نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

3 مهر 1402 6:05 ب.ظ

کی و چرا اندازه مغزها در 3000 سال پیش کاهش یافته است؟

image 127

22 اکتبر 2021 توسط فرانتیرز اعتبار: Pixabay/CC0 دامنه عمومی

مغز پیچیده‌ترین اندام بدن انسان است. در حال حاضر، یک مطالعه جدید ما را به درک برخی از تکامل آن نزدیک کرده است که نشان می‌دهد اندازه مغز انسان در حدود 3000 سال پیش کاهش یافته است. محققان با مطالعه مورچه‌ها به عنوان مدل‌هایی برای نشان دادن علت افزایش یا کاهش اندازه مغز، این فرض را مطرح می‌کنند که کوچک‌شدن مغز به موازات گسترش هوش جمعی در جوامع بشری است.

مطالعه و درک علل و پیامدهای تکامل مغز به ما کمک می‌کند تا ماهیت بشریت را درک کنیم. به خوبی ثابت شده است که مغز انسان در طول تاریخ تکاملی ما افزایش یافته است. این واقعیت که مغز انسان از زمان پلیستوسن کاهش یافته است کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. دقیقاً چه زمانی این تغییرات اتفاق افتاده یا چرا، به خوبی شناخته نشده بود.

دکتر جرمی دی سیلوا، از کالج دارتموث توضیح داد: «یک واقعیت شگفت انگیز در مورد انسان‌های امروزی این است که مغز ما در مقایسه با مغز اجداد پلیستوسن ما کوچکتر است. اینکه چرا اندازه مغز ما کاهش یافته است برای مردم شناسان یک راز بزرگ بوده است.»

برای فاش کردن این رمز و راز، تیمی از محققان از زمینه‌های مختلف دانشگاهی به مطالعه الگوهای تاریخی تکامل مغز انسان پرداختند و یافته‌های خود را با آن‌چه در جوامع مورچه‌ها شناخته شده است مقایسه می‌کنند.

دکتر جیمز ترانیلو، از محققان دانشگاه بوستون، می‌گوید: «یک انسان شناس بیولوژیکی و یک بوم شناس رفتاری و نوروبیولوژیست تکاملی، افکار خود را در مورد تکامل مغز به اشتراک گذاشتند و دریافتند که تحقیقات بسان پلی بر روی انسان و مورچه‌ها می‌تواند به شناسایی آن‌چه در طبیعت امکان پذیر است کمک کند.»

مقاله آن‌ها، که در Frontiers in Ecology and Evolution منتشر شده، تکامل مغز ما را روشن می‌کند.

محققان تجزیه و تحلیل نقطه تغییر را بر روی مجموعه داده‌ای از 985 جمجمه فسیلی و انسان مدرن انجام دادند. آن‌ها دریافتند که اندازه مغز انسان 2.1 میلیون سال قبل و 1.5 میلیون سال قبل، در دوران پلیستوسن افزایش یافته است، اما اندازه آن در حدود 3000 سال پیش (هولوسن) کاهش یافته است، که جدیدتر از تخمین‌های قبلی است.

ترانیلو می‌گوید: «اکثر مردم می‌دانند که مغز انسان به طور غیرمعمول بزرگ است – به طور قابل توجهی بزرگتر از اندازه بدن ما پیش بینی شده است. در تاریخ تکاملی ما، اندازه مغز انسان به طور چشمگیری افزایش یافته است. کاهش اندازه مغز انسان 3000 سال پیش غیرمنتظره بود.»

زمان افزایش اندازه با آن‌چه قبلاً در مورد تکامل اولیه انسان و پیشرفت‌های فنی که منجر به آن شده بود مطابقت دارد. به عنوان مثال، رژیم غذایی و تغذیه بهتر و گروه‌های اجتماعی بزرگتر. در مورد کاهش اندازه مغز، تیم بین رشته‌ای محققان فرضیه جدیدی را ارائه می‌دهند که سرنخ‌هایی را در جوامع مورچه‌ای پیدا می‌کند.

مورچه‌ها چه چیزی می‌توانند در مورد تکامل مغز انسان به ما بیاموزند؟

ترانیلو توضیح داد: «ما پیشنهاد می‌کنیم که مورچه‌ها می‌توانند مدل‌های متنوعی را برای درک اینکه چرا ممکن است مغز به دلیل زندگی اجتماعی افزایش یا کاهش پیدا کند، ارائه دهند. مطالعه دلیل افزایش یا کاهش مغز، تنها با استفاده از فسیل‌ها مشکل است.»

مطالعه مدل‌ها و الگوهای محاسباتی اندازه، ساختار و انرژی مغز مورچه‌های کارگر در برخی از تارهای مورچه، مانند مورچه بافنده Oecophylla، مورچه‌های برگ برنده آتا یا مورچه‌های معمولی باغ Formica، نشان داد که شناخت و تقسیم کار در سطح گروه ممکن است برای تغییر اندازه مغز سازگار انتخاب کنید. این بدان معناست که در یک گروه اجتماعی که دانش در آن به اشتراک گذاشته شده است یا افراد متخصص در کارهای خاصی هستند، ممکن است مغز برای کارآمدتر شدن خود مانند کاهش اندازه سازگار شود.

ترانیلو گفت: «جوامع مورچه‌ای و انسانی بسیار متفاوت هستند و مسیرهای متفاوتی را در تکامل اجتماعی در پیش گرفته‌اند. با این وجود، مورچه‌ها همچنین جنبه‌های مهمی از زندگی اجتماعی مانند تصمیم‌گیری گروهی و تقسیم کار، و همچنین تولید غذای خود (کشاورزی) را با انسان‌ها به اشتراک می‌گذارند. این شباهت‌ها می‌تواند به طور گسترده ما را از عواملی که ممکن است بر تغییرات تأثیرگذار باشند، آگاه کند. در اندازه مغز انسان.»

مغزها انرژی زیادی مصرف می‌کنند و مغزهای کوچکتر انرژی کمتری مصرف می‌کنند. بنابراین خارجی سازی دانش در جوامع بشری، نیاز به انرژی کمتری برای ذخیره اطلاعات زیاد به عنوان افراد، ممکن است به کاهش اندازه مغز کمک کند.

ترانیلو می‌افزاید: «ما پیشنهاد می‌کنیم که این کاهش به دلیل افزایش وابستگی به هوش جمعی بوده است، این ایده که گروهی از افراد باهوش‌تر از باهوش ترین افراد گروه هستند، که اغلب خرد جمعی نامیده می‌شود.

دی سیلوا در پایان گفت: «ما مشتاقانه منتظر آزمایش فرضیه خود هستیم زیرا داده‌های اضافی در دسترس قرار می‌گیرد.»

https://phys.org

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *