نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

2 مهر 1402 3:06 ب.ظ

آیا پیمان گلاسکو یک پیروزی برای آب و هوا بود؟ زمان نشان خواهد داد.

ویژه ۱

نوشته کیت آبنت و والری ولکوویسی – یک مجتمع گرمایشی با سوخت زغال سنگ در پشت زمین پوشیده از برف در هاربین، استان هیلونگجیانگ، چین در 15 نوامبر 2019 دیده می شود. تصویر گرفته شده در 15 نوامبر 2019. REUTERS/Muyu Xu//

گلاسگو، 14 نوامبر (رویترز) – جاه طلبی آن روشن بود: اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد قرار بود توافقی را به دست آورد تا به جهان فرصتی برای جلوگیری از بدترین تأثیرات تغییرات آب و هوایی با محدود کردن گرمایش جهانی در 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 فارنهایت) بالاتر بدهد. سطوح ماقبل صنعتی.

به گفته میزبانان، شرکت کنندگان و ناظران بریتانیایی اجلاس، این توافق به این حد رسید، اما به سختی، و موفقیت نهایی آن توسط اقدامات آتی دولت هایی که آن را سرنگون کردند، تعیین خواهد شد.

الوک شارما، رئیس اجلاس اواخر روز شنبه پس از تصویب این پیمان گفت: “من فکر می کنم امروز می توانیم با اعتبار بگوییم که 1.5 را در دسترس نگه داشته ایم. اما نبض آن ضعیف است و ما تنها در صورتی زنده خواهیم ماند که به وعده های خود عمل کنیم” .

این توافق با حمایت نزدیک به 200 کشور، برای اولین بار صراحتاً سوخت های فسیلی، بزرگترین محرک گرمایش زمین توسط انسان را هدف قرار داد، از دولت ها خواست کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را تسریع کنند و وعده پول بیشتر برای کشورهای فقیر که با تغییرات آب و هوایی دست و پنجه نرم می کنند، شد.

همچنین تعهدات و پیمان‌هایی داوطلبانه از کشورها، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران برای پاکسازی گازهای گلخانه‌ای از خودروها و هواپیماها، مهار گازهای گلخانه‌ای قدرتمند متان، حفاظت از جنگل‌ها و تقویت سرمایه‌های سبز آغاز کرد.

اما این توافق مملو از مصالحه بود و همه طرف‌ها – از کشورهای ثروتمندی که به دنبال اقدام سریع‌تر هستند گرفته تا کشورهای در حال توسعه غنی از منابع و کشورهای جزیره‌ای کم ارتفاع – ناراضی بودند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: متون تصویب شده یک مصالحه است. آنها منعکس کننده منافع، شرایط، تضادها و وضعیت اراده سیاسی در جهان امروز هستند که جهان را به شدت آسیب پذیر می کند.

وی گفت: “ما هنوز درب فاجعه آب و هوایی را می کوبیم. زمان آن فرا رسیده است که به حالت اضطراری برویم.”

هدف – آرزو

این اجلاس تعهدات کافی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از سوی کشورها برای تعیین مسیر روشن برای محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه سانتیگراد ارائه نکرد. در عوض، برای نزدیک به 200 کشوری که در این رویداد حضور داشتند، قراردادی منعقد کرد تا تعهدات خود را در سال آینده افزایش دهند تا شکاف را کاهش دهند.

شکاف بزرگ است. تعهدات فعلی دولت ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در این دهه منجر به گرمایش 2.4 درجه سانتیگراد می شود.

برای همسویی با هدف 1.5 درجه سانتیگراد، کشورها باید انتشار دی اکسید کربن را تا سال 2030 تا 45 درصد نسبت به سطوح سال 2010 کاهش دهند. بر اساس تعهدات فعلی، انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 تقریباً 14 درصد افزایش خواهد یافت.

برت واندر، مدیر عامل موقت گروه زیست محیطی سانگ، گفت: «در حالی که مصالحه در COP26 هدف 1.5 درجه سانتیگراد را در دسترس نگه می دارد، اما به یک نخ آویزان است.

چین، بزرگترین تولید کننده دی اکسید کربن جهان، هفته گذشته در بیانیه ای مشترک با ایالات متحده اعلام کرد که تلاش ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را با محدود کردن استفاده از زغال سنگ، مقابله با متان و حفظ جنگل ها تسریع خواهد کرد. با این حال، جزئیات کمی ارائه کرد.

چین همچنین در میان گروهی از کشورهای در حال توسعه غنی از منابع بود که در متن توافقنامه گلاسکو زبان هدف قرار دادن سوخت های فسیلی را کمرنگ کرد.

این پیش نویس از کشورها خواسته بود تا یارانه های استفاده از زغال سنگ و سوخت های فسیلی را حذف کنند. اما با ادامه مذاکرات، کلمات تغییر کردند: زغال سنگ به “زغال سنگ بدون کاهش” تبدیل شد، و زمینه را برای استفاده مداوم از زغال سنگ که از فناوری جذب انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می کند، باقی گذاشت.

یارانه‌ها به «یارانه‌های ناکارآمد» تبدیل شدند، بدون اینکه تعریفی از این که کدام نوع یارانه‌ها ناکارآمد محسوب می‌شوند، فضا را برای دولت‌ها فراهم می‌کند تا به تأمین مالی نفت، گاز و زغال‌سنگ ادامه دهند.

مداخله در آخرین لحظه هند و چین درست قبل از تصویب این پیمان، همچنین «خروج تدریجی» زغال‌سنگ درخواستی را به «فاز پایین» تغییر داد.

انصاف

توافق گلاسکو در مورد امور مالی، یک موضوع بحث برانگیز بین کشورهای فقیر و همتایان ثروتمند و قدرتمند آنها، نتایج متفاوتی به همراه داشت.امور مالی به موضوع انصاف خلاصه می شود و اینکه آیا کشورهای ثروتمندی که انتشارات تاریخی آنها تا حد زیادی مسئول ایجاد تغییرات آب و هوایی است، هزینه هایی را که بر فقیرترین کشورهای جهان تحمیل می کند پرداخت خواهند کرد.

این معامله تا حدودی پیشرفت کرد. این بیانیه از کشورهای توسعه‌یافته خواسته است تا حداقل تا سال ۲۰۲۵ تأمین مالی جمعی خود برای سازگاری با کشورهای در حال توسعه را از سطوح ۲۰۱۹ دو برابر کنند.

همچنین برای اولین بار در قسمت جلد قرارداد به «ضرر و خسارت» اشاره کرد. ضرر و زیان به هزینه هایی اشاره دارد که کشورها در حال حاضر در اثر بلایای ناشی از آب و هوا با آن روبرو بوده اند، که این کشورها سال ها به دنبال جبران آن بوده اند.

اما پس از مقاومت ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سایر کشورهای ثروتمند، این توافق نتوانست بودجه ای برای این غرامت تامین کند.

آسیب پذیرترین کشورهای جهان با اکراه از توافق نهایی حمایت کردند. لیا نیکلسون، مذاکره‌کننده آنتیگوا و باربودا، گفت که کشورش و سایر کشورهای جزیره‌ای کوچک در این مذاکرات “در زمان مناسب نارضایتی خود را ابراز خواهند کرد.”

کشورهای ثروتمند وعده سال 2009 مبنی بر ارائه سالیانه 100 میلیارد دلار در تامین مالی آب و هوا را تا سال 2020 زیر پا گذاشتند و کشورهای فقیر را نگران کردند که پول نقد به آنها نرسد. آنها اکنون انتظار دارند تا سال  2023 صد میلیارد دلار را تحویل دهند.

https://www.reuters.com

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *