نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

8 مهر 1402 8:18 ب.ظ

روش چینی برای رشد سبزیجات در تمام طول سال در کانادا کار می‌کند بدون هزینه گرمایش!

image 41

اندی کوربلی -3 ژانویه 2022

یک کشاورز چینی به فن‌آوری گلخانه‌ای کانادایی کمک کرده تا با حرکت به عقب، به طرز عجیبی به جلو برود.

دونگ جیانی فقط از مواد و قوانین ترمودینامیک برای رشد خیار، فلفل، کاهو، گوجه‌فرنگی و غیره استفاده می‌کند – حتی در زمستان سرد آلبرتا – همه اینها بدون استفاده از یک وات کار میکند.

زمین‌شناسی که صنعت نفت را به دلیل سقوط قیمت نفت رها کرد و مزارع پال تازه دونگ جیانی بزرگ‌ترین «گلخانه غیرفعال» در کانادا است.

کشت سبزیجات در شمال سرد چین مستلزم نوآوری است و گلخانه‌هایی که از برق استفاده نمی‌کنند در آن بخش از کشور رایج است.

دونگ به سی‌بی‌سی گفت: «در شمال چین، در زمستان بسیار سرد و تاریک می‌شود، اما گیاهان با این روش می‌توانند در تمام طول سال رشد کنند. جایی که من در چین زندگی می کردم، گلخانه های خورشیدی غیرفعال زیادی وجود داشت. اما در کانادا، من چیزی در مقیاس تجاری ندیدم.

این گلخانه به طول 300 فوت و عرض 30 فوت از یک قاب فولادی با دو سقف پلاستیکی پلی الفین ساخته شده است. یک موتور الکتریکی به اپراتورها این امکان را می دهد که یک پتوی عایق را برای به دام انداختن گرمای جذب شده در طول روز، کشیده و جمع کنند. این امر فضای داخلی 10000 فوت مربعی را در 82 درجه فارنهایت (28 درجه سانتیگراد) در مقایسه با دمای خارج از دسامبر 20 درجه فارنهایت (7- درجه سانتیگراد) نگه می دارد.

در ضلع شمالی یک دیوار سفالی به ضخامت 24 اینچ قرار دارد که نور خورشید در جنوب را راحت‌تر جذب می‌کند. در شب، خاک رس گرما را به فضا می‌تاباند و تضمین می‌کند که گیاهان می‌توانند در دمای زمستان زنده بمانند که در اولدز، آلبرتا می‌تواند به -31 درجه فارنهایت (35- درجه سانتیگراد) برسد.

دونگ تنها در سال گذشته 29000 پوند گوجه فرنگی تولید کرد و در عین حال 30000 دلار در انرژی و هزینه های گرمایش صرفه جویی کرد.

دونگ اذعان می‌کند که گلخانه‌های خورشیدی غیرفعال هزینه اولیه بالایی دارند، اما آنها سرمایه‌گذاری را در سال‌های بعدی از طریق صرفه‌جویی در انرژی پس می‌دهند، زیرا گلخانه‌ها تمایل دارند انرژی خود را از گاز طبیعی تامین کنند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *