزیابی کنید که امروز چگونه به نظر می رسند.

در ابتدای سفر تحول دیجیتال خود، همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که “هوشمندی” در یک کارخانه هوشمند از تجزیه و تحلیل داده های پیشرفته و ظرفیت مدیریت داده آن ناشی می شود. یک پایگاه داده مدرن و یک سیستم ERP قوی مغز پشت یک کارخانه هوشمند هستند. آنها از عملکرد پیشرفته ای که سیستم را هدایت می کند پشتیبانی می کنند. یک عامل اصلی در موفقیت هر تحول کارخانه هوشمند، توانایی سیستم‌های تجاری موجود برای مدیریت کلان داده و ادغام فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل پیشرفته خواهد بود.

در نهایت، یکی از بهترین چیزها در مورد تحول کارخانه هوشمند این است که برای موثر بودن، لازم نیست یکباره اتفاق بیفتد. همچنین نیازی به قطع یا توقف فعالیت های تجاری موجود ندارد. هر ابتکاری که یک کسب‌وکار برای مدرن‌سازی و بهینه‌سازی سیستم‌های دیجیتال خود انجام می‌دهد، آنها را یک قدم به یک کارخانه هوشمند کاملاً یکپارچه نزدیک‌تر می‌کند. علاوه بر این، به دلیل ماهیت خود، فناوری‌های کارخانه هوشمند داده‌ها را جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنند. این بدان معنی است که تأثیر و بازگشت سرمایه هر فناوری دیجیتال جدید می تواند – از لحظه نصب – اندازه گیری و ارزیابی شود.

کارخانه های هوشمند در حال فعالیت

https://www.sap.com/insights/what-is-a-smart-factory.html

استراتژی دوگانه ادغام افقی و عمودی

2021-02-25-مارتین رک

اینترنت یکپارچه سازی افقی و عمودی را در مقیاس جهانی به پیش برده است، که توسط تجربه مشتری هدایت می شود.اینترنت و فناوری آن کارهای زیادی را برای بسیاری از صنایع انجام داده و همچنان به انجام آن ادامه می دهد. اما چیزی که واقعاً انسان را جلب می کند مشاهده ادغام عمودی و افقی در یک زمان و در همان صنایع است. این استراتژی دوگانه و موفقیت آن احتمالاً یکی از دلایلی است که Big Tech در دهه گذشته بسیار مسلط شده است.

توضیح اجمالی آن :

 • ادغام عمودی ترکیبی از پیوندهای مختلف در زنجیره ارزش، از مواد خام تا مصرف کننده است. شرکت هایی با درجه بالایی از یکپارچگی عمودی تقریباً هر بخش از زنجیره ارزش خود را کنترل می کنند.
 • ادغام افقی گسترش در همان سطح از زنجیره ارزش است. این در مورد افزایش سهم بازار است، احتمالاً از طریق ادغام و تملک. این می تواند منجر به انحصار یا انحصار شود.

حال بیایید آمازون را به عنوان یک مثال برجسته در نظر بگیریم. جف بزوس به عنوان یک کتابفروش شروع کرد. در یک صنعت نسبتا کوچک و بدون ادغام عمودی. سپس آمازون به سرعت به تقریباً هر دسته از کالاهای مصرفی که برای ارسال سفارش پستی مناسب هستند (ادغام افقی) گسترش یافت. تبدیل به بازاری برای فروشندگان و فروشندگان شخص ثالث شد. در همان زمان، شرکت گسترش خود را در امتداد زنجیره ارزش آغاز کرد: تامین منابع و توسعه محصولات خود مانند AmazonBasics، یک برچسب خصوصی و خدمات مانند Amazon Prime، AWSو گسترش توزیع خود (انبارها، حمل و نقل، تحویل).

امروزه آمازون یک غول بزرگ با سطوح بالایی از یکپارچگی عمودی و افقی است که همچنان در هر دو جهت در حال گسترش است.

همه نمی توانند به یک پلتفرم تبدیل شوند

ادغام عمودی به طور مشهور در صنعت مد H&M، Uniqlo، Zara اتفاق افتاد. نتفلیکس به عنوان یک پلتفرم توزیع (افقی) شروع به کار کرد و به سمت تولید محتوا (عمودی) رفت. البته اپل همیشه سطح بالایی از یکپارچگی عمودی را حفظ کرده است. صنعت محاسبات از عمودی (مین فریم) به افقی (کامپیوتر، وب) و بازگشت به عمودی (تلفن هوشمند) رفت. در خرده فروشی، ادغام عمودی یک استراتژی موفق است به عنوان مثال Warby Parker، Casper جایی که پلتفرم های یکپارچه افقی بر بازار تسلط دارند، عمودی راه رو به جلو است.

بدیهی است که همه نمی توانند به یک پلتفرم تبدیل شوند. مدل عمودی می تواند در سوله های کوچک با گروه های هدف به خوبی تعریف شده و همچنین بازارهای انبوه موفق باشد. عامل کلیدی موفقیت، تجربه مشتری و ارتباط با مشتری است که با آن همراه است. خرده فروشی سنتی مالک ارتباط با مشتری است، در حالی که تولیدکنندگان کالاهای مصرفی به طور سنتی مستقیماً نمی فروشند. بنابراین، تجربه مشتری تکه تکه می شود. خرده فروشان و تولیدکنندگان هر دو تنها بخشی از تجربه را در اختیار دارند. مدل عمودی (یا مستقیم) آن را تغییر می دهد.

در حالی که ادغام عمودی برای تولیدکنندگان به معنای مستقیم رفتن است، خرده فروشان باید محصولات یا خدمات با برچسب خصوصی خود را تهیه و توسعه دهند. این چیز جدیدی نیست. به عنوان مثال، غول سفارش پستی آلمانی Quelle علامت تجاری Privileg را در سال 1964 معرفی کرد. امروزه این برند متعلق به تولید کننده لوازم خانگی ایالات متحده Whirlpool است و Quelle در سال 2009 از کار افتاد.

بر اساس تجربه مشتری و روابط با مشتری

داشتن رابطه با مشتری و زنجیره ارزش به شما مزیت سرعت را می دهد. بنابراین، ادغام عمودی امکان چرخه توسعه سریع و تکراری محصول را فراهم می کند. دانستن زودهنگام آنچه مصرف کنندگان می خواهند، رسیدن به آن را آسان تر می کند. این هم برای خرده فروشان و هم برای تولیدکنندگان صادق است. روند مستقیم رفتن به طور فوق العاده ای به نفع Shopify بوده است، که برای همه کسانی که می خواهند مستقیماً به مصرف کننده بفروشند، ابزارهایی را برای انجام این کار فراهم می کند. در دهه گذشته، بیشتر رشد در بازار کالاهای مصرفی (CPG) از برندهای کوچک و محصولات دارای برچسب خصوصی بوده است.

مانند همتای عمودی خود، تجربه مشتری و روابط با مشتری نیز ادغام افقی را به همراه دارد. اگر تجربه مشتری برتر آمازون نبود، نمی‌توانست وارد انواع کالاهای مصرفی شود. اما جلوه های شبکه عامل اصلی در اینجا هستند. اینترنت از طریق فناوری‌های شبکه برتری که آن را قادر می‌سازد، رشد می‌کند. این، به نوبه خود، پلتفرم‌هایی را – یا آنچه بن تامسون جمع‌آور می‌نامد – با دسترسی بالقوه جهانی را قادر می‌سازد. گوگل، فیس بوک (و شبکه های تبلیغاتی)، آمازون، نتفلیکس، اوبر و Airbnb همگی نمونه هایی از این نوع ادغام افقی هستند.

پلتفرم‌ها، تجمیع‌کننده‌ها یا شبکه‌هایی با این اندازه و قابلیت‌ها قبل از ظهور اینترنت امکان‌پذیر نبودند. شبکه تلفن احتمالاً نزدیکترین چیز بود، اما هرگز به آن نزدیک نشد. شرکت‌های مخابراتی همیشه در مورد آنچه که خدمات ارزش افزوده می‌نامند بسیار تنگ نظر بودند.

مستقیم رفتن جواب است

اصطلاح دیگری که برای توصیف این پلتفرم های یکپارچه افقی مفید است کلمه بازار است. از روزگار تاریخ باستان، مردم کالاها و خدمات را در نقاط فیزیکی که فروشندگان و خریداران با هم ملاقات می کنند، فروخته و خریده اند. این در سطح محلی صادق است – من فقط باید یک فاصله کوتاه تا بازار بعدی پیاده روی کنم – و همچنین در سطوح منطقه ای، ملی و بین المللی. نمایشگاه‌ها و نمایشگاه‌های بزرگ همگی بازار هستند. اینترنت نیاز به سفر را از بین برده و در نتیجه بازارهای جهانی را فعال کرده است که فروشندگان و خریداران از همه سطوح بتوانند در آن ملاقات کنند. مصرف کننده حداقل در اصل می تواند مستقیماً از تولید کننده خرید کند.

اما آنچه این بازارها را از همتایان سنتی خود متمایز می کند این است که عرضه را کالایی می کنند. آنها فروشندگان را به تامین کنندگان صرف برای پلتفرم هایی که با مصرف کننده تعامل دارند، کاهش می دهند. خرده‌فروشی فیزیکی نیز از طریق تمرکز بازار و شیوع روزافزون زنجیره‌های خرده‌فروشی، شاهد همین تمایلات بوده است. خرده فروشی دیجیتال این را به سطوح کاملاً جدیدی می رساند. علاوه بر این، پلت فرم ها و مدل پلت فرم به انواع صنایع گسترش می یابند. برای بسیاری از شرکت ها، حرکت مستقیم (یعنی ادغام عمودی به سمت مصرف کننده) پاسخی به این تهدید است. اکنون خرده‌فروشان خود را در موقعیت حساسی بین عرضه‌کنندگان خود می‌بینند که مستقیماً و رقبای جدید ادغام شده افقی (مانند پلتفرم‌ها، تجمیع‌کنندگان و بازارها). مدل قدیمی فروشگاه بزرگ – فروش هر چیزی به هر کسی – منقضی شده و توسط آمازون جایگزین شده است. خرده فروشان با انتخاب سختی بین ادغام عمودی و افقی – یا در واقع هر دو روبرو هستند.

ویژه 4
https://www.erpsoftwareblog.com/2019/08/vertical-or-horizontal-erp-whats-best-for-me/

ERP عمودی یا افقی: چه چیزی برای من بهتر است؟

28 آگوست 2019

چه در حال خرید برای یک استارت آپ یا یک شرکت تاسیس شده باشید، کسب و کارها به طور کلی با چالش های مشابهی روبرو هستند. از بهبود بهره‌وری گرفته تا یکپارچه‌سازی سیستم‌های متفاوت، هر ارائه‌دهنده نرم‌افزار مدیریت کسب‌وکار، خواه بر راه‌حل‌های ERP عمودی یا افقی متمرکز باشد، ادعا می‌کند که همه آن‌ها را حل می‌کند.قبل از اینکه بخواهیم به این موضوع بپردازیم که این نوع محصولات ERP را متمایز می کند، بیایید پایه ای را برای آنچه ERP انجام می دهد ایجاد کنیم.

ERP چیست؟

یک ERP که به درستی کار می کند، عملیات جلویی و پشتی آفیس را در یک برنامه واحد ادغام می کند تا منبعی از حقیقت باشد. این یک نمای زمان واقعی از عملیات و عملکرد کسب و کار ارائه می دهد.

اگر یک ERP به درستی اجرا شود، می تواند کسب و کار شما را ساده کند، کارایی عملیاتی را به حداکثر برساند و مزیت رقابتی شما را بهبود بخشد.

یک سیستم ERP موثر می تواند دسترسی فوری به اطلاعات حیاتی در مورد کسب و کار شما را برای دستیابی به دیدی جامع از عملیات کسب و کار ارائه دهد. این یک منبع حیاتی از مزیت رقابتی در محیط تجاری سریع امروزی است.

اکنون، تمام این مزایا یک مورد قوی برای سرمایه گذاری در یک ERP ایجاد می کند، درست است؟ چه کسی نمی خواهد با کاهش هزینه، بهره وری و سود را بهبود بخشد؟

اما قبل از اینکه پول و زمان خود را سرمایه‌گذاری کنید، یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی که می‌توانید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید یک ERP عمودی متمرکز بر صنعت شما باشد که ممکن است به خوبی از پس دفتر کار برآید یا نه. یا، یک ERP افقی که به اندازه کافی قدرتمند است تا به طور گسترده نیازهای پشتیبان هر صنعت را برآورده کند، اما انعطاف پذیری برای پیکربندی مطابق با نیازهای شما را دارد.

بنابراین، تفاوت چیست؟

ERP عمودی

یک ERP عمودی یک راه حل نرم افزاری است که به طور خاص برای رفع نیازهای یک صنعت خاص ساخته شده است.

راه حل های ERP عمودی از فرآیندهای تجاری مشخص و منحصر به فرد برای یک بخش خاص پشتیبانی می کنند و برای خدمت به کاربران با مسئولیت های شغلی خاص طراحی شده اند. این سیستم ها به جای داشتن تعداد زیادی ویژگی «عمومی» با درجه بالایی از سفارشی سازی عمودی به کار گرفته می شوند.

این سیستم ها به قدری بر روی حل چالش های تجاری خاص متمرکز شده اند که نیازهای سفارشی سازی را به شدت کاهش می دهند. از آنجایی که این فروشندگان زمان زیادی را در صنعت شما و اطراف آن صرف می کنند، در صدر سیاست های نظارتی جدید و روندهای صنعت قرار دارند. این به شما نرم‌افزار تجاری را می‌دهد که مختص کاری است که انجام می‌دهید و به تجربه گسترده و دانش به‌روز آن‌ها دسترسی داشته باشید.

یک مثال خوب از یک ERP عمودی برای صنعت تولید مد، محصولی مانند BlueCherry است.

BlueCherry یک PLM فوق العاده قدرتمند است. در حال حاضر ابزارهایی را دارد که یک تولید کننده یا توزیع کننده پارچه برای اداره تجارت خود از EDI گرفته تا تجارت الکترونیک و کنترل طبقه مغازه نیاز دارد. ابزار بازار عمودی بهتری برای پاسخگویی به نیازهای بسیار خاص این صنعت پیدا نخواهید کرد. با این حال، این تمرکز شدید به ERP های عمودی رپ بدی به عمق یک مایل و عرض یک اینچ می دهد.

اگر راه حل عمودی ERP را در نظر می گیرید، حتما بپرسید:

     به اشتراک گذاری داده ها با سایر راه حل های نرم افزاری چقدر آسان است؟ آیا API موجود است؟

     آیا با فناوری‌های مایکروسافت که برای اجرای کسب‌وکارم حیاتی هستند مانند Outlook، Word و Excel ادغام می‌شود؟

     گزارش دهی چقدر قوی است؟ اگر چند شرکت داشته باشم، آیا می تواند تلفیق کند؟

     اگر خط کسب و کار دیگری داشته باشم، آیا می توانم وضعیت مالی را در Vertical ERP حفظ کنم یا دو سیستم متفاوت خواهم داشت؟

ERP افقی

از سوی دیگر راه حل های ERP افقی برای خدمت به صنایع مختلف و نهادهای دارای ساختار متفاوت طراحی شده اند. سیستم های ERP افقی که با طیف گسترده ای از عملکردهای پایه حمل می شوند، معمولاً به عنوان هسته پشته فناوری یک سازمان عمل می کنند. از آنجا، سیستم‌های دیگر برای ارسال و دریافت داده‌ها برای انواع فرآیندها از مدیریت تجارت الکترونیک گرفته تا EDI تا مدیریت هزینه و هوش تجاری یکپارچه شده‌اند.

برخی از نمونه‌های راه‌حل‌های افقی ERP شامل محصولاتی مانند NetSuite، Intacct، Acumatica و Microsoft Dynamics هستند.

هنگام انتخاب یک ERP افقی، مهم است که در نظر بگیرید که چه ابزارهایی در دسترس فروشنده یا شریک است تا راه حل را مطابق با نیازهای شما تنظیم کند. از آنجایی که ماهیت ERP افقی این است که چیزی برای همه داشته باشد، ممکن است نگران این باشید که چگونه نیازهای خاص شما برآورده می شود اگر عملکرد مورد نیاز شما به صورت بومی در راه حل پایه ارسال نشود.

این یکی از دلایلی است که ارائه دهندگان افقی ERP مانند مایکروسافت با یک شبکه شریک کار می کنند. بنابراین می توانید خرید کنید و شریک مناسب را برای ارائه بهترین راه حل برای کسب و کار خود بیابید.

برخی از شرکا بیشتر بر توسعه متمرکز هستند. اگر بودجه لازم را دارید، شرکای توسعه‌گرا می‌توانند یک نرم افزار گرانقیمت ERP را برای شما بسازند که دیوانه‌وارانه آن را سفارشی‌سازی کنند تا عملکردهای سفارشی مخصوص نحوه انجام کارها را ایجاد کنند. برای برخی از مشاغل بسیار منحصر به فرد، این ممکن است بهترین رویکرد باشد.

با این حال، رویکرد بسیار کم خطر دیگری نیز وجود دارد.

به عنوان مثال، کسب و کار تولید مد شما، Microsoft Dynamics 365 Business Central را به عنوان جایگزینی بالقوه برای پشته فناوری QuickBooks و صفحات گسترده فعلی شما ارزیابی می کند. Business Central به تمام کارهایی که QuickBooks در حال حاضر برای شما انجام می دهد رسیدگی می کند، اما برای رفع نیازهای خاص کسب و کار شما به ابزارهایی برای مدیریت چرخه عمر محصول (PLM) و مدیریت انواع (اندازه/سبک/رنگ) نیاز دارید. آیا واقعاً نیاز دارید که مقداری زمان و پول اضافی صرف ایجاد سفارشی سازی برای رفع نیازهای خود کنید یا راه بهتری وجود دارد؟

یکی از مهمترین مزایای کار با یک ERP افقی مانند Microsoft Dynamics 365، اکوسیستم غنی راه حل های شخص ثالث است. مایکروسافت به جای ایجاد راه‌حل‌های پرهزینه خاص برای هر نصب، از ابزارهایی استفاده می‌کند که از قبل در بازار وجود دارد تا راه‌حل‌های نرم‌افزاری قدرتمندی را بسازد که عملکرد مناسبی را ارائه می‌کند، اما باعث خرابی نمی‌شود. برای کسب و کار خود در زمینه تولید مد، ممکن است توصیه کنیم که نگاهی به محصولی مانند TRIMIT Fashion بیندازید.

ERP عمودی یا افقی: در نتیجه گیری

زمانی که یک کسب‌وکار در سطح نیاز به ERP است، عمودی‌سازی می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد، زیرا ممکن است کنترل و دیدی نسبت به امور مالی نداشته باشید که با راه‌حل سنتی‌تر افقی به دست می‌آورید.

حتی اگر در ابتدا انتخاب بهتری به نظر می رسد، با رشد کسب و کار شما ممکن است محدودیت های اساسی در حسابداری و گزارش وجود داشته باشد. آخرین کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که اکنون سرمایه‌گذاری هنگفتی انجام دهید تا در ۵ سال زمانی که نیاز به تکامل دارید، راه‌حل را پیشی بگیرید.

 ERP افقی بهترین های هر دو حوزه را ارائه می دهد. پایه محکمی از ابزارهای حسابداری قوی و توانایی گسترش آن عملکرد با یک ابزار بازار عمودی که نیازهای شما را بدون آسیب رساندن به توسعه برآورده می کند.

هر کسب و کاری منحصر به فرد است. در حالی که هر دو سیستم ERP افقی و عمودی نقاط قوت و ضعف خود را دارند، مانند سایر پیاده سازی های نرم افزاری، انتخاب شریک پیاده سازی مناسب بسیار مهم است.

https://www.linkedin.com/pulse/enterprise-ot-structured-integration-digital-jonas-berge/

مدل یکپارچه سازی ساختاریافته

Enterprise OT – Structured Integration for Digital Transformation

ویژه 5

یوناس برگه -10 مارس 2020

تحول دیجیتال (DX) شامل تغییرات داخلی و مشتری می شود که توسط تیم ها و فروشندگان مختلف مدیریت می شود. روش‌های دستی و کاغذی با روش‌های دیجیتال جدید کار جایگزین شده‌اند. ممکن است شامل مدیریت متمرکز ناوگان برای چندین کارخانه باشد. این تغییرات در حال حاضر در حال انجام است. این دگرگونی ها به طور مستقل، در زمان و سرعت متفاوت انجام می شوند، که هر کدام به دانش منحصر به فردی نیاز دارند که توسط گروه های مختلف مسئول سیستم های درگیر مدیریت می شوند. با این حال این سیستم ها به هم متصل هستند. راه مناسب برای رفع این مشکل چیست؟ در اینجا افکار شخصی من است – بنابراین این بیشتر یک متن”چگونه” است تا یک متن “چشم انداز”.

اکثر شرکت ها چندین سایت تولید دارند. هر سایت دارای یک دفتر مدیریت و یک کارخانه تولید است. کارخانه مسئول خط کسب و کار (LoB) است. تولید محصول که دارای چندین فعالیت مرتبط مانند تعمیر و نگهداری، قابلیت اطمینان، ایمنی پرسنل، مدیریت انرژی، یکپارچگی و کنترل کیفیت و غیره است. بنابراین سایت‌های تولیدی از فروشندگان فناوری اطلاعات خود برای دیجیتالی‌سازی اداری و از فروشندگان I&C برای دیجیتالی‌سازی کارخانه استفاده می‌کنند.

ویژه 6

مشتری افقی در مواجهه با تحول دیجیتال فعالیت های اداری رو به مشتری و رو به عرضه کننده است. پردازش سفارش‌های مشتریان، ارائه به‌روزرسانی‌ها در مورد حمل و نقل و حساب‌های دریافتنی به طور سنتی بسیار دستی بود. بهبود تجربه مشتری مانند راحتی، سهولت استفاده و به‌روزرسانی‌های به‌موقع اکنون یکی از جنبه‌های مهم تحول دیجیتال است. به طور مشابه، ثبت سفارش برای تامین کنندگان، پیگیری تحویل و حساب های پرداختنی نیز بسیار دستی بود. دیجیتالی شدن به معنای تغییر وظایف دستی و کاغذی به تجارت دیجیتال برای بهره وری و سرعت است.

ویژه 7

در طول دهه‌های گذشته، اکثر شرکت‌ها قبلاً کار اداری را با پلتفرم تجاری سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) در سطح 4 مدل مرجع ISA95/Purdue به صورت دیجیتالی تغییر داده‌اند. این معمولاً در یک رویکرد مرحله‌ای طی سال‌ها انجام می‌شود، شاید با ماژول‌هایی برای امور مالی و حسابداری، سپس منابع انسانی (HR) و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و غیره شروع شود. یکی از جدیدترین ماژول‌های ERP ممکن است مدیریت زنجیره تامین (SCM) برای یکپارچه‌سازی دیجیتالی سرتاسر با سایر سایت‌های زنجیره تامین تامین‌کننده و مشتری و سایر فروشندگان باشد. اخیراً بسیاری از شرکت‌ها در بخش خرده‌فروشی، اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های تلفن همراه را برای دیجیتالی کردن تجربه مشتری توسعه داده‌اند: تجارت دیجیتال.

ویژه 8

از آنجایی که دیجیتالی شدن در مورد روش‌های جدید کار است، نه فن‌آوری‌های توانمند، تحول دیجیتال به بهترین وجه توسط پرسنلی انجام می‌شود که کارشان تغییر خواهد کرد. برای دفتر این پرسنل مدیریت مانند حسابداری و امور مالی، توسعه کسب و کار، تدارکات، بازرگانی و بازاریابی، فروش، موجودی و تجارت، منابع انسانی و غیره است. زیرا آنها در قبال نتیجه و ارزش سرمایه گذاری پاسخگو هستند. علاوه بر این، فناوری زیرساخت اداری ابزارهای اداری مانند Wi-Fi اداری، پلت فرم کسب و کار ERP، تجزیه و تحلیل تجاری و داشبوردهای تجاری مرتبط با مدیریت کسب و کار است، بنابراین فناوری اضافی برای تحقق یکپارچگی افقی و تحول مشتری در مواجهه با تجربه تجارت دیجیتال است. به بهترین وجه توسط گروه فناوری اطلاعات نیز پشتیبانی می شود.

پلتفرم تجاری ERP که داده‌های تجاری را ذخیره می‌کند و برنامه‌های تجاری روی آن اجرا می‌شوند، MS Office، تلفن‌های IP، سیستم کنفرانس ویدیویی، زیرساخت‌های LAN و Wi-Fi اداری، سرورهای ذخیره‌سازی اینترانت و داده‌ها و امنیت سایبری مرتبط، فناوری اطلاعات (IT) هستند. توسط بخش فناوری اطلاعات با تمام قراردادهای مجوز و خدمات سالانه مرتبط مدیریت می شود.

در مدل یکپارچه سازی ساختاریافته، ادغام SCM بین سایت ها و شرکت ها افقی است. این می تواند سایت هایی در همان شرکت یا تامین کنندگان و مشتریان خارجی برای تجارت دیجیتال باشد. یک چاه بالادست یا پلت فرم فراساحلی را می توان به صورت دیجیتالی با سیستم SCM کارخانه مایع سازی بخشی از پلت فرم تجاری ERP سطح 4، که با اتوماسیون خط لوله یکپارچه شده است، که با اتوماسیون در ترمینال ذخیره سازی یا ترمینال regas یکپارچه شده است، یکپارچه شد. یکپارچه شده با سیستم های یک نیروگاه یا یک کارخانه شیمیایی، که با یک کارخانه ادغام شده است، که با فروشگاه های خرده فروشی یکپارچه شده است، که به صورت دیجیتالی با مصرف کننده نهایی از طریق برنامه های رو به رو مشتری ارتباط برقرار می کند. SCM به کارخانه ها در طول زنجیره اجازه می دهد تا عرضه را مدیریت کنند. شرکت‌هایی هستند که در کل زنجیره ارزش از استخراج تا خرده‌فروشی فعالیت می‌کنند، اما بیشتر شرکت‌ها فقط در بخشی از زنجیره ارزش بازی می‌کنند.

پلت فرم کسب و کار ERP یکپارچه های اختصاصی هستند. رابط های بین ماژول های ERP همه API اختصاصی هستند. هیچ استاندارد دقیق ERP با فرمت های داده و غیره وجود ندارد. بنابراین ماژول های تولیدکنندگان مختلف ERP با هم کار نمی کنند. برنامه‌های پلت‌فرم کسب‌وکار و برنامه‌های رویارویی با مشتری تلفن همراه باید توسط یک تیم توسعه‌دهنده برنامه‌ریزی شوند. از آنجایی که ERP یک سیستم باز نیست، مشتری با DX و ادغام افقی بین ERP بهتر است توسط فروشنده ERP انجام شود زیرا آنها محصول را به بهترین شکل می شناسند که توسط بخش فناوری اطلاعات سایت مدیریت می شود. ممکن است ایده خوبی نباشد که شخص ثالث را برای انجام این کار وادار کنید. فروشنده ERP همچنین دارای تخصص فرآیند کسب و کار است.

عملیات داخلی عمودی تبدیل دیجیتال

فعالیت های کارخانه داخلی است. دریافت مواد اولیه، پردازش و ارسال محصول. فرآیند تولید در اکثر صنایع بسیار خودکار است. به ویژه برای پردازش مداوم. کارخانه ها با پردازش دسته ای معمولاً دارای مراحل دستی هستند. جالب‌ترین واقعیت این است که سایر فعالیت‌های مرتبط با تولید مانند تعمیر و نگهداری، قابلیت اطمینان، ایمنی پرسنل، مدیریت انرژی، یکپارچگی (خوردگی و فرسایش) و کنترل کیفیت و غیره تا به امروز همچنان بسیار دستی و کار بر هستند.

کنترل فرآیند اصلی (CPC) توسط DCS انجام می شود که قبلا دیجیتال است. بنابراین تحول دیجیتال داخلی در کارخانه اکنون بر نظارت و بهینه‌سازی (M+O) برای سایر فعالیت‌ها مانند تعمیر و نگهداری، قابلیت اطمینان، ایمنی پرسنل، مدیریت انرژی، یکپارچگی و کنترل کیفیت و غیره تمرکز دارد. نیروگاه‌ها زیرساخت عملیاتی دیجیتال (DOI) را مستقر می‌کنند. برای فعال کردن این تحول دیجیتال. این تغییر به بهترین وجه در یک رویکرد مرحله‌ای طی سال‌ها انجام می‌شود، شاید با راه‌حل‌های آماده برای نظارت بر وضعیت، آگاهی از موقعیت مکانی، مدیریت انرژی، تشخیص تلفات، پایش خوردگی، و کاهش دورهای اپراتور میدانی دستی و غیره با یکپارچه‌سازی دیجیتال با ERP سطح 4 شروع شود. پلت فرم کسب و کار این ممکن است شامل ارسال اعلان‌ها به برنامه‌های تلفن همراه در تلفن‌های هوشمند پرسنل باشد. سنسورها و نرم افزارهای صنعتی پیشرفته در DOI ممکن است از چندین فروشنده تهیه شده باشند که اغلب مشابه فروشنده DCS نیستند.

از آنجایی که تحول دیجیتال مربوط به تغییر شیوه های کاری است، نه فناوری اساسی، باید توسط تیم هایی هدایت شود که در واقع کار در حال تغییر را انجام می دهند. در کارخانه این بدان معناست که تیم های عملیات خط کسب و کار مانند تولید، نگهداری و قابلیت اطمینان و غیره، زیرا آنها مسئول نتایج و بازگشت سرمایه راه حل ها هستند. همچنین، فناوری زیرساخت عملیاتی I&C مانند حسگرهای صنعتی پیشرفته، شبکه حسگر بی سیم، Wi-Fi صنعتی، پلت فرم تاریخ نگار، برنامه های تحلیل عملیاتی، و داشبوردهای عملیاتی است که از نزدیک با کنترل فرآیند مرتبط هستند، بنابراین فناوری اضافی برای تبدیل عملیات داخلی کارخانه به بهترین وجه مورد استفاده قرار می گیرد. توسط بخش I&C نیز عملیات و I&C باید تلاش برای تحول دیجیتال را رهبری کنند تا اطمینان حاصل شود که مشکلات واقعی حل می شوند تا راه حل مورد استفاده قرار گیرد. مقاله McKinsey در ژانویه 2019 با عنوان “آنچه رهبران را از افراد عقب مانده در اینترنت اشیا جدا می کند” نشان می دهد که “قابل درک است که بسیاری از تیم های اجرایی اینترنت اشیا را عمدتاً به عنوان یک چالش فناوری درک کرده اند و مدیران ارشد اطلاعات خود (CIO) را در راس تلاش های اینترنت اشیا قرار داده اند. با این حال، استفاده از اینترنت اشیا به عنوان یک بازی فناوری خالص، این خطر را به همراه دارد که شرکت‌ها تمام ارزشی را که ممکن است با طراحی مجدد فرآیندها برای استفاده از قابلیت‌های اینترنت اشیا به دست آورند، نادیده بگیرند.

حسگرها، محرک‌ها، سخت‌افزار DCS I/O و کنترل‌کننده و نرم‌افزار HMI و غیره، تاریخ‌نگار، به‌علاوه مجموعه‌ای از برنامه‌های دیگر در DOI، و امنیت سایبری ICS مرتبط، فناوری عملیات (OT) هستند که توسط بخش I&C مدیریت می‌شوند.

در مدل یکپارچه سازی ساختاریافته، ادغام بین سیستم های اداری و سیستم های کارخانه IT و OT عمودی است. این ادغام در همان سایت است. به عنوان مثال، هنگامی که تجزیه و تحلیل در کارخانه مشکل یک پمپ را پیش بینی می کند، یک درخواست کاری به CMMS/ERP در دفتر ارسال می کند. پس از تایید زمان‌بندی تعمیر و نگهداری، یک دستور کار برای پرسنل تعمیر و نگهداری در کارخانه ارسال می‌شود.

DCS سیستم‌های یکپارچه‌ای هستند که در آن سخت‌افزار و نرم‌افزار با هم توسط یک سازنده ساخته و آزمایش می‌شوند. با این حال DCS اکنون از رابط استاندارد باز OPC-UA (IEC62541) پشتیبانی می‌کند که نرم‌افزار M+O را در DOI قادر می‌سازد داده‌ها را از DCS بخواند، و DCS را قادر می‌سازد داده‌ها را از نرم‌افزار M+O در DOI بخواند. یعنی OPC-UA نرم افزارهای فروشندگان مختلف را قادر می سازد تا با هم کار کنند. این کارخانه از نرم افزارهای آماده و برنامه های موبایل آماده استفاده می کند، بنابراین نیازی به برنامه نویسی سفارشی توسط تیم توسعه دهنده نیست. ارزش پرسنل کارخانه برای ثبت آهنگ اثبات شده (PTR) بر خلاف سفارشی بودن. DX کارخانه داخلی و ادغام عمودی با سیستم ERP به بهترین وجه توسط فروشنده I&C انجام می‌شود که در واقع نرم‌افزار تحلیلی آماده، شبکه و حسگرهای پیشرفته را می‌سازد، زیرا آنها این محصولات را به بهترین شکل می‌شناسند و به بهترین نحو توسط بخش I&C سایت مدیریت می‌شوند. ممکن است ایده خوبی نباشد که شخص ثالث را برای انجام این کار وادار کنید. فروشنده I&C همچنین دارای تخصص تولید، کنترل فرآیند، تجهیزات فرآیند، تعمیر و نگهداری، قابلیت اطمینان، خوردگی، و مناطق خطرناک و غیره است.

دیجیتالی سازی مدیریت کسب و کار

سیستم ERP پلتفرم تجاری است که تمام سایت های شرکت را پوشش می دهد. دفتر محلی IT سایت و تیم های فناوری اطلاعات سازمانی جهانی با هم کار می کنند، اگرچه سایت-IT ممکن است برون سپاری شود.

داده‌های کارخانه از سیستم‌های I&C عمدتاً فقط از طریق زیرساخت فناوری اطلاعات در L4 در سراسر اینترنت و به صورت اختیاری به یک مرکز داده ابری منتقل می‌شوند. نقش مهم تیم فناوری اطلاعات در تحول دیجیتالی کارخانه، فراهم کردن اتصال به اینترنت برای سیستم‌های OT که به آن نیاز دارند، مانند واقعیت افزوده (AR)، داشبوردهای عملیاتی، و اعلان‌ها و غیره است. بنابراین برای I&C مهم است. همچنین تیم فناوری اطلاعات را از همان ابتدای پروژه در تحول دیجیتال مشارکت دهد و تیم‌های فناوری اطلاعات و فناوری اطلاعات با هم همکاری کنند. برخی از داده های کارخانه وارد سیستم تجاری ERP می شود. داده‌های فناوری اطلاعات از سیستم ERP و مجموعه اداری و غیره) و داده‌های OT (از سیستم‌های I&C در یک شبکه WAN جریان دارند. امروزه داده ها یک ابزار مفید هستند درست مانند آب و برقی که در نیروگاه جریان دارد – به همان اندازه مهم.

     داده مانند آب و برق یک ابزار مفید است

چالش ادغام دیجیتالی SCM بین شرکت‌ها در زنجیره تامین این است که آنها ممکن است از پلت‌فرم‌های مختلف کسب‌وکار ERP -SAP، Oracle، و Infor و غیره و نرم‌افزار SCM استفاده کنند و چون این‌ها سیستم‌های باز نیستند، APIهای نرم‌افزار اختصاصی هستند. بنابراین این ادغام نیاز به برنامه نویسی سفارشی توسط یک تیم توسعه دهنده دارد. حتی نسخه های مختلف ERP یک برند ممکن است سازگار نباشند. از آنجایی که ماژول‌ها و برنامه‌ها سفارشی می‌شوند، استقرار یک سیستم یکپارچه‌ساز (SI) در یک سایت ممکن است با استقرار توسط SI دیگر در سایت دیگر سازگار نباشد. فروشندگان ERP مربوطه برای این شرکت ها برای ادغام افقی SCM بین کارخانه ها و شرکت ها با هم کار می کنند. یک تیم توسعه مشترک مورد نیاز خواهد بود. یک چالش این است که شرکت‌ها هر از گاهی سایت‌ها را واگذار و خریداری می‌کنند، زیرا تمرکز محصولاتشان تغییر می‌کند و تلاش می‌کنند تا هم‌افزایی زنجیره تامین و غیره را ایجاد کنند. با یک سایت جدید، دفتر جدیدی ارائه می‌شود که اغلب با نام تجاری یا نسخه‌ای از ERP متفاوت است تا یکپارچه شود.

فروشنده ERP تجربه کار با تیم های اداری (حسابداری و امور مالی، توسعه تجارت، تدارکات، تجاری و بازاریابی، فروش، موجودی و تجارت، منابع انسانی و غیره) را دارد، زیرا فروشندگان ERP هر روز با آنها کار می کنند. فروشنده ERP کارگاه‌هایی را با تیم‌های اداری برگزار می‌کند تا مشتریان و تامین‌کننده‌ها را که با چالش‌هایی برای مشاوره در مورد ابزارها (برنامه‌های) مناسب برای کارکنان هر بخش مواجه هستند، کشف کند. فروشنده ERP برنامه ها و داشبوردهای تجاری شخصی سازی شده و اعلان ها را با تجزیه و تحلیل زیربنایی داده های ERP توسعه می دهد. همچنین ممکن است برنامه‌های وب‌سایت و تجارت دیجیتالی جدیدی که با مشتری مواجه است توسعه یابد. فروشنده ERP آموزش ابزارهای سیستم ERP (برنامه ها) را که پرسنل در دفتر استفاده می کنند ارائه می دهد.

طراحی مشتری محور، تجربه مشتری، توسعه محصول سفارشی انبوه، و حداقل محصول قابل دوام (MVP) در تولید و خرده فروشی زنجیره عرضه/ارزش که با مصرف کنندگان مواجه است، بسیار منطقی است، نه در استخراج بالادستی و پردازش پایان. اکثر کارخانه های فرآوری یک محصول واحد یا بسیار کمی تولید می کنند. برخی از شرکت‌ها بازوی خرده‌فروشی خود را مانند کیوسک‌های بنزین (پمپ‌های بنزین) دارند که یک واحد تجاری جداگانه در انتهای زنجیره طولانی تولید، حمل‌ونقل و فرآوری هستند.

Fleet I&C: Enterprise OT DCS و مورخ کارخانه پلتفرمی را تشکیل می دهند که محدوده آن کارخانه است. یک سایت واحد مورخ سازمانی پلتفرم جمع آوری داده است که برای پوشش تمام سایت های شرکت در نظر گرفته شده است. کل ناوگان تیم I&C کارخانه محلی و تیم مهندسی جهانی I&C با هم کار می کنند. درست مانند IT گسترده سازمانی، OT گسترده سازمانی نیز وجود دارد. نمونه‌ای از I&C در سطح سازمانی OT Enterprise. شامل مرکز مدیریت ناوگان است که چندین سایت تولید را پوشش می‌دهد، یا برای داشبوردهای عملیاتی که اطلاعات را از چندین کارخانه جمع‌آوری می‌کنند، یا برای اعلان‌های عملیاتی که از چندین کارخانه می‌آیند و غیره. یعنی I&C (OT) دیگر محدود به یک کارخانه واحد، از این رو “Enterprise OT” اصطلاح «تشکیلات» می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد، زیرا گاهی اوقات به فعالیت‌های مدیریت کسب‌وکار اشاره می‌شود، و گاهی اوقات به معنای مکان‌های متعدد در سراسر شرکت استفاده می‌شود. من تا حد امکان از اصطلاح “ناوگان” در هنگام اشاره به چندین گیاه استفاده خواهم کرد. بنابراین می‌توانیم «Fleet I&C» را به جای «Ot Enterprise OT» یا «Central Monitoring and Optimization» (Central M+O) همانطور که در معماری باز NAMUR (NOA) برای صنعت 4.0 (صنعت 4.0) نامیده می‌شود، استفاده کنیم.

ویژه 9

تصویر از NAMUR

وقتی مردم می گویند “IT” اغلب به معنای “دیجیتال” است. در کارخانه آن محصولات فناوری اطلاعات نیست. این فناوری دیجیتال، نرم افزار و سخت افزار است، اما OT است. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده های فرآیند و داده های تجهیزات کارخانه برای بهینه سازی و پیش بینی مشکلات، فناوری اطلاعات نیست. این همان تجزیه و تحلیل تجاری مورد استفاده در داده های تجاری از سیستم ERP نیست. تجزیه و تحلیل فرآیندها و تجهیزات برای این کارها با مقدار زیادی تخصص موضوعی ساخته شده است. مطمئناً، این سیستم ها از 25 سال پیش از اترنت، UDP/TCP/IP و ویندوز و غیره استفاده می کنند، اما از پروتکل های برنامه و API ها استفاده می کنند. استاندارد و متفاوت هستند. Ethernet-APL به زودی در ابزارهای میدانی استفاده خواهد شد.

مرکز مدیریت ناوگان – عملیات یکپارچه (iOps) بسیاری از شرکت ها دارای چندین سایت هستند و آنها را اداره می کنند. این ترکیب به صنعت بستگی دارد و ممکن است شامل آبجوسازی‌ها، کارخانه‌های تقطیر، کارخانه‌ها، کارخانه‌ها، کارخانه‌ها، ایستگاه‌ها، تاسیسات/سکوهای دریایی، معادن/معادن معدن، پالایشگاه‌ها، پایانه‌ها، کشتی‌ها و مکان‌های چاه باشد. یکی از اهداف بسیاری از تحول دیجیتال ممکن است متمرکز کردن برخی از عملیات و مدیریت چندین کارخانه به یک مرکز مدیریت ناوگان باشد. یک “برج کنترل” مرکزی واحد با پوشش منطقه ای یا جهانی برای بهبود بهره وری و کاهش هزینه سفر و غیره. برخی از صنایع، مانند تولید نفت و گاز بالادست، از اصطلاح “عملیات یکپارچه” (iOps) به جای مرکز مدیریت ناوگان استفاده می کنند. کارکردن سایت‌ها از یک مکان مرکزی به یک اتصال راه دور ایمن به DCS در محل نیاز دارد. بیشتر گیاهان هنوز برای این کار آماده نیستند. مهندسی این راه حل بی اهمیت نیست، اما فروشندگان DCS در انجام آن با تجربه هستند.

ویژه 10

به طور سنتی مدیریت ناوگان فقط برای نظارت بر فرآیند، مانند تولید برق است. با این حال، با دیجیتالی شدن تجهیزات کارخانه، مرکز مدیریت ناوگان نیز مدیریت تعمیر و نگهداری مانند پیش بینی و تشخیص خرابی و برنامه ریزی تعمیر و نگهداری را انجام می دهد. مدیریت ناوگان 4.0 اگر بخواهید. مدیریت تعمیر و نگهداری یک فعالیت سطح 3 (ISA95) است بدون توجه به اینکه دفتر تعمیر و نگهداری در کجا واقع شده است: در خود کارخانه یا یک برج کنترل تعمیر و نگهداری مرکزی برای ناوگانی از کارخانه ها. بنابراین حتی زمانی که تعمیر و نگهداری از مکان دیگری مدیریت می‌شود و داده‌ها در سراسر اینترنت می‌روند، همچنان یک فعالیت سطح 3 است.

داشبوردهای عملیاتی ناوگان

یکپارچه‌سازی دیجیتالی سیستم‌های I&C (سیستم‌های OT) در سراسر شرکت، در چندین سایت در یک شرکت، معمولاً از طریق یک مستند سازمانی انجام می‌شود تا عملکردها در ناوگان چندین سایت قابل مشاهده باشد. هر سایت دارای یک تاریخدان کارخانه محلی است، همه با یک نام تجاری، و همه آنها در سراسر شبکه گسترده شرکتی (WAN) از طریق اینترنت با هم شبکه شده اند.  واحد ها یا کارخانه ها ممکن است از DCS متفاوتی استفاده کنند، اما تاریخدان در همه سایت ها یک برند است. امروزه واحد ها دارای یک مستند مخصوص هستند که متغیرهای فرآیند سری زمانی و آلارم های فرآیند را ذخیره می کند.  واحد ها در حال حاضر در حال اضافه کردن ذخیره سازی داده های دیگر در کنار. برای داده های غیر فرآیندی مانند داده های قابلیت اطمینان مانند طیف های ارتعاش و اگر بخواهید یک مستند قابل اعتماد باشد آنها مکمل یکدیگر هستند. داده ها تکراری نیستند.

ویژه 11

همچنین توجه داشته باشید که سیستم های I&C بین شرکت ها در زنجیره تامین متصل نیستند. از طریق تاریخ نگار سازمانی، داده های چندین کارخانه در یک داشبورد جمع می شوند. به‌طور مثال یک مدیر انرژی که مسئول چندین سایت است، داده‌ها را از تمام آن سایت‌ها در آن داشبورد واحد دریافت می‌کند، و سپس می‌تواند به سایت‌ها، مناطق، واحدها، و به تک تک تجهیزات کوچک‌نمایی کند. داشبوردها شخصی‌سازی شده‌اند، به این معنی که با نمایه‌های بی‌درنگ و سایر اطلاعاتی که هر فرد برای انجام بهتر کار خود نیاز دارد، طراحی می‌شود تا بتواند KPI خود را برآورده کند. به عنوان مثال، داشبورد مدیر کارخانه با داشبورد مدیر تولید یا مدیر یکپارچگی متفاوت است. این داشبوردها صفحات وبی هستند که در انواع دستگاه‌ها، از صفحه‌نمایش دیواری گرفته تا تلفن‌های هوشمند، در هر نقطه‌ای مانند کارخانه، دفتر، اتاق هیئت مدیره، یا در راه رفتن یا برگشتن به محل کار، قابل مشاهده هستند.

اطلاعیه های عملیاتی ناوگان به طور مشابه، آلارم‌ها و رویدادها از سیستم‌های I&C مختلف (سیستم‌های OT) در سراسر ناوگان از تمام کارخانه‌های شرکت در سراسر سازمان ضبط می‌شوند و از طریق ابر به عنوان اعلان‌ها به تلفن هوشمند پرسنل در هر کجا که باشند، ضبط می‌شوند. مانند در طبقه کارخانه، در ساختمان مدیریت، در دفتر مرکزی شرکت، یا مسافرت. اعلان‌ها شخصی‌سازی می‌شوند، به این معنی که به شخص مناسبی که می‌تواند عمل کند، منتقل می‌شود. به عنوان مثال، مدیر قابلیت اطمینان و مهندسان اعلان‌هایی متفاوت از مدیر ایمنی یا مدیر کیفیت دریافت می‌کنند. یعنی پرسنل آلارم های مزاحم غیر مرتبط با مسئولیت هایشان دریافت نمی کنند. اعلان‌ها از چندین منبع در یک برنامه اعلان جمع می‌شوند، بنابراین اعلان‌ها در چندین برنامه در قالب‌های مختلف پراکنده نمی‌شوند.

ویژه 12

اعلان‌های چندین سایت در یک تابلوی اعلانات جمع می‌شوند. به‌گونه‌ای که برای مثال، یک مدیر تعمیر و نگهداری که مسئولیت چندین کارخانه را بر عهده دارد، اعلان‌هایی را از تمام آن کارخانه‌ها در همان تابلوی اعلانات به همراه اطلاعات مربوطه مورد نیاز برای اقدام دریافت می‌کند.

ویژه 13

خدمات متصل

ممکن است کارخانه‌ها متخصصان موضوعی (SME) کافی برای تفسیر داده‌های مربوط به سلامت و عملکرد تجهیزات مانند نظارت بر شیر کنترل، لرزش، خوردگی، و حتی نظارت تله بخار و غیره نداشته باشند. بنابراین برخی از کارخانه‌ها اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) را انتخاب می‌کنند. خدمات متصل مبتنی بر؛ به این معنی که یک ارائه‌دهنده خدمات با شرکت‌های کوچک و متوسط در مکان دیگری بر تجهیزات موجود در کارخانه شما و سایرین نظارت می‌کند و گزارشی را برای تیم در کارخانه ارسال می‌کند تا در زمان و مکان نیاز، اقدامات پیشگیرانه یا اصلاحی را انجام دهند. این کار با نصب حسگر دائمی در کارخانه و ارسال داده‌ها از طریق اینترنت به نرم‌افزار تحلیلی در مرکز داده در فضای ابری فعال می‌شود. در مورد مانیتورینگ شیر کنترلی، موقعیت‌دهنده‌های هوشمند شیر را نصب می‌کنید، اما باز هم موقعیت‌گر هوشمند سوپاپ مجموعه‌ای از سنسورها است (موقعیت، فشار محرک، فشار منبع، دما، جریان جرم هوا، و موقعیت رله پنوماتیکی) بنابراین پیش‌بینی همچنان ادامه دارد. بر اساس داده های حسگر یک ارائه‌دهنده خدمات تجهیزات کارخانه را در تمام سایت‌های شرکت نظارت می‌کند، بنابراین این یک راه‌حل OT در سطح سازمان است.

توجه داشته باشید که اجرای سرویس های متصل به گونه ای انجام می شود که خطری برای کنترل فرآیند (DCS) و سیستم های ایمنی (SIS) ایجاد نکند. به عنوان مثال، نظارت بر لرزش، خوردگی، و تله بخار و بسیاری دیگر به کنترل فرآیند مربوط نمی شود، بنابراین حسگرهای مرتبط نیازی به اتصال به DCS موجود ندارند. در عوض، یک زیرساخت عملیاتی دیجیتال (DOI) جداگانه در کنار DCS موجود مستقر می‌شود تا داده‌ها را به طور جداگانه به ابر ارسال کند بدون اینکه اتصال (مسیر) به DCS ایجاد کند، بنابراین خطر اضافی ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این، سنسورها بر فرآیند تأثیر نمی گذارند. با این حال، نظارت دریچه کنترل متفاوت است. کارخانه‌ها دارای نرم‌افزار مدیریت هوشمند دستگاه (IDM) بر روی یک سرور محلی متصل به DCS هستند که از طریق آن به داده‌های موقعیت‌ساز شیر کنترلی توسط تجزیه و تحلیل‌ها دسترسی پیدا می‌شود، و اگر قرار باشد به یک موقعیت‌دهنده به طور مخرب دسترسی پیدا شود، می‌تواند بر فرآیند تأثیر بگذارد. بنابراین، خدمات متصل برای شیرهای کنترل شامل یک دیود داده است که از طریق آن داده ها از سیستم IDM به ابر بدون ارائه مسیر بازگشت به DCS (یعنی یک جهته) منتشر می شوند .

SplitOps

همانطور که من این مقاله را می نویسم، شرکت ها در کشورهای مختلف، از جمله کارخانه ها، به عنوان بخشی از طرح تداوم کسب و کار خود به دلیل کروناویروس COVID-19، در حالت عملیات تقسیم شده (تقسیم عملیات) اجرا می شوند، به این معنی که پرسنل به دو تیم تقسیم می شوند که به نوبت یک تیم کار می کند. در کارخانه به مدت یک هفته در حالی که دیگری از خانه کار می کند تا خطرات را برای پرسنل کاهش دهد. برای کارکردهای اداری، کار از خانه با اتصال VPN و کنفرانس وب نسبتاً آسان است. با این حال، برای عملیات کارخانه، این یک چالش بیشتر برای سایت ها است، زیرا پرسنل نمی توانند از خانه به سیستم های I&C سیستم های OT دسترسی داشته باشند. دسترسی بیرونی به سیستم‌های I&C خطرناک در نظر گرفته می‌شود، بنابراین دسترسی VPN فراهم نمی‌شود. پرسنل فرآیند را از خانه اجرا نخواهند کرد (یعنی بدون دسترسی DCS) اما با یک زیرساخت عملیاتی دیجیتال (DOI) برای مدیریت ناوگان، داشبوردهای عملیاتی و اعلان‌ها، خدمات متصل و بسیاری از عملکردهای دیگر نیز می‌توانند از خانه انجام شوند. برنامه‌های تداوم، عملیات تقسیم را می‌طلبند:

ویژه 14

یعنی ناوگان I&C کار غیرمتمرکز را امکان پذیر می کند. حتی در حین کار عادی، همین DOI کارخانه‌ها را قادر می‌سازد تا با کارشناسان در مکان‌های دیگر خارج از کارخانه ارتباط برقرار کنند تا به مشکلات پیچیده کمک کنند یا به سادگی بار پرسنل کارخانه را در مواقعی که ممکن است برای همگام شدن با حجم کار مشکل دارند، آماده سازی برای یک چرخش و در طی آن کاهش دهند.

راه حل های کارخانه ای برای تبدیل دیجیتال (DX)

فروشندگان I&C تجربه کار با تیم های عملیات کارخانه را دارند و هر روز با آنها کار می کنند. فروشنده I&C کارگاه‌هایی را با تیم‌های عملیاتی برگزار می‌کند تا چالش‌های عملیاتی داخلی کارخانه را که نیاز به رویکردهای جدید دارند، کشف کند. فروشندگان I&C به کارخانه‌ها کمک می‌کنند تا رویه‌های داخلی مؤثرتر جدیدی را برای عملیات کارخانه شناسایی کنند و سپس در مورد داده‌های مناسب و راه‌حل‌های دیجیتالی که باید اعمال شوند، مشاوره می‌دهند. راه حل های آماده عمدتا ثابت شده، در صورت موجود بودن. راه حل های جدید به همراه پرسنل کارخانه در جایی که هنوز وجود ندارد ایجاد می شود. مهندسان در یافتن یا ایجاد راه حل برای مشکلات مهارت دارند. این ممکن است شامل مرکز مدیریت ناوگان برای عملیات متمرکز چندین کارخانه باشد. فروشنده I&C یک نقشه راه با جزئیات برای دیجیتالی شدن در هر کارخانه ایجاد می کند و در بررسی دوره ای کمک می کند. کارگاه‌های دقیق بیشتری برای شناسایی مکان‌های مورد نیاز دستگاه‌های تلفن همراه و پوشیدنی‌ها در عملیات کارخانه و تعیین اطلاعات مورد نیاز در داشبوردهای عملیاتی و اعلان‌های هر نقش انجام می‌شود. فروشنده I&C یادگیری و توسعه ابزارهای دیجیتال جدید مورد استفاده در داخل توسط تیم های عملیاتی کارخانه مانند حسگرها، زیرساخت های بی سیم و برنامه های نرم افزاری را فراهم می کند. به صورت اختیاری، فروشنده I&C خدمات متصل را برای عملکردهای عملیات کارخانه مانند وضعیت، یکپارچگی، و نظارت بر عملکرد و غیره ارائه می دهد.

تحول دیجیتال – عصر جدیدی در اتوماسیون انقلاب صنعتی چهارم (4IR) در جریان است. دگرگونی دیجیتال در حال حاضر بیشتر در مورد خط کسب و کار است: تولید، ایمنی، نگهداری و انرژی در خود کارخانه. برای بهترین نتیجه، با کارشناسان مشورت کنید. تیم I&C خود را وادار کنید تا با فروشندگان I&C برای DOI کار کند و تیم فناوری اطلاعات خود را وادار کنید تا با فروشنده ERP شما برای ERP کار کند.

ویژه 15

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *