نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

3 مهر 1402 4:46 ب.ظ

از سوی معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم: برنامه های توسعه و ترویج کارآفرینی تشرح شد

20-6-1402 بازار کار

سرمایه دانشی در مجموعه دانشگاه‌ها وجود دارد

به گزارش بازارکار از روابط عمومی وزارت علوم، سجاد محمدعلی‌نژاد  در اجلاس روسای دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری با اشاره به نیازهایی که در کشور وجود دارد، گفت:  علاوه بر رفع نیازهای کشور ، ما نیاز به درآمد پایدار داریم که مجموعه حوزه آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌ها را اداره کنیم و به‌روز نگه داریم.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم در مورد اصلی‌ترین وظایف دو سال آینده این معاونت، گفت: در کشور نیازهای اولویت‌داری وجود دارد که ارزبرند و مسئله اصلی صنایع هستند و شناسایی آن‌ها پیچیده نیست و نیاز به همت برای حل آن وجود دارد.
وی خاطر نشان کرد: ما این دغدغه را داریم که پارک‌های علم وفناوری را ماموریت‌محور کنیم و حول یک مسئله ملی با پیوندی با دانشگاه‌ها از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم و برای حل این مشکل استفاده کنیم.
علی نژاد با اشاره به برگزاری چند جلسه با مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: مدل‌های مختلفی برای همکاری بررسی شد که یکی از این مدل‌ها تشکیل کنسرسیوم هایی است که اعضای آن شامل بنگاه‌های بزرگ، پارک های علم و فناوری و پژوهشگاه ها و انجمن هاست و تا یک سال آینده امیدوارم به تاسیس ۱۰۰ کنسرسیوم برسیم.
وی ادامه داد: ما به سنتز در حوزه فناوری توجه ویژه داریم.  تاکنون ظرفیت‌های خوبی در شرکت‌ها بوده اما ممکن است حل یک مساله به تنهایی بر اساس توانمندی دانش در یک حوزه خاص ممکن نباشد و در یک حوزه دانشی دیگری حل شود.
معاون فناوری و نوآوری راه‌اندازی پارک‌های علم و فناوری بین‌المللی را از دیگر اهداف این معاونت برشمرد و افزود: هدف از این کار این است که شرکت‌های بین‌المللی هم در این پارک ها مستقر شوند و شرکت های ایرانی هم اجازه تاسیس دفتر در کشورهای دیگر داشته باشند.
علی نژاد به تعیین تکلیف مالکیت فکری ایده ها و تجاری سازی پایان نامه ها اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان دانشگاه ها باید در این مساله مشارکت کنند، در حال تدوین پیش‌نویسی برای تسهیل این امر هستیم که به دانشگاهها ابلاغ می‌شود. یکی از پیشنهادها این است که بتوانیم برای مالکیت فکری فرآیندی ایجاد کنیم که سرمایه‌گذار روی ایده‌ها، استاد و دانشگاه بتواند ایده و طرح اولیه را به سرمایه‌گذار بفروشد.
معاون فناوری وزارت علوم گفت: پیشنهاد دیگر این است که از ابتدا روی تجاری سازی پایان نامه ها کار شود.
وی گفت: طرح‌های کوتاه شامل طرح ملی ترویج کارآفرینی که حدود ۱۵ هزار نفر ظرفیت آماده دارد و سهمیه هر دانشگاه مشخص شده و تاکنون‌ هزار نفر ثبت نام کرده اند. امریه سربازی پسادکتری و دستیار فناوری دکتری را هم داریم‌.
وی گفت: در سامانه نان شرایط خوبی فراهم است و اخیرا این شرایط هم فراهم شده که استادان هم در کنار دستگاه های اجرایی می توانند نیاز بارگذاری کنند. کارگزاران دانشگاهی هم نیاز ثبت می کند؛ پس غیر از دستگاه های اجرایی ظرفیت اینکه خود استادان و گروه ها هم نیازها را بارگذاری کنند وجود دارد.
علی نژاد گفت: در وزارت علوم اتاق های فکر از ابتدای دولت سیزدهم راه اندازی شده ولی قصد داریم کاری کنیم دانشگاه ها هم در این حوزه فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: باید مسائل کلان کشور را با کنسرسیوم های تشکیل شده از بنگاه ها، بخش های خصوصی و پارک های علم و فناوری حل کنیم.
وی با اشاره به تفاهم نامه ای با معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: این تفاهم نامه که در دست تدوین است، با هدف تقویت ظرفیت های موجود دانشجویی در حوزه نوآوری و فناوری طراحی شده تا از ظرفیت های دانشجویان در انجمن های علمی در حوزه فناوری و نوآوری استفاده و با تشکیل یک گروه، واحد نوآور و نوپا ایجاد شود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *