نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

6 مهر 1402 2:57 ب.ظ

آی‌بی‌ام مدل‌های جدید هوش مصنوعی را برای حاکمیت و امنیت داده‌ها منتشر می‌کند

360

8 توسط رایان موریسون –  سپتامبر 2023 – آی‌بی‌ام می‌گوید پلتفرم watsonx شامل فرآیندها و داده‌های قابل توضیح و ردیابی در هر مرحله است که گزارش‌دهی را آسان‌تر می‌کند (عکس: IBM)

آی‌بی‌ام می‌گوید پلتفرم هوش مصنوعی آن به گونه‌ای طراحی شده است که نظارت بر استفاده از مدل‌ها را برای شرکت‌ها آسان‌تر کند.

آی‌بی‌ام مجموعه‌ای از مدل‌های هوش مصنوعی جدید را برای پلتفرم سازمانی watsonx اعلام کرده است که شامل سری جدیدی از مدل‌ها به نام Granite است که هوش مصنوعی مولد را برای حل وظایف زبان و کد به کار می‌گیرد. Big Blue همچنین از پیش نمایش فنی watsonx.governance، ابزاری جدید برای مستندسازی و ردیابی قابلیت های مدل های فونداسیون، رونمایی کرد.

این جدیدترین حرکت هوش مصنوعی غول فناوری است که بر اساس پلتفرم داده و هوش مصنوعی watsonx ساخته شده است. هدف این شرکت تولید مدل‌هایی است که می‌توانند به صورت ایمن توسط سازمانی در مقیاس اجرا شوند و اخیراً مدل‌های منبع باز شخص ثالث مانند Meta’s Llama 2 را به پلتفرم خود اضافه کرده است. این به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا به جای استفاده از مدل‌های ساخته‌شده توسط IBM، محصولات خود را با استفاده از داده‌های خود تولید کنند.

سری جدید مدل‌های گرانیت از همان معماری رمزگشا استفاده می‌کنند که زیربنای بسیاری از مدل‌های زبان بزرگ مورد استفاده امروز است و برای پشتیبانی از وظایف پردازش زبان طبیعی متمرکز بر سازمان ساخته شده است و شامل تولید محتوا، استخراج بینش و خلاصه سازی می شود. این شرکت اعلام کرد که در اواخر این ماه عرضه خواهد شد.

برخلاف برخی از مدل‌های تجاری دیگر، IBM می‌گوید فهرستی از تمام منابع داده، شرحی از مراحل پردازش و فیلتر کردن داده‌های مورد استفاده در آموزش مدل‌ها را نیز ارائه می‌کند. این به حاکمیت داده ها و مطابقت با قوانین احتمالی آینده مانند قانون هوش مصنوعی اتحادیه اروپا کمک می کند.

آی‌بی‌ام می‌گوید آموزش مدل‌های پایه‌اش بر اعتماد و شفافیت، از جمله فرآیند جمع‌آوری اطلاعات دقیق، مستندسازی و منابع برچسب‌گذاری متمرکز است. این شامل استقرار مسئولانه مدل‌ها و کاربردهای حکمرانی، ارزیابی ریسک، کاهش تعصب و نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی است تا انطباق با درجه سازمانی را آسان‌تر کند.

یک مجموعه ابزار حکمرانی جدید اواخر سال یا اوایل سال آینده برای مشتریان IBM با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی watsonx ارائه می‌شود. فرآیند جمع‌آوری و مستندسازی آن مدل‌های پایه را خودکار می‌کند تا گزارش انطباق در مورد قابلیت‌ها و گردش‌های کاری خود را ارائه دهد. این تضمین می‌کند که «انسان‌ها در زمان‌های مناسب درگیر فرآیند هوش مصنوعی هستند».

دینش نیرمال، معاون ارشد محصولات در نرم‌افزار IBM گفت: «همان‌طور که با عرضه مداوم پلتفرم watsonx طی چند ماه پس از راه‌اندازی نشان داد، ما اینجا هستیم تا از مشتریان در طول چرخه عمر هوش مصنوعی پشتیبانی کنیم. آی‌بی‌ام به‌عنوان یک شریک تحول، با مشتریان همکاری می‌کند تا به آنها کمک کند هوش مصنوعی را به روشی قابل اعتماد مقیاس کنند – از کمک به ایجاد عناصر اساسی استراتژی‌های داده‌شان تا تنظیم مدل‌ها برای موارد استفاده خاص برای کسب‌وکارشان و کمک به آنها برای مدیریت مدل‌های فراتر از آن.»

یکی از بزرگترین چالش‌های هوش مصنوعی مولد داده‌های مناسب است، به‌ویژه حول اطمینان از طیف وسیعی از ورودی‌ها. شرکت‌ها برای پر کردن این شکاف به داده‌های مصنوعی روی می‌آورند و IBM می‌گوید که در حال راه‌اندازی یک تولیدکننده داده مصنوعی جدید در watsonx است که به مشتریان کمک می‌کند مجموعه‌های داده‌های مصنوعی جدولی را از طرح‌واره‌های داده فعلی ایجاد کنند. یکی از سخنگویان IBM توضیح داد: «این به کاربران اجازه می‌دهد تا بینش‌هایی را برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی با کاهش ریسک استخراج کنند، در نتیجه تصمیم‌گیری را افزایش داده و زمان ورود به بازار را تسریع می‌کنند.»

این شرکت همچنین برای بهبود اتوماسیون، هوش مصنوعی مولد را به نرم‌افزار ابری ترکیبی و محصولات زیرساختی خود می‌آورد. به طور خاص Instana و AIOps Insights شامل Remediation هوشمند می‌شوند که مدل‌های پایه هوش مصنوعی watsonx.ai را برای کمک به متخصصان IT Ops برای ایجاد خلاصه‌ای از جزئیات حادثه و ارائه یک گردش کار تجویزی برای مهندسان برای انجام تعمیرات، تعبیه می‌کند.

https://techmonitor.ai

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *