نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

2 اسفند 1402 5:57 ب.ظ

زیست بوم «فناوری و نوآوری نیرو» از فناوری تا تجاری‌سازی شکل گیرد

1-8-1402

وزیر نیرو

تهران- ایرنا- وزیر نیرو در نخستین جلسه شورای تحقیقات، فناوری و نوآوری این وزارتخانه گفت: مساله زیست بوم فناوری و نوآوری نیرو بسیار مهم است و بر این اساس باید اجزای اکوسیستم تحقیقات، فناوری و نوآوری تا تجاری‌سازی، کامل باشد.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، نخستین جلسه شورای تحقیقات، فناوری و نوآوری وزارت نیرو با هدف «ترسیم وضع موجود و افق مطلوب تحقیقات، فناوری و نوآوری صنعت آب و برق» عصر روز گذشته، شنبه با حضور علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو و رئیس شورا؛ مریم کارگرنجفی، معاون سرمایه انسانی، تحقیقات و فناوری اطلاعات و نیز مدیرکل دفتر آموزش، تحقیقات و نوآوری به عنوان دبیر شورا و دیگر اعضای شورای تحقیقات، فناوری و نوآوری وزارت نیرو برگزار شد.

علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های علمی قابل توجه در داخل کشور و اهمیت بهره‌مندی از این ظرفیت، گفت: بر این اساس لازم است لیست شرکت‌های دانش‌بنیان ذیل یک بانک اطلاعاتی، به صورت پیوسته به روزرسانی شود تا بتوان از این امکان بهره کافی را برد.

وزیر نیرو با تاکید بر اهمیت برقراری یک خط ارتباطی بین شرکت‌های مادرتخصصی زیرمجموعه صنعت آب و برق با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، افزود: باید نوع فعالیت‌هایی که پیش برده می‌شود تخصصی شود.

وی با تاکید بر به روزرسانی نظام‌نامه شورای تحقیقات، فناوری و نوآوری وزارت نیرو، اظهار کرد: مساله زیست بوم فناوری و نوآوری نیرو بسیار مهم است و بر این اساس باید اجزای اکوسیستم تحقیقات، فناوری و نوآوری تا تجاری‌سازی، کامل باشد و در این زمینه اجزای آن در عین حال می‌تواند دولتی و خصوصی باشند.

محرابیان گفت: لازم است بانک اطلاعاتی شرکت‌‎های پشتیبانی کننده صنعت آب و برق کشور توسط شرکت مادر تخصصی ساتکاب ایجاد شود و اطلاعات شرکت‌هایی که از دهه ۶۰ و ۷۰ ایجاد شده‌اند در این بانک اطلاعاتی آورده شود.

وزیر نیرو تصریح کرد: این بانک اطلاعاتی به عنوان شناسنامه کامل شرکت‌های فعال در صنعت آب و برق و نیز آبفا به شمار می‌رود و به واسطه آن ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه صنعت آب وبرق کشور در کنار احصاء نیازها شناسایی می‌شوند. در این زمینه ضروری است در کنار پرداختن به کمیت، کیفیت نیز به شکل ویژه‌ای مورد توجه قرار گیرد.

سهم ۱۰ درصدی صنعت آب و برق از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان

بر اساس این گزارش، در این جلسه در کنار ترسیم سیمای وضع موجود تحقیقات، فناوری و نوآوری در صنعت آب و برق، وضعیت مطلوب تحقیقات، فناوری و نوآوری در صنعت آب و برق بازگو شد و با اعلام مصوبات پیشنهادی، در این زمینه بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

بررسی سهم تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی در برخی از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از مباحث نخستین نشست مشترک اعضای شورای تحقیقات، فناوری و نوآوری وزارت نیرو بود. بر این اساس متوسط سهم کشورهای توسعه یافته از تحقیق و توسعه ۲ تا ۲.۵ درصد و در کشورهای در حال توسعه ۰.۵ درصد اعلام شد که در این میان سهم ایران ۰.۸ است.

در این نشست همچنین عنوان شد که ۹۹۲ شرکت دانش‌بنیان در صنعت آب و برق کشور فعال است که نسبت آن به سایر صنایع ۱۰ درصد است و از این میان ۸۱ درصد در صنعت برق و ۱۹ درصد در صنعت آب فعالیت دارند.

در ادامه این جلسه تعداد ۱۱ مصوبه پیشنهادی با اهدافی چون انسجام در سیاست‌گذاری، تطابق برنامه‌ها با اسناد بالادستی، هماهنگی بین ارکان نظام تحقیقات، تامین منابع مالی، تسهیل و روان‌سازی فعالیت‌ها، تدوین برنامه‌های کلان و نیز نظارت و ارزیابی عملکرد اعلام شد که با حضور رئیس شورا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد اصلاحات لازم در جلسه آتی این شورا (شنبه پایانی هر ماه) ارائه شود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *