نوآوری در مدیریت برای توسعه پایدار

Kolnegar Private Media (Management Innovation for Sustainable Development)

15 اسفند 1402 6:05 ب.ظ

برای تحقق اهداف زنجیره فولاد،‌ نیازمند انسجام و هماهنگی بیشتری درون اجزای این زنجیره هستیم.

تحقق اهداف فولاد، ‌نیازمند انسجام اجزای زنجیره است/ هدایت نقدینگی شرکت های بزرگ به سمت توسعه، از سیاست های ایمیدرو است

۱۳۹۹/۱۱/۱۳

به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهندس جعفری که امروز در هفتمین همایش استیل پرایس در جمع مدیران و کارشناسان صنعت فولاد سخن می گفت،‌ تصریح کرد: برای برنامه ریزی دقیق و عملیاتی، ارتباط بیشتر و سازمان یافته از بخش های بالادستی همچون اکتشاف تا حلقه های پایین زنجیره، ضرورت دارد.

وی چنین انسجامی را سبب ساز توسعه، رشد اشتغال و سرمایه گذاری دانست و اظهار داشت: با فعالیت سیستمی و سازماندهی مطلوب بین اجزای زنجیره،‌ می توان اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی و به ویژه فولاد را محقق کرد.

برنامه جدید حفاری

وی مهمترین نیاز فعلی زنجیره فولاد را اکتشاف ذکر کرد و گفت: بیشترین حفاری صورت گرفته در طول یکسال در محدوده 150 هزار متر بوده اما اکنون ایمیدرو با فعال سازی توانمندی های داخلی برنامه افزایش قابل توجه حفاری را پیش رو دارد.

جعفری با اشاره به پهنه ها و آنومالی های کشف شده سال های اخیر، ادامه داد: با احتساب فعالیت بخش خصوصی و ورود ماشین آلات جدید، باید در گام بعدی به فکر حفاری در مقیاس های بالا باشیم تا بدین ترتیب زمینه تامین مواد اولیه مورد نیاز زنجیره فولاد و دیگر زنجیره های مواد معدنی فراهم شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: ایمیدرو از حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی و کنسرسیوم های اکتشاف استقبال می کند و در این میان حضور نخبگان برای بهره گیری از دانش روز، ‌اهمیت به سزایی دارد.

نیاز بخش ریلی و برق

وی همچنین اهمیت زیرساخت ها را یادآور شد و اظهار داشت: تحقق اهداف 1404 در این بخش به 9.5 میلیارد یورو نیاز دارد که 3.8 میلیارد مربوط به بخش ریلی و 2.8 میلیارد یورو مربوط به حوزه تامین برق است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در ادامه گفت: خوشبختانه سرمایه گذاری های بخش خصوصی در حوزه آب ثمر بخش بوده و فاز نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی افتتاح شده و قرار است پس از رسیدن این خط به سرچشمه کرمان و چادرملو در یزد، فازهای جدیدی اجرایی شود.

جعفری با تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ از جمله گل گهر، چادرملو و ملی مس در توسعه زیرساخت ها پیشرو بوده اند، تاکید کرد: هدایت نقدینگی این شرکت ها به توسعه و همکاری با شرکت های کوچک برای تحقق اهداف زنجیره فولاد، جزو سیاست های ایمیدرو محسوب می شود.

وی همچنین به اهداف نوآورانه زنجیره فولاد اشاره کرد و گفت: طی 20 سال اخیر شاهد تغییرات گسترده ای در تولید گریدهای مختلف فولادی بوده ایم و امروزه تولید محصولات سبک با استحکام بالا مورد نیاز بازار است. به گفته جعفری، شرکت های فولادی توانسته اند تا 61درصد مصرف انرژی را کاهش دهند.

جعفری در ادامه گفت: با تلاش های صورت گرفته و سیاست های اجرا شده در صنعت فولاد، شاهد بومی سازی 60 تا 81درصدی بوده ایم.

افزایش ظرفیت های تولید

رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه به اهداف توسعه ای 1404 دست خواهیم یافت،‌ افزود: تا پایان سال گذشته ظرفیت تولید کنسانتره 57.6 میلیون تن، گندله 47 میلیون تن،‌ آهن اسفنجی 35.3 میلیون تن و فولاد خام 37 میلیون تن بوده است که تا پایان امسال این ارقام رشد خواهد داشت.

جعفری گفت:‌ تا پایان سال 99ظرفیت تولید کنسانتره آهن 7.5 میلیون تن، گندله سنگ آهن 15 میلیون تن، آهن اسفنجی 1.7 میلیون تن و شمش فولاد 5.7 میلیون تن افزوده می شود. وی در بخش دیگری از سخنانش به افزایش ظرفیت های تولید در صنایع معدنی پرداخت که طی سال های 92 تا 98 محقق شده است.

به گفته جعفری، طی 9 ماه امسال، تولید محصولات فولادی 10درصد، شمش 12درصد، آهن اسفنجی 9درصد و گندله سنگ آهن 11درصد رشد داشته است.

http://imidro.gov.ir

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *