نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

21 خرداد 1402 4:55 ق.ظ

پیشنهاد سرمایه گذاری مالیاتی شرکتهای بزرگ و سنتی در حوزه دانش بنیان

20-1-1402

پیشنهاد سرمایه‌گذاری مالیاتی شرکت‌های بزرگ و سنتی در حوزه دانش بنیان

رئیس کارگروه‌ علمی رویداد فینوتکس گفت: یکی از راه‌های تأمین مالی آن است که شرکت‌های بزرگ و سنتی یا شرکت‌هایی که سرمایه آنها بالا بوده و بورسی هستند می‌توانند مالیات خود را در حوزه دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری رویداد بین‌المللی تأمین مالی نوآوری و فناوری “فینوتکس” با حضور هاشم آقازاده؛ دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌ بنیان رئیس‌جمهور در حوزه اقتصاد دانش‌ بنیان، محمدعلی شیرازی؛ مدیرعامل شرکت فرابورس ایران، سجاد عباسی فشمی؛ دبیر رویداد اینوتکس، محمدمهدی فریدوند؛ رئیس هیئت مدیره انجمن صندوق‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری خطرپذیر و علیرضا دلیری، رئیس کارگروه‌ علمی رویداد فینوتکس برگزار شد.

علیرضا دلیری، رئیس کارگروه‌ علمی رویداد فینوتکس گفت: در سال 1386 معاونت علمی براساس حکم مقام معظم رهبری شکل گرفت تا متولی فناوری و نوآوری در کشور تعیین شود. درواقع در تولید علم به محصول سکته داشتیم، پژوهش و تحقیقات خوب بود اما محصولات ملموس نبوده و نیاز به متولی داشته است.

وی گفت: ما در دولت نهم و دهم ساختاری را ایجاد کردیم و بعدها قانون جهش تولید دانش بنیان و صندوق نوآوری شکل گرفت و یکی از مهم‌ترین حمایت‌هایی که صورت نمی‌گرفت، عدم اعتماد نهادهای مالی به دانش‌بنیان‌ها بود.

دلیری تصریح کرد: اما امروز این اوضاع تغییر پیدا کرده و بانک‌هایی که در سال 1392 حاضر نبودند از منابع خود هزینه کنند امروز آمار ارائه تسهیلات این بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان در سایت بانک مرکزی موجود است.

رئیس کارگروه‌ علمی رویداد فینوتکس گفت: در دوره جدید فعالیت‌های حمایت از دانش بنیان‌ها، تحولات، باید تحولات مؤثرتری باشد و قانون جهش تولید دانش‌بنیان نیز در جهت حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان است که قانون بسیار قوی است و به محض تغییرات در معاونت علمی، عنوان معاونت نیز به اقتصاد دانش‌بنیان تغییر پیدا کرد.

دلیری تصریح کرد: یکی از بندهای قانون جهش تولید دانش‌بنیان، بحث اعتبار مالیاتی است  و یکی از راه‌های تأمین مالی این است که شرکت‌های بزرگ و سنتی یا شرکت‌هایی که سرمایه آنها بالا بوده و بورسی هستند می‌توانند مالیات خود را در حوزه دانش بنیان سرمایه‌گذاری کنند که این اتفاق بزرگی است که منابع مالی زیادی را تزریق خواهد کرد.

وی تأکید کرد: در گذشته بانک‌ها به دارایی‌ها، به‌عنوان دارایی‌های فیزیکی نگاه می‌کردند درحالی که اکثر دارایی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، دارایی‌های نامشهود است که برای این موضوع چاره‌ای اندیشیده شده است.

رئیس کارگروه‌ علمی رویداد فینوتکس گفت: باید اتفاقات گذشته را آسیب‌شناسی کنیم تا ببینیم چه کاری باید انجام داد تا اولویت اول پرداخت بانک‌ها، شرکت‌های دانش بنیان باشد و چه کاری انجام دهیم تا اقبال سرمایه‌گذاران به حوزه vc بیشتر باشد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *